Strona głównaDIYJak zrobić filtr do oczka wodnego?

Jak zrobić filtr do oczka wodnego?

Oczka wodne to wciąż chętnie wybierane dekoracje ogrodowe. Decydując się na taki element wyposażenia warto wiedzieć, jak wygląda budowa filtra do oczka wodnego, i jak zrobić filtr do oczka samodzielnie. To znacznie obniża koszty instalacji wodnej dekoracji, a także daje wielka frajdę z majsterkowania.

Aby filtr działał prawidłowo, musi mieć konkretną budowę. Nie może być wykonany z absolutnie dowolnych materiałów, ani dowolną techniką. Filtr do oczka wodnego własnej roboty jest możliwy do wykonania – wystarczą odpowiednie wskazówki. Takie zaś znajdziesz w artykule poniżej.

Filtr do oczka wodnego: schemat

Podstawą do stworzenia filtra do oczka wodnego jest schemat działania. Najprostszym możliwym filtrem do stawu własnej roboty będzie filtr przelewowy. Z jego pomocą woda zostaje oczyszczona z produktów przemiany oraz z wszelkiego rodzaju osadów i zawiesin, jakie znajdują się w stojącej wodzie. Budowa filtra do oczka wodnego nie musi być skomplikowana. Jeśli chodzi o sam schemat filtra do oczka wodnego, jest on bardzo prosty. Woda ze stawu ma być zasysana i dostawać się do miejsca, w którym styka się z ona z substancjami filtrującymi. Ich zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń biologicznych oraz mechanicznych. Po tym wszystkim, już oczyszczona woda wraca z powrotem do stawu. Jeśli chodzi więc o budowę filtra do oczka wodnego, wystarczy dość modna w tym względzie ostatnimi czasy… beczka.

Jak zrobić filtr do oczka wodnego z beczki?

Do wykonywania nawet skomplikowanych rzeczy warto wykorzystywać wszystko, co się nada. Jednym z ciekawszych pomysłów na to, jak zrobić filtr do oczka wodnego jest sposób z beczką. Jeśli chodzi o metodę zrób to sam: filtr do oczka wodnego, filtr wykonany z beczki jest bardzo prostym zadaniem. Do jego przygotowania konieczna będzie sama beczka, dopasowana wielkością do powierzchni zbiornika wodnego. To w niej będą się gromadzić wszystkie osady i nieczystości. Filtr do stawu własnej roboty powinien być wyposażony także w rury kanalizacyjne, a więc takie z tworzywa PCV. Należy zadbać również o uszczelnienie filtru z beczki, niezbędne będą także gąbki lub szczotki filtracyjne oraz otoczaki lub keramzyt czy peszlowe rurki. Do tego jeszcze podstawowe narzędzia, jak wiertarka, otwornica czy obcinak i można zabierać się za pracę.

Zrób to sam: filtr do oczka wodnego z beczki

Wybrana beczka powinna mieć odpowiednią pojemność. Jeśli Twój zbiornik ma przykładowo 5 000 litrów, to objętość beczki powinna oscylować w granicy 100 litrów – zapewni to odpowiedni zapas. Nie bez znaczenia jest też średnica rur PCV. Najlepsze będą te o średnicy 100 mm. Budowę filtra wodnego do stawu należy rozpocząć od wywiercenia w beczce otworu odpowiadającemu szerokości rury. Jeden otwór powinien znajdować się na dnie, drugi – w pokrywie. To za pomocą tych otworów woda będzie „wędrować”. Dno filtra z beczki powinno być wyłożone otoczakami na wysokość około 20 cm – kamienie powinny mieć średnicę około 5 do 7 cm. Na tej warstwie w filtrze do stawu własnej roboty powinniśmy umieścić odwrócony kosz, w którym znaleźć się powinny większe otoczaki, o średnicy około 15 do 20 cm. Pozostała wolną przestrzeń trzeba zasypać drobnymi kamyczkami. Gąbki stanowiące rodzaj filtra należy owinąć fizeliną i umieścić na koszu.

To naprawdę proste, czyli już wiem, jak zrobić filtr do oczka

Chociaż sposób na to, jak zrobić filtr do oczka a także sam schemat filtru do oczka wodnego  są bardzo proste, nie można zapomnieć o dwóch ważnych zasadach. Po pierwsze, świeżo założony filtr do oczka wodnego z beczki nie zadziała od razu. Faktycznie „sprawny” będzie po upływie około czternastu dni. Dopiero wtedy wszystkie tryby „machiny” docierają się i zaczynają pracować. Po drugie, wykonany w ten sposób filtr kaskadowy musi być „uruchomiony” przez okrągły rok, jedynie wtedy zapewni poprawne działanie. Wytworzone bakterie nitryfikacyjne działają jedynie przez pół godziny po odcięciu ich od dostępu do świeżej wody, po czym obumierają. Z tego powodu pompa w oczku wodnym powinna być uruchomiona non stop.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze