Wykonanie drewnianych schodów zaleca się do mniejszych przestrzeni, a także w domach szkieletowych. Z drugiej strony, mogą one również stanowić element ozdobny, na przykład w dużym salonie. Kluczową rolę przy wykonywaniu schodów, jest przygotowanie wcześniej projektu schodów drewnianych, który umożliwi zaplanowanie nam pracy. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się drewno z drzew liściastych, ale także można użyć gatunki drzew egzotycznych. Przy zamawianiu gotowych konstrukcji schodów drewnianych, wybiera się typ konstrukcji schodów oraz ich kształt. Jednym z pomysłów są schody ażurowe, które nie posiadają podstopnic, dzięki czemu będą sprawiać wrażenie zawieszonych w powietrzu. W zależności od konstrukcji schodów drewnianych, można wykonać schody przypominające drabinę lub nawet spiralne. Minusem tego typu projektu schodów jest to, że zapewniają mniej bezpieczeństwa, co jest istotne, gdy w domu znajdują się dzieci. Oprócz tego, konstrukcja ta jest zazwyczaj mało komfortowa. Konstrukcja schodów może być również zabiegowa. Nie posiada ona spocznika, która stanowi granicę pomiędzy jednym biegiem schodów, a drugim. Innym rodzajem konstrukcji schodów drewnianych, są schody jedno – , dwu-, a nawet trójbiegowe. W przypadku jednobiegowych, należą one do najprostszych pod względem wykonania, jednak jeżeli są one długie, mogą okazać się niewygodne. Schody dwubiegowe i trójbiegowe posiadają ów spocznik, który odpowiada za wygodniejsze i bezpieczniejsze korzystanie ze schodów.
Budowa schodów drewnianych
Przed przystąpieniem do budowy schodów drewnianych, uwagę należy zwrócić, czy posiadamy odpowiednią ilość miejsca na wymarzony typ konstrukcji schodów drewnianych. Jeżeli wybierzemy schody drabiniaste, to warto wiedzieć, że sprawdzą się one jako schody pomocnicze, bardzo często dostępne są w wersji składanej. Do elementów schodów drewnianych tego typu konstrukcji należą dwie belki policzkowe, do których montuje się stopnice. Kąt nachylenia takich schodów, to około 60 stopni. Bardziej zaawansowaną konstrukcją są schody policzkowe. Ilość elementów schodów zwiększona jest o podstopnice. Budowa takich schodów drewnianych polega na wsuwaniu stopni i podstopni w otwory w belkach. Mogą one również być montowane na belki policzkowe. Innowacyjnym rozwiązaniem, które zaczęło cieszyć się większą popularnością są schody kręte. Korzysta się z tego pomysłu, gdy wielkość pomieszczenia nie pozwala nam na skorzystanie z innego rodzaju konstrukcji. W tym wypadku ważnym elementem będzie stalowy, drewniany, czy aluminiowy strop nośny, do którego zamontowane są stopnie w sposób wachlarzowy. Taka konstrukcja schodów drewnianych nie należy do najwygodniejszych, a także rodzi problemy, na przykład przy wnoszeniu mebli.
Jak zrobić proste schody drewniane?
Jeżeli cenimy prostotę wykonywania, a zarazem funkcjonalność, to rozwiązaniem okażą się drewniane schody modułowe. Elementy drewnianych schodów modułowych są skonstruowane w taki sposób, aby możliwy był samodzielny ich montaż. Elementami są tutaj podstawa wykonana ze stali nierdzewnej oraz drewniane stopnie bez podstopnic. Jak zrobić proste schody drewniane? W przypadku tego typu montaż dotyczyć będzie stalowej konstrukcji, a następnie ułożenie na niej drewnianych stopni. Jednak, nie każdy typ schodów jesteśmy w stanie wykonać sami. Bardzo często niektóre z nich wymagają wykonanie odpowiedniego projektu schodów drewnianych. Może się wydawać niektórym, że wiedzą, jak zrobić schody, niestety w niektórych typach konstrukcji przyda się pomoc fachowca. Istotne jest tutaj wykonanie odpowiednich pomiarów, nawet jeżeli wiemy, jak zrobić proste schody drewniane, mała pomyłka może zaburzyć nasz projekt schodów.
Jak zrobić schody?
Podsumowując, przed przystąpieniem do wykonania schodów, należy przede wszystkim uwzględnić wymiary pomieszczenia i wybrać odpowiedni typ konstrukcji schodów drewnianych. Schody montuje się przed wykończeniem podłóg. Jeżeli podejmujemy się sami wykonania schodów, należy zaplanować wszystkie prace z tym związane, rozpoczynając od zrobienia pomiarów. Jeżeli mamy już wszystkie niezbędne informacje, można przystąpić do tworzenia. Jak zrobić schody, jeżeli już wiemy, czego będziemy potrzebować? Najważniejsza jest konstrukcja, na której opierać się będą stopnie. W zależności od typu, jaki wybierzemy, różnić się ona będzie pomiędzy rodzajami schodów. Do zrobienia schodów potrzebne będą nam również niezbędne do tego celu narzędzia i minimalna wiedza stolarska. Po montażu konstrukcji i upewnieniu się, że jest ona stabilna, można zacząć montować pozostałe elementy schodów drewnianych, czyli stopnic, podstopnic, czy barierek. Ważne jest, aby zmierzyć szerokość wymaganych stopni, aby przy zakupie gotowych elementów nie okazało się, że należy je przyciąć albo, że są one za krótkie.