Cechą każdego ogrodu powinien być równomiernie skoszony trawnik i estetycznie posadzone rośliny. Dla wielu ludzi prace w ogrodzie są sposobem na zapomnienie o stresie i wyrwanie się z rutyny, w którą wpadamy każdego dnia. Sezon letni ma to do siebie, że generuje on ogromną ilość prac ogrodowych i kończąc jedną, musimy już zastanawiać się, co zrobimy w następnej kolejności.
Najmniej wymagającymi pod względem opieki są bez wątpienia drzewa. Prace wokół nich wykonuje się rzadko, ale wówczas, gdy się za nie zabierzemy, nie możemy liczyć na taryfę ulgową. Sprawdźmy więc, co powinniśmy wiedzieć o pielęgnacji drzew w ogrodzie oraz jakich sprzętów używać do tych celów.

Podcinanie gałęzi drzew
Czynność podcinania gałęzi wykonuje się na różne sposoby w zależności od wieku drzewa i jego kształtu. Wbrew pozorom, prawidłowe cięcie jest istotne głównie w przypadku młodych drzew po to, aby umożliwić im zdrowy rozrost i zapobiegać błędnemu rozwojowi w późniejszych latach. Cięcie, może odbywać się na różne sposoby kreowane na podstawie potrzeb danej rośliny. W niektórych przypadkach kluczowe okazuje się podcinanie i kształtowanie pnia, a innym razem usuwanie gałęzi, które w przyszłości mogłyby się ze sobą zaplątać.
W przypadku drzew starszych o dużej rozpiętości, często wykonywanym procesem jest prześwietlanie korony drzewa, czyli po prostu ucinanie zbyt gęsto rozmieszczonych gałęzi na jego szczycie. Dzięki takiemu zabiegowi, promienie słoneczne dostają się w głąb drzewa, co zapewnia mu komfortowe dla życia warunki.
Okazuje się, że istnieją również sposoby na poprawienie statyki wysokiego drzewa, co ma się przełożyć w głównej mierze na zapewnienie bezpieczeństwa na ogrodzie.
Czym podcinać gałęzie i co z nimi zrobić?
Zanim w ogóle przejdziemy do podcinania gałęzi, musimy dobrze zorientować się, jakiego sprzętu w tym celu użyć. Usilne próby różnego rodzaju sekatorami czy innymi wymyślnymi przyrządami, mogą jedynie rozszarpać gałąź i przyczynić się do zachorowania drzewa.
Wyróżniamy głównie dwa sprzęty będące adekwatnymi do wykonywania tego typu czynności. Pierwszym z nich jest oczywiście pilarka łańcuchowa. Świetnie spisze się zarówno w przypadku cienkich, jak i grubych gałęzi. Podcinając jednak gałęzie znajdujące się na wysokości, warto jest sięgnąć po okrzesywarkę, która bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem i nie będzie wymagać od nas osiągania szczytu drabiny.
Mając już pocięte gałęzie większość z nas zastanawia się, co z nimi zrobić. Sytuacja wydaje się prosta, kiedy mamy w domu kominek. W innym wypadku, dobrym rozwiązaniem okażą się rozdrabniacze do gałęzi.
Nawożenie drzew
Niektórzy uważają, że czynność ta jest konieczna i pozwala roślinie drzewiastej zdrowo rosnąć. Nie jest to do końca prawda. Wszystkie cechy sztucznego nawożenia możemy zapewnić roślinie, poprzez odpowiednie jej ulokowanie.
Dostęp do wody, dobre nasłonecznienie i stały przewiew to warunki, które w zupełności wystarczą do zdrowego i szybkiego rozrostu drzewa. Dobrym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także niegrabienie liści lub po prostu pograbienie i zebranie ich wszystkich pod drzewo. Po niedługim czasie zamienią się one w próchnicę, z czego skorzystają korzenie.
Artykuł sponsorowany