Strona głównaOgródJak zrobić nawadnianie kropelkowe?

Jak zrobić nawadnianie kropelkowe?

Susza, wysokie opłaty za wodę i brak czasu sprawia, że uprawa naszych terenów zielonych staje się dla nas sporym wyzwaniem. Z pomocą w uporaniu się z utrzymaniem naszego ogrodu przychodzi na ratunek – nawadnianie kropelkowe. Jest to duże udogodnienie w pielęgnacji zieleni, a poza oszczędnością czasu, zmniejsza koszt utrzymania ogrodu. Na czym więc polega proces nawadniania kropelkowego i jak zrobić podlewanie kropelkowe pomidorów m.in. z butelki, bądź z beczki? 

Podlewanie kropelkowe pomidorów

Pomidory należą do grupy warzyw mięsistych, które zawierają dużo wody. By zapewnić im odpowiedni wzrost i aby uniknąć pojawienia się zgnilizny potrzebują stale wilgotnej gleby. Z nawadnianiem pomidorów, które utrzymuje optymalną wilgotność gleby najlepiej radzi sobie system nawadniania kropelkowego. Jedną z głównych zalet działania tego systemu w naszej hodowli jest bezpośredni wpływ wody z emiterów na glebę. Nie ma ona kontaktu z rośliną, co eliminuje pojawianie się plam i pleśni. W takim razie z jaką częstotliwością i kiedy stosować podlewanie kropelkowe pomidorów? Zależy to od okresu uprawy, warunków świetlnych, właściwości gleby, jak i fazy rozwoju roślin. Okres kwitnienia oraz przyrostu owocu pomidorów wykazuje największe zapotrzebowanie na wodę. Gdy nasz krzak został posadzony i obficie podlany, jest to odpowiedni moment, aby zacząć stosować nawadnianie kropelkowe. Należy podlewać krzak do momentu, aż na krzaku nie pojawią się owoce, lecz w momencie ich pojawienia – podlewamy roślinę z większą częstotliwością.

Podlewanie kropelkowe z butelki – jak zrobić?

System podlewania kropelkowego z butelki może wykonać każdy, bez konieczności zakupu specjalistycznych materiałów. Do wykonania naszego nawadniania  potrzebujemy jedynie kilku plastikowych butelek. Robimy w ich dnie otwory, przez  przez które będzie wyciekać woda. Przykładowo możemy użyć do tego szpilki. Następnie wystarczy zakopać butelki w ziemi w odległości 1 metra od siebie i napełnić je wodą. Aby uniknać zapowietrzania naszego podlewania kroplekowego z butelki – od góry dorabiamy jedno, bądź dwa nakłucia. 

Podlewanie kropelkowe z beczki

Kolejnym sposobem nawadniania jest nawadnianie kropelkowe z beczki. To nie tylko dobry sposób na zagospodarowanie deszczówki, ale i skuteczna alternatywa na instalację automatycznego podlewania w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do wody. Możemy do tego wykorzystać deszczówkę, co oszczędza zużycie wody i jest ekologiczne. Warto wspomnieć, iż deszczówka ma najlepszy odczyn pH i temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza, co chroni nasze rośliny przed szokiem termicznym. Nawadnianie kropelkowe z beczki przebiega w ten sam sposób jak podłączenie go do sieci wodociągowej, bądź studni. 

Instrukcja montażu linii kroplującej

Linię kroplującą  wykorzystujemy zarówno w ogrodach, w sadach, jak i na plantacjach. Jest to rura polietylenowa z zatopionymi w niej kroplownikami, które są układane wokół naszych roślin. Woda z linii kroplującej bezpośrednio wypływa z rur na glebę, nie zraszając roślin, co zapewnia równomierny dopływ do każdej z nich.

Pierwszym krokiem w naszej instrukcji montażu linii kroplującej jest zaprojektowanie układu, musimy więc wyliczyć długość węża. Wąż zawsze możemy skrócić, lecz warto zostawić trochę zapasu. Gdy kupiliśmy zbyt krótki, możemy dokupić  kolejny fragment i za pomocą łączników przedłużyć go. 

Do kranu, do którego podpinamy instalacje podpinamy zwykły szlauf za pomocą tzw. szybkozłączki. Kolejną szybkozłączkę mocujemy na dolnym odcinku szlaufa, który będzie dochodził do ziemi lub wspomniany łącznik. Wtedy możemy przystąpić do podpięcia reduktora ciśnienia, który bezpośrednio łączymy z linią kroplującą.

Następnie prowadzimy w zaplanowanym wcześniej przez nas kierunku linię kroplującą. Gdy wąż stawia opór lub nie utrzymuje się w wyznaczonym miejscu, warto przymocować go do gleby za pomocą szpilki. Po rozłożeniu odkręcamy wodę (nasz wąż lepiej się ułoży), wtedy też możemy skorygować wykonaną przez nas linie kroplującą. 

Wąż do podlewania kropelkowego

Wykorzystanie węży kropelkowych do nawadniania roślin jest korzystne z wielu powodów. Wyposażone są w kroplowniki lub otwory, dzięki czemu są to gotowe linie nawadniające. Najlepiej sprawdzą się do rzędowego nawadniania roślin. Takie węże cechuje długa żywotność, co eliminuje konieczność ich częstego wymieniania. Kolejnym atutem są grube ścianki węży, które dzięki temu nie są uszkadzane przez gryzonie. Zaś dzięki dużej średnicy, zatykanie i zasypywanie glonami jest rzadkie. Do nawadniania dużych obszarów preferujemy węże, gdyż są odporne na wysokie ciśnienie wody. Zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości, przetworzonej gumy – wąż równomiernie przepuszcza wodę na całej długości, co zmniejsza parowanie i marnowanie wody.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze