Strona głównaNarzędzia​Jaki laser do pomiarów wybrać? Krzyżowy czy płaszczyznowy?

​Jaki laser do pomiarów wybrać? Krzyżowy czy płaszczyznowy?

Współczesna technologia laserowa ma wiele zastosowań, od medycyny po przemysł. Jednym z najważniejszych narzędzi laserowych są te pomiarowe. Dla inżynierów, zarówno początkujących, jak i doświadczonych, zrozumienie ich działania, jest kluczem do efektywnego korzystania z tej technologii.

Lasery do pomiarów to cenna pomoc przy pracach remontowych i budowlanych. Można nimi precyzyjnie mierzyć odległość, ale służą nie tylko do tego. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą obliczać pole powierzchni i objętość, korzystając z rozbudowanego oprogramowania i zaledwie kilku pomiarów. To sprawia, że lasery są niezbędne do rozplanowania budynku i ścian działowych. Fachowcy i majsterkowicze korzystają z laserów na co dzień, na przykład z funkcji poziomicy.

​Jak działa laser pomiarowy?

Laser to zaawansowana technologia popularna w wielu dziedzinach. Najpierw przeznaczono ją do użytku wojskowego, a później przekazano sektorowi prywatnemu. Jednym ze znanych zastosowań lasera jest mierzenie odległości, mówi się na niego „dalmierz”. Obecnie dalmierzy używa się w sporcie, przemyśle, budownictwie, medycynie itd.

W laserach pomiarowych działa światło koherentne – jest jednolite i ma określoną długość fali. Jest emitowane przez medium laserowe, takie jak gaz lub kryształ, i odbijane przez lusterka wewnątrz komory. W praktyce potrzebny jest tu nadajnik i odbiornik, a także instrument mierniczy. Dużą precyzję pomiaru urządzenie zawdzięcza układowi wykonującemu pomiar odległości na podstawie analizy czasu od emisji do powrotu wiązki.

Warto zapamiętać, że praca z laserami pomiarowymi wymaga szczególnej ostrożności. Niezbędna jest ochrona oczu, ponieważ promieniowanie laserowe może powodować trwałe uszkodzenie wzroku.

​Laser krzyżowy

Laserem krzyżowym często nazywa się rozbudowaną poziomicę laserową, ale to określenie pozbawia go pewnego rodzaju szlachetności i powagi. Narzędzie to zrewolucjonizowało prace pomiarowe w inżynierii budowlanej. Zastąpiło tradycyjne metody poziomowania i stało się integralne z nowoczesnym placem budowy i miejscem remontów.

Urządzenie emituje światło laserowe, tworzy na powierzchni przecinające się linie. Dzieje się tak, ponieważ wiązki światła są równolegle emitowane i kierowane przez specjalne lustra w różnych kierunkach. W ten sposób uzyskuje się liniowy krzyż, czyli linie przecinające się najczęściej pod kątem 90° (można to modyfikować). Pomaga to w wyznaczaniu kątów prostych, poziomów i pionów.

Wyróżnia się dwa rodzaje laserów krzyżowych:

  • manualny – należy ręcznie ustawić urządzenie poziomo,
  • samopoziomujący – automatycznie ustawia się w poziomie, co zwiększa precyzję i wygodę użytkowania.

Lasery krzyżowe mają zalety i wady. Wśród zalet wymienia się m.in.: dużą precyzję i wielofunkcyjność, ponieważ można ich z powodzeniem używać do wielu prac; idealną przydatność funkcji poziomicy, można zaoszczędzić sporo czasu. Jako wadę wskazuje się trudne ustawianie, ale to dotyczy laserów bez kalibracji.

Standardowy laser krzyżowy pokazuje: jeden poziom, jeden pion i skrzyżowane pod kątem prostym. Do wielu prac budowlanych jest to wystarczające, ale do bardziej zaawansowanych – lepiej wybrać laser krzyżowy 360. Ułatwia on skomplikowane prace, na przykład: wylewanie posadzek czy układanie kafelków.

​Laser płaszczyznowy

Laser płaszczyznowy jest zaawansowanym narzędziem pomiarowym z technologią laserową do tworzenia płaszczyzny poziomej lub pionowej o pełnym zakresie 360 stopni. Nazywane są laserami wieloliniowymi.

Laser generuje wiązki o zakresie 360° w pionie i poziomie, które dzięki układowi luster i pryzmatów tworzą płaską jednolitą powierzchnię światła. Można więc uzyskać płaszczyznę odniesienia na wszystkich ścianach wokół lasera, łącznie z sufitem i podłogą.

Jego największymi zaletami są: wyznaczanie linii pionowych i poziomych na różnych powierzchniach i duża przydatność w trudnych warunkach. Wiele modeli laserów płaszczyznowych 360 wyposażonych jest w autonawigację, dzięki czemu samoczynnie ustawiają się w odpowiedniej pozycji. Wadą jest cena.

