Budowa podłogi nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Nie wymaga ona użycia specjalistycznych narzędzi ani obszernej wiedzy. Podłoga na legarach sprawdza się jako podstawa pod posadzkę, ponieważ jest równa. Dzięki temu można położyć na nią dowolny materiał. Należy wiedzieć, że posadzkę powinno montować się po zakończeniu prac mokrych. W przeciwnym razie drewno może się uszkodzić. W tym artykule dowiesz się w jakim przypadku wykonywana jest podłoga na legarach bezpośrednio na gruncie, jaki powinien być rozstaw legarów na podłogę, jaka jest cena drewnianej podłogi na legarach, czy podłoga na legarach z płyt OSB to dobre rozwiązanie, jaki jest jej cennik, co jest lepsze- podłoga na legarach czy wylewka?
Podłoga na legarach bezpośrednio na gruncie
Podłoga na legarach bezpośrednio na gruncie jest montowana w budynkach, które są niepodpiwniczone. Ten typ podłogi budzi jednak wiele wątpliwości. Dlaczego? Nieprawidłowa izolacja i osadzenie jej na nieprawidłowym gruncie może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Warto wiedzieć, że podłoga na legarach bezpośrednio na gruncie powinna posiadać odpowiednią izolację termiczną. Nie powinno się jej wypełniać piaskiem ani żużlem. Do tego celu należy używać specjalne kruszywo. Wykorzystanie takiego materiału chroni drewno przed podciąganiem wody. Oprócz tego zapewniamy odpowiednią izolację termiczną. Niestety wielką wadą podłogi na legarach bezpośrednio na gruncie jest pojawianie się w niej szkodników. Warto jest zakupić impregnowane kruszywo z dodatkiem odstraszacza szkodników. Taki rodzaj podłogi należy odpowiednio zaimpregnować preparatem, który chroni przed rozwojem. Daje to podłodze dłuższą żywotność. Szczeliny w konstrukcji podłogi na legarach bezpośrednio na gruncie można wypełnić pianką montażową. Taki zabieg dodatkowo usztywnia konstrukcję.
Rozstaw legarów pod podłogę
Rozstaw legarów pod podłogę zależy od wielu czynników. Jeśli chcesz wykonać podłogę z płyt OSB to rozstaw będzie trzeba dopasować w zależności od grubości płyty. Najlepiej, kiedy belka ma minimalny przekrój wynoszący 50 mm. Rozstaw legarów pod podłogę powinien wynosić ok. 60 cm. Jest to optymalny rozstaw zapewniający trwałość i stabilność konstrukcji.
Podłoga drewniana na legarach – jaka cena?
Jaka jest cena podłogi drewnianej na legarach? Wszystko zależy od rodzaju konstrukcji, a także wybranych materiałów do jej budowy, jakości. Warto wiedzieć, że cena podłogi drewnianej na legarach wzrasta, kiedy szczeliny poddaje się uszczelnieniu pianką montażową. Przybliżone wartości cenowe poszczególnych materiałów do wykonania podłogi na legarach to: ok. 20 zł- legary ( 1m2 podłogi), ok. 40 zł/m2 – strugane deski o grubości 4 cm, ok. 60 zł/m2 – robocizna ( jeśli nie zdecydujesz się na samodzielne wykonanie podłogi).
Podłoga na legarach z płyt OSB
Wykonanie podłogi na legarach to coraz bardziej popularna metoda na zaoszczędzenie. Ta wykonana z płyt OSB jest ceniona przede wszystkim dzięki temu, że bardzo szybko się ją układa. Pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na jakość płyty, ponieważ ma ona duże znaczenie w celu zachowania jak najwyższej trwałości podłogi. Najczęściej kupowane płyty OSB posiadają grubość 22 mm bądź 25 mm. Rozstaw legarów zależy od grubości płyty. Czym grubsza jest płyta tym większy jest rozstaw, co ma bezpośredni wpływ na koszty. Dokładny cennik z wyszczególnieniem wszystkich parametrów powinien podać każdy usługodawca. Cennik powinien zawierać zarówno koszty materiałów, a także koszt wykonania.
Podłoga na legarach czy wylewka?
Często zadawanym pytaniem na forach budowlanych jest: co lepsze- podłoga na legarach czy wylewka? Istnieje wiele teorii. Niektórzy są bardziej przekonani do podłogi na legarach, inni do wylewki. Decydującym aspektem przy podjęciu decyzji są zazwyczaj względy finansowe. Podłoga na legarach jest dużo tańsza od wylewki, jednak jej trwałość może nie być aż tak duża, jak w przypadku wylewki. Zadając sobie pytanie – podłoga na legarach czy wylewka, warto jest także zwrócić uwagę na aspekt akustyczny. Podłoga na legarach wykonana na poddaszu lub piętrze może skrzypieć, co niestety okazuje się bardzo uciążliwe, dlatego też w takim przypadku większość użytkowników internetowych forów budowlanych jest za wylewką. Inni zaś uważają jedynie podłogę na legarach za słuszną decyzję. Istnieje w tej kwestii duża dowolność. Zarówno podłoga na legarach, jak i wylewka może świetnie się sprawdzać. Wiele zależy od użytych materiałów, jak i staranności podczas wykonania.
Często okazuje się, że koszty remontu podłogi są niestety dosyć wysokie. Zdarza się, że stara podłoga przynosi wiele „niespodzianek”, przez co konieczne jest wydłużenie czasu pracy i zwiększenie nakładów finansowych. Remont starej podłogi często jest droższy aniżeli jej budowa w nowym domu. Kolejnym aspektem, który może utrudnić nam remont jest to, jeśli chcemy podjąć się wymiany podłogi w jednym, niewielkim pomieszczeniu, jest znalezienie wykonawcy. Praca w nowym domu jest dla specjalistów o wiele wygodniejsza i bardziej opłacalna.