Strona głównaNaprawyJak wyjąć złamany klucz z zamka?

Jak wyjąć złamany klucz z zamka?

Niestety od czasu do czasu każdego potrafi prześladować pech. W przypadku załamania klucza w zamku pech jest dość dotkliwy. Bowiem bez odpowiedniej wiedzy czy akcesoriów bardzo ciężko rozwiązać ten problem samemu. Jak wejść do domu? Co zrobić w takiej sytuacji?

Z reguły każdej osobie na myśl przychodzi wezwanie ślusarza. Co prawda jest to oczywiście sposób skuteczny, ale nie jedyny! Istnieje jeszcze kilka ciekawych metod, które są odpowiedzią na pytanie – jak wyjąć złamany klucz z zamka.

Złamany klucz w zamku – co zrobić? Jak wyjąć złamany klucz z zamka?

Są różne metody wyjęcia złamanego klucza z zamka. Jednak zależą one od danej sytuacji. Mimo wszystko temperatura na dworze w zimowe dni nie rozpieszcza – a często właśnie w zimie klucze łamią się w zamkach. Dlatego istnieje sposób, aby spokojnie wejść do swojego mieszkania i rozważyć wszystkie możliwości. Złamanie klucza w zamku oznacza, że dalej znajduje się w jego mechanizmie. Więc wystarczy po prostu wcisnąć i wykręcić klucz, aby dostać się do wnętrza mieszkania. Teraz już można kombinować…

Akcesoria do wydostania złamanego klucza w zamku

Aby ułatwić sobie pracę, przyda się podstawowy sprzęt, który większość osób posiada w domu. Będą to szczypce lub kombinerki. 

Jeżeli klucz nie znajduje się w neutralnej pozycji (jest przekręcony) za pomocą szczypców należy przywrócić go pozycji, w której będzie mógł zostać wyciągnięty. Zostało już tylko wyciągnięcie klucza z zamka! W momencie, kiedy klucz został złamany zaraz przy powierzchni drzwi i nie sposób złapać go kombinerkami można spróbować użyć drugiego klucza wkładając go do drugiej części zamka. W ten sposób złamany klucz zostanie lekko wypchnięty co umożliwia złapanie go szczypcami i wyciągnięcie.

Co zrobić w przypadku braku szczypiec lub kombinerek?

Złamany klucz w zamku można wyciągnąć z pomocą innych akcesoriów domowego użytku. Każdy posiada ich więcej niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać! Przykładem może być choćby obcinacz do paznokci czy śrubokręt. Jednak problem można napotkać w sytuacji, kiedy nie ma się drugiego klucza, który wspomoże lekkie wypchnięcie złapanego egzemplarza…

W takiej sytuacji na pomoc może przyjść klasyczna spinka do włosów bądź wsuwka. Z jej pomocą można wyciągnąć złamany klucz w zamku.  Spinkę należy zgiąć i włożyć do drugiej części zamka i próbować wypchnąć złamany klucz – akcja rodem z kinowego ekranu. Tak naprawdę w wielu przypadkach taka metoda pomogła. Lecz co zrobić kiedy wszystkie te metody zawiodły? Zostaje rozwiercanie…

Jak rozwiercić zamek w zamkniętych drzwiach?

Wszystko opiera się o poznanie mechanizmu otwierania zamka. Wkładka bębenkowa jest składnikiem zamka odgrywającym istotną rolę w otwieraniu drzwi. Więc aby dostać się do wnętrza swojego domu/mieszkania należy zająć się wkładką bębenkową. Jednak jak rozwiercić wkładkę zamka  w zamkniętych drzwiach?

Jak rozwiercić wkładkę zamka w zamkniętych drzwiach – rozwiązanie

Odpowiedź na pytanie jak rozwiercić wkładkę zamka w zamkniętych drzwiach jest już bardziej problematyczna. Przyda się tutaj wiertarka i wiertła. Należy dostać się do zapadek znajdujących się zaraz przed wejściem klucza do zamka. Pozostaje delikatne wiercenie głębokości porównywalnej do długości swojego klucza – jednak uwaga! Zbyt głębokie wiercenie może zniszczyć strukturę zamka, więc wiercenie należy prowadzić bardzo rozważnie. 

W przypadku, kiedy posiada się najwyższej jakości drzwi z dobrymi zamkami nawet rozwiercanie wkładki zamka może nie okazać się wystarczające. Bowiem zamki takie posiadają antywłamaniowe zabezpieczenia przeciwko „intruzom”. Wtedy telefon po ślusarza może być koniecznością.

W przypadku zakończenia tej akcji sukcesem przyda się prosty śrubokręt. Wystarczy odkręcić śrubę boczną i zamontować nową wkładkę. Podczas jej zakupu warto zebrać dobre wymiary, aby wkładka pasowała pod względem długości i szerokości. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze