Strona głównaRemontJak zrobić strop drewniany?

Jak zrobić strop drewniany?

Strop drewniany znajduje zastosowanie w domach, których konstrukcja jest wykonana z drewna, ale bardzo często jest również rozwiązaniem jako strop drewniany w domu murowanym. Jego głównym zadaniem jest oddzielenie poszczególnych poziomów budynku w poziomie. Na stropie drewnianym ciąży również obciążenie w postaci ciężaru samej konstrukcji, ale także powierzchni użytkowej. Jak wygląda budowa stropu drewnianego? Strop drewniany składa się z podłogi, sufitu oraz konstrukcji nośnej. Wyróżnia się trzy rodzaje stropu drewnianego: strop żebrowy, belkowy, żebrowo – belkowy. Cechą charakterystyczną, która odróżnia strop drewniany od stropu żelbetowego jest jego lekkość. Oprócz tego wykonanie stropu drewnianego nie wymaga specjalistycznych maszyn, bo można go montować na sucho. 

Budowa stropu drewnianego krok po kroku 

Strop zbudowany jest z belek nośnych oraz belek poszycia. Poszycie ma za zadanie przeniesienie ciężaru z podłóg na belki stropu. Następnie ciężar z belek stropowych przenoszony jest na słupy oraz ściany zewnętrzne. Jak wykonać konstrukcję stropu drewnianego? Jak zrobić strop drewniany? Belki, które używa się do konstrukcji, opiera się na wymurowanym murze. Następnie na zamocowanych belkach układa się podłogę, również z desek. Jakie wymiary belki drewniane powinny mieć. Zazwyczaj w konstrukcji stropu drewnianego wymiary belek drewnianych mają 20-40 centymetrów wysokości, 8-20 centymetrów szerokości i do 15 metrów długości. Rozstaw belek w konstrukcji również ma znaczenie. W tym przypadku wartość rozstawu ma dużą rozbieżność. Zazwyczaj stosuje się rozstaw od 60 centymetrów pomiędzy belkami do 150 centymetrów. Jeżeli użyta konstrukcja stropu drewnianego jest żebrowa, to cechą charakterystyczną takiego rozwiązania są bardzo gęsto ułożone deski, które przypominają żebra. Żebra te mają zwykle grubość 4-5 centymetrów. Aby zapewnić sztywność stropu dodatkowo pomiędzy belkami montuje się tak zwane przewiązki. Najczęściej wybieraną opcją są deski, ale można skorzystać z drewnianych łat czy taśm stalowych. Tak wykonaną konstrukcję stropu zabezpiecza się płytami gipsowo – kartonowymi, dodatkową którą wypełnia się w środku wełną mineralną. Ma ona za zadanie zapewnić izolację akustyczną pomieszczenia. Jeżeli nie chcemy korzystać z płyt OSB i chcemy pozostawić konstrukcję otwartą, to istnieją ciekawe sposoby na jej aranżację. Można też wykorzystać i zamontować sufit podwieszany, aby ukryć elementy konstrukcji. Na podłodze wykonanej z desek kładziemy podłogę ozdobną. Taka podłoga może być wykonana z parkietu lub paneli.

Tak jak wcześniej wspomniano, nie należy zapominać o odpowiednim rozstawie belek drewnianych. Drewno, które wykorzystujemy jako belki, musi być wysuszone, ale do takiego stopnia, żeby nie zaczęło pękać. Jeżeli zmniejszymy rozstaw belek możemy użyć szerokość belek nawet o 10 centymetrów. Jednak jeżeli chodzi o wytrzymałość i nośność całej konstrukcji stropu drewnianego, to są one ograniczone, dlatego czasami należy skorzystać ze słupów, które będą je dodatkowo podpierać. Ponadto na znaczeniu ma oparcie głównych belek drewnianych na murze. Jak wygląda mocowanie stropu drewnianego do wieńca? Mocowanie stropu drewnianego do wieńca można przeprowadzić przy użyciu łączników BMF WB. Łączniki te powinny mieć odpowiednie wymiary, ale nie należy zapominać również o przygotowaniu pod tym kątem także elementów betonowych. 

Strop drewniany – opinie

Czy strop drewniany jest dobrym rozwiązaniem konstrukcyjnym? Gdzie zastosować strop drewniany? Strop drewniany jest jednym z często wybieranych rozwiązań konstrukcyjnych. Jakie są opinie stropów drewnianych? Niektórzy inwestorzy cenią sobie to rozwiązanie, ale głównie w domkach letniskowych, które z reguły wykonane są w całości z drewna. Takie budowle nie wymagają specjalnej odporności na ciężar z racji swoich gabarytów. Wśród opinii osób, które zdecydowały się na tego typu rozwiązanie, wiele związanych jest z lekkością całej konstrukcji. Jest to również jedno z tańszych i mniej problematycznych rozwiązań. Przede wszystkim nie wymaga on specjalistycznego sprzętu i można skorzystać z gotowych, przygotowanych pod projekt belek. Jaka jest cena stropu drewnianego? Zależy głównie od gatunku drzewa, z którego wykonane są elementy konstrukcji. Zazwyczaj cena waha się pomiędzy 50 a 100 złotych za m2. Oprócz tego należy doliczyć cenę robocizny, która średnio stanowi średnio połowę ceny materiału. Do ceny wykonania stropu trzeba doliczyć również elementy, które będą łączyć całą konstrukcję, jak gwoździe czy łączniki i kątowniki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze