HomeWnętrzaJak znaleźć miejsce na pralnię w małym mieszkaniu?

Jak znaleźć miejsce na pralnię w małym mieszkaniu?

Domową pralnię najlepiej urządzić w oddzielnym pomieszczeniu. W niewielkich mieszkaniach rzadko możemy sobie jednak pozwolić na takie rozwiązanie. Na szczęście istnieją sposoby, aby wygospodarować przestrzeń na pranie i suszenie.

Najczęściej kącik pralniczy znajduje się w łazience, ale równie dobrze możemy go zorganizować w kuchni lub przedpokoju. Pralkę niekiedy ustawia się także w garderobie, a niektórzy decydują się na wygospodarowania miejsca na pomieszczenie do prania i suszenia stawiając ściankę z płyty kartonowo-gipsowej i zmniejszając któreś z pomieszczeń. Osobną strefę można wydzielić także za pomocą odpowiedniego ustawienia mebli. Dobrym pomysłem jest także zaaranżowanie wnęki w mieszkaniu na domową pralnię.

Pamiętajmy jednak, że pomieszczenie zaadaptowane na pralnię i suszarnię musi mieć sprawny system wentylacyjny oraz posiadać doprowadzoną instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Warto także wykończyć ściany i podłogę materiałami odpornymi na wilgoć. Mogą to być ceramiczne płytki, farby wodoodporne, które przeznaczone są do malowania łazienki czy kuchni lub wytrzymała tapeta z włókna szklanego. Sprawdzi się także zabezpieczone drewno.

Niezbędne wyposażenie małej pralni

Podstawowym wyposażeniem domowej pralni jest oczywiście pralka i środki piorące. Przyda się także kosz na brudne ubrania oraz zamykane szafki, w których można bezpiecznie przechowywać detergenty. Praktycznym rozwiązaniem jest także zamontowanie haczyków i drążków. Dobrym pomysłem jest wstawienie do pralni żelazka i deski do prasowania. Nie można zapomnieć również o suszarce na pranie. Jednak w małych mieszkaniach najlepszym wyborem jest suszarka bębnowa, która posiada wiele zalet.

Suszarka automatyczna to przede wszystkim oszczędność czasu i gwarancja, że ubrania wyschną szybko niezależnie od pogody. Najlepsze modele dbają nawet o delikatne tkaniny i przedłużają ich żywotność. Ogromną zaletą suszarki bębnowej jest wyeliminowanie problemu wilgoci w mieszkaniu. Ponadto takie rozwiązanie pomaga utrzymać porządek. Chyba każdy chciałby pozbyć się rozłożonej suszarki z praniem z salonu, która zajmuje wiele miejsca i psuje wygląd pomieszczenia.

Jak urządzić pralnię?

Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce w mieszkaniu na pralnię, musimy także zastanowić się, jak ją funkcjonalnie urządzić. Ergonomiczne ustawienie sprzętów i wyposażenia jest szczególnie ważne w przypadku małych przestrzeni. Pamiętajmy także o walorach estetycznych. Dobrym rozwiązaniem jest zabudowa pralki i suszarki lub zastosowanie wieży pralniczej.

Czytaj więcej: Pralka i suszarka w domu – jak nie oszpecić naszego mieszkania

Zabudowa pralki i suszarki

Pralkę i suszarkę możemy zabudować na wiele sposobów. Jeżeli strefę prania urządziliśmy w łazience, to najprostszym sposobem jest przykrycie pralki i suszarki blatem od góry. Dzięki temu zyskamy dodatkową półkę do przechowywania. Możemy także zamontować dłuższy blat, w którym zainstalujemy również umywalkę i ukryjemy pod nim kosz na pranie. Takie rozwiązanie jest estetyczne i poprawia ergonomię łazienki. Dodatkowo można osłonić pralkę od frontu drzwiczkami, np. przesuwnymi.

Innym pomysłem na zabudowę pralki jest wykorzystanie odpowiednio zaprojektowanej szafki lub szafy. Co więcej, nad sprzętem można zamontować półki do przechowywania środków piorących i akcesoriów. Pralka w szafce jest niewidoczna i stanowi integralny, estetyczny element wyposażenia wnętrza. Może być ustawiona w dowolnym pomieszczeniu – w kuchni lub przedpokoju. Szafę można również wyłożyć matami wygłuszającymi, dzięki czemu praca pralki czy suszarki będzie mniej uciążliwa.

Pralka i suszarka w słupku

Zabudowa pralki i suszarki w słupku to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie do małych pomieszczeń, ale nie tylko. Sprzęty ustawione obok siebie zajmują sporo miejsca. Wieża pralnicza pozwala ponadto zachować estetykę i funkcjonalność pomieszczenia. Ten sposób ustawienia sprzętów daje wiele korzyści.

Pralka i suszarka w słupku to oszczędność miejsca, którego w małym mieszkaniu zawsze brakuje. Przestrzeń nad pralką zwykle pozostaje pusta, dlatego ustawienie jednego sprzętu na drugim to optymalne rozwiązanie. Daje także większy komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków. Gdy pralka skończy cykl, mokre ubrania możemy od razu szybko włożyć do suszarki bez straty czasu. Ponadto niezaprzeczalną zaletą zabudowy sprzętów w słupku jest estetyka.

Decydując się na zabudowę w słupku, nie ma znaczenia, czy suszarka będzie stała na pralce, czy też odwrotnie. Sprzęty można ustawić jeden na drugim według własnych preferencji. Najczęściej jednak wybieranym rozwiązaniem jest ustawienie suszarki na pralce. Pamiętajmy także, że niezbędnym elementem bezpiecznego montażu urządzeń jest specjalny łącznik, który zapewnia stabilność urządzeń lub rama pośrednia. Warto wybrać taki, który ma wysuwaną półkę, na której można ułożyć mokre pranie przed włożeniem do suszarki. Taka półka to doskonały blat roboczy do wygodnego sortowania i składania ubrań.

Do zabudowy w słupku najlepiej wybrać sprzęty od jednego producenta, a nawet z tej samej serii. Dzięki temu pralka i suszarka będą spójne pod kątem kolorystycznym, stylistycznym i gabarytowym.

Podsumowując, zagospodarowanie nawet niewielkiej przestrzeni na domową pralnię to doskonały sposób na uniknięcie stert prania w różnych kątach mieszkania, ciągle rozłożonej suszarki oraz nadmiaru wilgoci.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze