Pod względem designerskim fotel w formie kokonu bije rekordy popularności. Trudno się dziwić – jest nie tylko stylowy i nastrojowy, ale również bardzo wygodny. Właśnie ze względu na ostatnią kwestię z ogrodowych altanek przywędrował do zwykłych pokoi. Tutaj najczęściej stosowaną metodą montażu jest podwieszenie kokonu pod sufitem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego warto wiedzieć, jak wykonać podstawę do fotela wiszącego. Na stojak do fotela wiszącego decyduje się spora część użytkowników również ze względu na funkcjonalność – kokon posadowiony w ten sposób można łatwo przemieścić i ulokować w zupełnie innej części pokoju, zgodnie z zapotrzebowaniem.
Zastanawiając się, jak zrobić stojak na fotel wiszący, przychodzi nam zwykle do głowy jedna myśl: po co robić, jeśli można kupić? Ceny stojaków są powszechnie dość wysokie, dlatego czasem samodzielne wykonanie takiej konstrukcji jest znacznie łatwiejsze. A domowym majsterkowiczom przyniesie takie zadanie sporo frajdy.

Co trzeba wiedzieć przed wykonaniem stojaka do foteli wiszących?
Nie bez powodu mówi się, że kupno gotowego stojaka do fotela wiszącego jest najprostsze i jednocześnie najbezpieczniejsze. Taki element można zastosować od razu – jest solidny, wykonany profesjonalnie i jest też dedykowany właśnie do takiej huśtawki w kształcie kokona.
Aby ułatwić sobie zadanie, można stojak do foteli wiszących wykonać w nieco odmienny sposób. Jeśli zależy Ci jedynie na zamontowaniu fotela bez względu na jego mobilność, możesz po prostu wywiercić w suficie otwór i zainstalować huśtawkę za pomocą haków. Trzeba przy tym jednak uwzględniać wagę użytkownika czy ilość osób, dla których bujak jest przeznaczony. Stalowe, kupne stelaże w przypadku podwójnych kokonów mogą sprawdzić się znacznie lepiej – na pewno zaś nie będą grozić bolesnym upadkiem.
Bez większego trudu i przy użyciu jedynie podstawowych narzędzi możesz samodzielnie przygotować stojak podstawę do fotela wiszącego.
Podstawa do fotela wiszącego – jak ja samodzielnie przygotować?
Do przygotowania we własnym zakresie stojaka do foteli wiszących będziesz potrzebować sześć drewnianych belek, a także wkręty, szlifierkę oraz wiertarkę. Jeśli posiadasz minimum zdolności manualnych, poradzisz sobie z tym zadaniem bez trudu. Ważne, aby belka o największej długości mierzyła dokładnie tyle, co zakładana wysokość huśtawki. Z krótszych elementów drewna stwórz kształtkę układającą się w literę „X” – to ona będzie stanowić podstawę stojaka. Po drugiej stronie, oczywiście prostopadle do najdłuższej, pionowej deski, przytwierdź jeszcze jeden krótszy element. Posłuży jako niezbędna część montażowa do sufitu.
Wykonując samodzielnie podstawę do fotela wiszącego, przy wierceniu otworów w suficie musisz uwzględniać rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Warto przed wykonaniem otworu zajrzeć do schematu instalacji, aby upewnić się, że nie przewiercisz się do kabli, robiąc sobie masę kłopotu. Jeśli wiesz już, jak zrobić stojak na fotel wiszący, musisz też się upewnić, że wybrane przez ciebie wkręty i wykonany otwór dadzą sobie radę z utrzymaniem zakładanego ciężaru samego fotela oraz jego pasażerów.
Plusy i minusy stojaka do fotela wiszącego
Ze wszystkich możliwych rodzajów zamontowania fotelu w kształcie kokonu, zdecydowanie najwięcej zalet ma stworzenie własnego stojaka. Jeśli wiadomo już, jak zrobić stojak na fotel wiszący i że nie jest to żadna skomplikowana operacja, można pokusić się o stworzenie takiego wygodnego fotela od zera. Dzięki stojakowi fotel można umieścić w dowolnym miejscu – zarówno w domu, jak i na zewnątrz – na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Taki rodzaj mebla pozwala na jego przesuwanie i dowolną zmianę lokalizacji bez ingerencji w ściany – jeśli raz masz ochotę korzystać z niego po oknem, a raz na tarasie – nic nie stoi ku temu na przeszkodzie.
Jeśli planujesz wykonanie podstawy do fotela wiszącego z kawałków drewna, tak jak to opisaliśmy powyżej, musisz pamiętać o impregnacji tych elementów, jeśli mają stanąć na zewnątrz. W ogrodzie, a nawet na tarasie, mając styczność z deszczem czy po prostu z większym zawilgoceniem, będą wymagać odpowiedniego zabezpieczenia. W przeciwnym wypadku dość szybko zaczną butwieć, a nawet gnić. A to nie tylko mało estetyczne, ale z czasem również niebezpieczne.
Wykonując samemu stojak do foteli wiszących w bardzo podstawowej wersji, musisz pamiętać, że taka podstawa nie będzie się automatycznie składać, jak w przypadku gotowych, sklepowych produktów. Z tego względu może zabierać więcej miejsca. Kłopot może pojawić się również podczas szukania meblowi schronienia na czas zimy. Chowając jesienią wyposażenie ogrodu, trzeba uwzględnić nieco więcej wolnej przestrzeni na nieskładające się nogi stelaża. Niemniej jednak warto pokusić się o przygotowanie bazy we własnym zakresie – chociażby ze względu na ogromną frajdę z takiej pracy.