Quad to nie tylko sprzęt pozwalający na zabawę w terenie, ale także środek transportu, a nawet narzędzie, które można wykorzystać w niewielkim gospodarstwie albo ogrodzie. Quad samoróbka to z pewnością tego rodzaju sprzęt, którego wykonanie będzie o wiele tańsze od sklepowego, a przy tym będzie on naprawdę działał. Jak zrobić quada? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Pojazd, który możesz kupić lub zrobić samodzielnie
Często widujesz ogłoszenia “quad samoróbka sprzedam”? Wiele osób pasjonuje się budowaniem tego rodzaju pojazdów, a następnie sprzedaje je, by zyskać pieniądze na zakup kolejnych części. Takie urządzenie będzie o wiele tańsze niż gotowy sprzęt ze sklepu, a często może mieć nawet lepsze parametry. Ty także, jeżeli wykonasz quada — samoróbkę, możesz go następnie komuś zaproponować. Nie dziwi więc częstość tego rodzaju ogłoszeń.
Dobry pojazd do wykorzystania w terenie musi mieć napęd na cztery koła. Quad samoróbka 4×4 pozwoli ci na poruszanie się po niedużych wzniesieniach, a kałuże błota nie zrobią na nim wrażenia. Jeżeli chcesz coś na nim przewozić, na przykład drewno opałowe do kominka, przyda się na to miejsce. Jak zrobić przyczepkę do quada? Jej podstawą wykonania może być oś samochodowa. Trzeba dobrze wyważyć jej środek ciężkości. W większości lepiej jest przesunąć ją nieco do przodu, aby przyczepka nie podnosiła quada.
Jak zrobić quada? Podstawy
Podstawą każdego quada jest silnik. Zastanów się, do czego wykorzystasz swój quad — samoróbkę. Plany co do tego niejako determinują wybór odpowiedniej jednostki napędowej. Najbardziej popularne, co nie znaczy oczywiście, że najprostsze, jest zdecydowanie się na wykorzystanie silnika samochodowego, na przykład od popularnego dawniej Fiata 125p. Jednak tego rodzaju quady są po prostu bardzo ciężkie, ale przy tym najbardziej wytrzymałe. Wymaga to także sporej wiedzy. Możesz również sprawdzić, jak zrobić przyczepkę do quada także domowym sposobem. Silnik samochodowy ma największą moc, dlatego pociągnie także załadowaną przedmiotami przyczepkę.
Wybór lekkiego quada determinuje nieco zdecydowanie się na silnik motocyklowy. Może mieć on naprawdę dużą moc. Quad samoróbka 4×4 musi mieć także solidne amortyzatory, żeby w ogóle mieć przyjemność z poruszania się nim. Można również wybrać napęd na dwa koła, jeżeli będziesz się na nim przemieszczał tylko po własnym, płaskim podwórku i nie planujesz raczej plenerowych eskapad. W takim przypadku jednak nie stosuje się amortyzatorów na kołach bez napędu.
Dość rozsądnym rozwiązaniem w przypadku budowy własnego quada — samoróbki jest kupno całego, niedrogiego motocykla, którego koszt nie powinien przekroczyć 3 tysięcy złotych. Wówczas poza samym silnikiem będziesz mieć także inne, bardzo potrzebne elementy tej konstrukcji. Części takie jak zapłon, czy hamulce pozwolą ci skonstruować pojazd. Niektórzy, szukając informacji jak zrobić quada, decydują się także na wykorzystanie gotowej ramy z motocykla. Inni jednak wolą wykonać ją samodzielnie. Jest to jednak całkiem sporo pracy ze spawaniem i samodzielnym dopasowywaniem do siebie niewielkich elementów, aby całość była stabilna i dobrze podtrzymywała elementy mechaniczne.
Hamulce to równie niezbędna część takiego pojazdu. Dobrym wyborem są hamulce tarczowe. Quad (samoróbka również) używany jest najczęściej w mało sprzyjających warunkach, gdzie woda i błoto to raczej norma. Hamulce tarczowe są na nie najbardziej odporne, dlatego jest to gwarancja niezawodności.
Obudowa quada samoróbki
W momencie kiedy już twój quad działa, koniecznie wykonaj do niego obudowę. Dzięki niej nie tylko będzie wyglądał bardziej estetycznie i profesjonalnie (możesz przecież pomalować ją na dowolne kolory, a wręcz coś na niej napisać), ale także będzie bezpieczniejszy oraz komfortowy. Niektórzy decydują się na wykonanie obudowy z żywicy poliestrowej i maty szklanej. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Wystarczy bowiem nawet niewielka wywrotka (o co nietrudno na quadzie — samoróbce), a tak wykonane części po prostu popękają. Dlatego osoby mające już duże doświadczenie w budowie samodzielnych quadów, stawiają raczej na gotową obudowę zdjętą ze starego quada. Sam pojazd nie musi być z najwyższej półki, jednak typowo quadowa obudowa jest wzmocniona i niestraszne są jej drobne wypadki.