Deszczówka jest naturalnym darem pochodzącym dosłownie z nieba. Jest to darmowy dostęp do wody, którą można używać na bardzo rozmaite sposoby. Największa część osób, które zbierają deszczówkę w swoim gospodarstwie używa jej do poprawy wizerunku swojego ogrodu. Bowiem zadbany ogród zwłaszcza w letnie dni potrzebuje sporej ilości wody, aby mógł pięknie się prezentować.
Niestety woda wodociągowa wykorzystywana w takim celu nałoży na gospodarza spore straty finansowe, których może on z czasem nie udźwignąć. Dzięki wcześniejszemu nagromadzeniu deszczówki może on w spokoju wykorzystać ją do podlewania swoich roślin i wypielęgnowana perfekcyjnego ogrodu. Lecz jak zbierać deszczówkę?
Jak zrobić zbiornik na deszczówkę
Jak zrobić zbiornik na deszczówkę, który wytrzyma opór wody? Istnieje wiele sposobów za pośrednictwem, których można w skuteczny sposób zbierać deszczówkę. Jeżeli natura oferuje ją za darmo to po prostu powinno się korzystać z jej dobroci. Nie ma co przepłacać za podlewanie swoich roślin za pośrednictwem wody zdatnej do picia – to czyste marnotrawstwo. Więc jak zbierać deszczówkę?
Najłatwiejszym, jednak niepozbawionym wad sposobem na to, jak zbierać deszczówkę jest zakup zbiornika wodnego. Podczas opadów deszczu wystarczy podstawić go pod rynnę, która w sprawny sposób będzie odprowadzać wodę do zbiornika. Jest to z pewnością jeden z najłatwiejszych i najtańszych sposobów na to jak zrobić zbiornik na deszczówkę.
Jednak znalezienie odpowiedniej wielkości pojemnika, który były wydajny jest niezwykle trudne. Bowiem zazwyczaj rynny znajdują się tuż przy powierzchni ziemi, więc fizycznie ciężko postawić tam pojemny zbiornik. Dodatkową wadą jest fakt, że woda ściekająca do zbiornika „zbiera” ze sobą sporo zanieczyszczeń, jakie osadziły się na powierzchni rur.
Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?
Odpowiedź na pytanie – jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny jest dość prosta. W pierwszej kolejności należy zakupić specjalny pojemnik, który wytrzyma opór wody. Nie powinien być za duży, aby nie przeciążyć całej instalacji, jednak nie powinien być również mały – gra może nie być warta świeczki. Oto jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny.
Najpopularniejsze zbieracze można połączyć z rynną specjalnym odprowadzeniem z możliwością montażu filtra. Zapewni on ochronę przed mchem i liśćmi, które mogłyby dostać się do wnętrza zbiornika. Sklepy oferują różne rodzaje sprzętu. Jedne z nich to:
- zbiorniki, które wymagają nawiercania i wycięcia części powierzchni rynny. W miejsce powstałej „dziury” montuje się zbieracz ułatwiający odprowadzanie wody. Najlepiej to zrobić na poziomie o kilkanaście centymetrów wyższym od wysokości wybranego zbiornika.
- zbiorniki wymagające wyżłobienia dziury w rynnie i zaaplikowania gumowej wkładki – szybki i łatwy do wykonania sposób.

Beczki na deszczówkę – jak połączyć beczki na deszczówkę?
Jednym ze sposobów wspomagających zbieranie deszczówki może być instalacja linii beczek mogących być ze sobą połączone. Istotnym elementem jest tutaj rura spustowa, do której beczki muszą być podłączone. Za jej pośrednictwem deszczówka będzie mogła swobodnie spływać do beczki. Ta konfiguracja posiada przewagę nad poprzednią jeśli chodzi o zapewnienie czystości wody. Bowiem tutaj można z powodzeniem zainstalować specjalistyczny filtr oczyszczający deszczówkę z zanieczyszczeń takich jak gałęzie, liście czy inne brudy.
Dodatkowym atutem tej metody jest możliwość bezpiecznego przetrzymywania deszczówki we wnętrzu beczki. Jest ona bowiem zamykana z góry, więc już raz oczyszczona woda nigdy więcej się nie zabrudzi. Jest to ogromna zaleta, gdyż deszcze często przychodzą kilkudniowymi falami, a później nastaje czas posuchy. Dzięki dobrze nagromadzonej, czystej wodzie ogród będzie przygotowany na trudniejszy dla siebie okres.
Jak połączyć beczki na deszczówkę – niezbędny składnik
Odpowiedzią na pytanie jak połączyć beczki na deszczówkę jest aplikacja specjalnej rurki. Następnie wykonuje się połączenie na zasadzie naczyń połączonych. Jednak należy uważać, aby zbiorniki się nie przepełniły i pilnować ich stanu.