​Jaki laser pomiarowy wybrać?

Mężczyzna robi remont i używa laseru pomiarowego zielonego

Narzędzia pomiarowe umożliwiają łatwy i precyzyjny pomiar odległości i poziomowania. To, czy wybrać laser krzyżakowy czy płaszczyznowy 360, zależy od projektu i budżetu.

Najprościej jest przyjąć, że laser krzyżakowy sprawdzi się w zastosowaniu wewnątrz i na zewnątrz, wszędzie tam, gdzie wymagane są pomiary poziome i pionowe. Ma zazwyczaj mniejszy zasięg pracy niż laser płaszczyznowy 360. Ten drugi będzie idealny do bardziej złożonych prac, ponieważ generuje aż cztery płaszczyzny 360° – dwie poziome i dwie pionowe – dlatego można wykonać bardziej złożone pomiary.

Dodajmy, że laser rotacyjny to nie to samo co lasery 360, a laser 360 to nie laser krzyżowy. Laser rotacyjny (inaczej obrotowy) to specjalne urządzenie laserowe obracające się i tworzące płaszczyznę odniesienia. Taka płaszczyzna potrzebna jest do niwelowania terenu, czyli do pomiarowania i poziomowania gruntu, zwłaszcza na otwartych dużych przestrzeniach. Najczęściej stosuje się go do wylewek fundamentów i stropu.

​Laser zielony czy czerwony? Jaka jest różnica?

Lasery emitują wiązki w różnych kolorach: czerwonym i zielonym. Wiązka zielona jest zazwyczaj bardziej widoczna niż czerwona, nawet z odległości 10 metrów; czerwona może już nie być tak dostrzegalna. Oznacza to, że laser zielony jest bardziej efektywny na większe odległości, zwłaszcza w jasnym świetle. Niestety, jest też droższy, co wynika z zastosowania specjalnych komponentów w jego budowie.

Ciekawostka. Można kupić również laser niebieski. Aktualnie uważany jest za przejściową modę i nie jest tak powszechnie stosowany jak inne kolory.

Infografika RYOBI o kolorze lasera pomiarowego

​Laser pomiarowy RYOBI

Lasery pomiarowe mogą w znaczący sposób ułatwić pracę, niezależnie od tego, czy mówimy o profesjonalistach, czy o domowych majsterkowiczach. Nawet te najprostsze mogą sprawić, że zadanie wykonasz precyzyjniej i szybciej. Dowodem na to są lasery pomiarowe RYOBI. Co znajdziesz w ofercie?

Zielony laser płaszczyznowy 360° RYOBI sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w tym w pracy przy ścianach. Przyda się przy zawieszaniu półek i obrazków, kiedy priorytetem jest równa wysokość. W zestawie otrzymujesz ramię teleskopowe 3,2 m, które ułatwia pomiar na każdej wysokości, a także obejmę do montażu lasera, gumową podkładkę 1/4˝. Sporą zaletą jest automatyczna funkcja samopoziomująca z diodą LED, która informuje o nieprawidłowym wypoziomowaniu lasera.

Krzyżowy laser zielony RYOBI jest uniwersalny: pomoże wypoziomować i wyrównać odległości. W tym samym czasie wyświetla wiązkę poziomą i pionową na 15 metrów i z tej odległości jest doskonale widoczna w każdych warunkach. Uniwersalny zacisk umożliwia mocowanie na wielu płaszczyznach, a czuły przełącznik można obsługiwać nawet w rękawiczkach. Ma też mechanizm blokujący laser po wyłączeniu zasilania, co zapobiega uszkodzeniu podczas przenoszenia i przechowywania.

Dalmierz laserowy RYOBI jest idealny do mierzenia odległości w pomieszczeniach. To proste urządzenie sprawdzi się przy mniej skomplikowanych zadaniach, na przykład do pomiarów pomieszczenia przed wstawianiem nowych mebli. Uzyskamy dokładny i ciągły pomiar do 20 metrów. Dalmierz jest praktyczny i intuicyjny w obsłudze, którą ułatwia jeden przycisk oraz funkcja zapamiętywania ostatniego pomiaru. Specjalna dioda sygnalizuje niskie naładowanie baterii. Jest tu także funkcja automatycznego wyłączenia po 2 minutach bezczynności.

​Laser pomiarowy. Podsumowanie

Laser pomiarowy to nie tylko narzędzie, ale cenny pomocnik w domu i na budowie. To proste i niepozorne urządzenie znacznie ułatwia przeprowadzenie remontów, prac budowlanych, a także innych czynności, na przykład oddawanie się hobby. Jest łatwe w obsłudze i wykonuje dokładne pomiary (z dokładnością do 100%) i dobry zasięg pracy. To dobra inwestycja!

Jeśli więc szukasz praktycznego narzędzia, wybierz dobry laser krzyżowy lub płaszczyznowy, który ułatwi każdą pracę, a ta będzie bardziej efektywna.

Artykuł gościnny.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze