HomePoradyJak zostać elektrykiem - czy da się to zrobić bez szkoły?

Jak zostać elektrykiem – czy da się to zrobić bez szkoły?

Elektryk to od dawna jeden z najbardziej pożądanych zawodów na rynku pracy w Polsce i na świecie. Ktoś, kto posiada należyte uprawnienia do wykonywania tej pracy, może liczyć niemalże z miejsca, że bez trudu znajdzie sobie zatrudnienie. W tekście podpowiadamy jak zostać elektrykiem, czy można w ogóle zostać elektrykiem bez szkoły oraz jak zostać elektrykiem po liceum. Zapraszamy do lektury. 

Zobacz: Szukasz elektryka? Z pomocą przychodzi baza firm! Podpowiadamy, jak szybko znaleźć rzetelnego fachowca

Czym zajmuje się elektryk?

Widok z jakim najczęściej kojarzymy elektryka, to ten gdy widzimy go podczas pracy na wysokości podczas konserwacji bądź naprawy linii napowietrznych czy kablowych. Jednak bycie specjalistą w dziedzinie prądu wcale nie ogranicza się wyłącznie do wyżej wymienionych prac. Zakres obowiązków elektryków jest znacznie szerszy, obejmuje on także montaż wymaganej instalacji elektrycznej, która poparta być musi adekwatną dokumentacją techniczną, stąd bardzo ważne jest, by elektryk umiał czytać pismo techniczne.

Inną rzeczą dokonywaną przez opisywaną postać jest diagnozowanie usterek danej instalacji i naprawa jej. Ponadto elektryk odpowiada za okresowe dokonywanie przeglądów technicznych i konserwację infrastruktury związanej z prądem. Warto także pamiętać, że dobry elektryk zna się również na projektowaniu sieci elektrycznych.

Inne zajęcia wykonywane przez elektryków to tworzenie właściwego harmonogramu prac remontowych oraz planowanie ich skali (tę sferę działań powierza się głównie osobom, które ukończyły politechnikę, choć bywają też odstępstwa od tej zasady). Specjaliści od prądu dokonują także renowacji silników elektrycznych oraz remontów urządzeń i maszyn elektrycznych. Do tego dochodzi praca na budowach, a wraz z nią kładzenie kabli, dbanie o właściwe umiejscowienie instalacji oświetlenia czy ogrzewania. Bardzo typowe dla elektryków jest też modernizowanie zdezelowanych elementów w rozdzielniach energii elektrycznej.

Podłączanie instalacji elektrycznej

Jak zostać elektrykiem w Polsce?

Jak zostać elektrykiem w Polsce? Nie jest to skomplikowane. Dróg by móc wykonywać ten zawód jest kilka. W dalszej części tekstu przybliżymy te najbardziej typowe.

Zobacz: Narzędzia dla elektryka

Czy da się zostać elektrykiem bez szkoły?

Jak zostać elektrykiem bez szkoły? To zależy jak rozumiemy to pytanie. Jeżeli mamy na myśli, że pracować jako elektryk można wyłącznie na podstawie swoich doświadczeń, które nabyliśmy samodzielnie na podstawie domowych robót, to nie. Prąd elektryczny jest zbyt niebezpieczny, by móc obchodzić się z nim niejako ,,na własna rękę’’. Pamiętajmy, że realizując jakiekolwiek zlecenia nasza uwaga powinna skupiać się na bezpieczeństwie swoich, ale i innych postronnych osób. 

Ci, którzy myślą jak zostać elektrykiem bez szkoły, powinni też mieć na uwadze, że do możliwości pracy jako elektryk są potrzebne odpowiednie uprawnienia. Zostaną nam one wydane, tylko po potwierdzeniu kwalifikacji zawodowych. Dlatego ktoś, kto nie może poświadczyć należytym dokumentem swojej fachowości, nie powinien w najmniejszym wypadku podejmować się żadnych prac związanych z prądem.

Co innego jednak, jeżeli ktoś zastanawia się jak zostać elektrykiem po liceum (w rozumieniu chęci kształcenia się w tym kierunku). Nic nie stoi wówczas na przeszkodzie, by udać się na wydział elektryczny danej politechniki i tam ukończyć odpowiednie studia. Uzyskany w ten sposób tytuł inżyniera bądź magistra inżyniera pozwoli na kierowanie grupą elektryków w różnych zakładach pracy. 

Jednak zrobienie wymaganych uprawnień nie musi łączyć się wyłącznie ze studiami. Osoby zastanawiające się, jak zostać elektrykiem po liceum, mogą udać się także do specjalnych ośrodków egzaminacyjnych takich jak chociażby Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które oferuje odpowiednie kursy przygotowawcze do zawodu.

Źródło: sep.radom.pl

Czy warto zostać elektrykiem?

Jak zostać elektrykiem w Polsce i czy warto nim być? Zdecydowanie tak. Energia elektryczna jest nieodłącznym elementem naszego życia. Towarzyszy nam w domu, w pracy, na mieście czy podczas spacerów. Stąd oczywiste jest, że potrzeba ciągłej pieczy nad właściwym utrzymaniem odpowiedniej infrastruktury prądotwórczej, byśmy sami mogli właściwie funkcjonować. 

Dlatego elektryków potrzeba naprawdę wielu. Jest to zawód absolutnie perspektywiczny, gdyż w Polsce i na świecie stale się coś buduje. A tam, gdzie się buduje, potrzeba kilometrów przewodów, które elektryk musi odpowiednio zainstalować. Praca na budowach nie jest rzecz jasną jedyną możliwością realizowania się jako elektryk. Dostawy prądu do naszych domów stale potrzebują coraz to nowych specjalistów w tej branży, którzy mogliby właściwie nadzorować funkcjonowanie prądu w mieszkaniach indywidualnych osób.

Reasumując, warto zostać elektrykiem. Jest to zawód potrzeby, na który zawsze będzie zapotrzebowanie. W artykule odpowiadaliśmy na pytania jak zostać elektrykiem po liceum oraz czy można zostać elektrykiem bez szkoły

Zobacz: Monter klimatyzacji zarobki w Polsce i za granicą

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze