Strona głównaMebleJak zamontować okap podszafkowy

Jak zamontować okap podszafkowy

Montaż okapu podszafkowego jest alternatywą dla tych mieszkań i domów, gdzie z czysto technicznych przyczyn niemożliwe jest zastosowanie innego rodzaju wywietrznika nad kuchenką. Jeśli w grę wchodzi okap podszafkowy, montaż może dotyczyć wersji zamkniętej lub otwartej. Co to oznacza?

Nie zawsze inwestor ma możliwość podłączenia wyciągu okapu do komina wentylacyjnego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby para wodna powstała podczas gotowania, wraz z zapachami, trafiała do filtra węglowego w okapie – nawet do tego z zamkniętym obiegiem.

Montaż okapu kuchennego krok po kroku

Aby mieć jak zamontować okap podszafkowy, konieczne jest wcześniejsze zamontowanie nad kuchenką – niezależnie od rodzaju jej zasilania – szafki. To właśnie bezpośrednio do jej spodniej części jest montowany okap podszafkowy. Na szczęście montaż okapu teleskopowego jest prosty i poradzi sobie z nim nawet majsterkowicz-amator, przy użyciu podstawowych narzędzi. Ogólne zasady montażu okapu będą analogiczne do siebie, jednak mogą różnić się detalami w zależności od producenta. Zwykle też, gdy chodzi o okap podszafkowy, montaż uzależniony jest od rodzaju zakupionego urządzenia. Montaż okapu kuchennego możesz wykonać samodzielnie.

Rodzaje urządzeń – montaż okapu podszafkowego dwóch typów

Jak zamontować okap podszafkowy z obiegiem zamkniętym? Jeśli urządzenie ma zamknięty obieg, to zasada jego działania opiera się bardziej na pochłanianiu nadmiaru wilgoci oraz zapachów powstałych podczas gotowania. W jego przypadku najważniejszą kwestią jest, jak założyć filtr węglowy do okapu podszafkowego i jak regularnie go wymieniać. Tylko w ten sposób powietrze faktycznie będzie dobrze oczyszczone. Jeśli zaś chodzi o montowanie okapu podszafkowego z obiegiem otwartym, przed zabraniem się za prace konieczne jest dokupienie specjalnej rury. To za jej pomocą urządzenie zostanie podłączone do wentylacji budynku.

Co trzeba wiedzieć przed montażem okapu kuchennego?

Zanim zabierzemy się na dobre za montaż okapu teleskopowego, musimy zweryfikować szerokość szafki oraz samego urządzenia – muszą do siebie pasować wielkością. Poza tym montaż okapu należy przeprowadzić w taki sposób, aby część teleskopowa mogła swobodnie wysuwać się poza krawędź kuchenki. Dopiero wtedy odprowadzanie pary oraz zapachów będzie naprawdę efektywne. Jeśli mamy jak zamontować okap podszafkowy teleskopowy, to właśnie na ten rodzaj urządzenia powinniśmy się zdecydować – zabiera znacznie mniej miejsca niż wersje nierozkładane.

Montaż okapu teleskopowego Amica w szafce

Jednymi z chętniej wybieranych urządzeń są okapy i pochłaniacze marki Amica. Montaż okapu teleskopowego Amica w szafce sprawia, że kuchnia jest przestronna, a jednocześnie w pełni funkcjonalna. Prawidłowy montaż okapu teleskopowego Amica w szafce sprawi, że urządzenia w zasadzie nie będzie w ogóle widać. Jeśli chodzi o sam techniczny aspekt wspomnianego okapu podszafkowego, montaż jego jest analogiczny do wszystkich innych urządzeń tego typu. Okap przymocowywany jest do spodniej części szafki zlokalizowanej bezpośrednio nad płytą kuchenki.

Jak zamontować okap podszafkowy teleskopowy w kuchni?

Montowanie okapu podszafkowego z obiegiem otwartym, czyli z wyciągiem, wymaga doprowadzenia do niego specjalnej rury, która połączy do z wyciągiem wentylacyjnym. Innym sposobem na to, jak zamontować okap podszafkowy, jest bezpośrednie wejście – wlot – wykonany w ścianie. Znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest montaż okapu podszafkowego z obiegiem zamkniętym. Równie dobrze wyłapuje zapachy, jednak wymaga jedynie zainstalowania go w spodniej części szafki. Taki sprzęt jest rekomendowany w nowoczesnym budownictwie, w którym stosowana jest rekuperacja. Montowanie okapu podszafkowego powinno być więc odpowiednio przemyślane. 

Montaż okapu kuchennego – o czym należy pamiętać?

Metoda, jak zamontować okap podszafkowy teleskopowy, jest dość prosta i nie wymaga skomplikowanych prac ani specjalistycznych narzędzi. Najlepiej, aby montaż okapu teleskopowego wykonać na wysokości około 65 cm od górnej krawędzi kuchenki. To optymalna wysokość dla tego rodzaju urządzenia. Bardzo ważne jest jednak to, jak założyć filtr węglowy do okapu podszafkowego. Jedynie jego regularna wymiana zapewni domownikom czyste powietrze. Sposób, jak założyć filtr węglowy do okapu podszafkowego, jest bardzo prosty – wystarczy zdemontować delikatnie kratki, przez które wlatuje powietrze, a następnie wyciągnąć element z filtrem i wymienić go na nowy.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze