Współczesna technologia laserowa ma wiele zastosowań, od medycyny po przemysł. Jednym z najważniejszych narzędzi laserowych są te pomiarowe. Dla inżynierów, zarówno początkujących, jak i doświadczonych, zrozumienie ich działania, jest kluczem do efektywnego korzystania z tej technologii.
Lasery do pomiarów to cenna pomoc przy pracach remontowych i budowlanych. Można nimi precyzyjnie mierzyć odległość, ale służą nie tylko do tego. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą obliczać pole powierzchni i objętość, korzystając z rozbudowanego oprogramowania i zaledwie kilku pomiarów. To sprawia, że lasery są niezbędne do rozplanowania budynku i ścian działowych. Fachowcy i majsterkowicze korzystają z laserów na co dzień, na przykład z funkcji poziomicy.
Jak działa laser pomiarowy?
Laser to zaawansowana technologia popularna w wielu dziedzinach. Najpierw przeznaczono ją do użytku wojskowego, a później przekazano sektorowi prywatnemu. Jednym ze znanych zastosowań lasera jest mierzenie odległości, mówi się na niego „dalmierz”. Obecnie dalmierzy używa się w sporcie, przemyśle, budownictwie, medycynie itd.
W laserach pomiarowych działa światło koherentne – jest jednolite i ma określoną długość fali. Jest emitowane przez medium laserowe, takie jak gaz lub kryształ, i odbijane przez lusterka wewnątrz komory. W praktyce potrzebny jest tu nadajnik i odbiornik, a także instrument mierniczy. Dużą precyzję pomiaru urządzenie zawdzięcza układowi wykonującemu pomiar odległości na podstawie analizy czasu od emisji do powrotu wiązki.
Warto zapamiętać, że praca z laserami pomiarowymi wymaga szczególnej ostrożności. Niezbędna jest ochrona oczu, ponieważ promieniowanie laserowe może powodować trwałe uszkodzenie wzroku.
Laser krzyżowy
Laserem krzyżowym często nazywa się rozbudowaną poziomicę laserową, ale to określenie pozbawia go pewnego rodzaju szlachetności i powagi. Narzędzie to zrewolucjonizowało prace pomiarowe w inżynierii budowlanej. Zastąpiło tradycyjne metody poziomowania i stało się integralne z nowoczesnym placem budowy i miejscem remontów.
Urządzenie emituje światło laserowe, tworzy na powierzchni przecinające się linie. Dzieje się tak, ponieważ wiązki światła są równolegle emitowane i kierowane przez specjalne lustra w różnych kierunkach. W ten sposób uzyskuje się liniowy krzyż, czyli linie przecinające się najczęściej pod kątem 90° (można to modyfikować). Pomaga to w wyznaczaniu kątów prostych, poziomów i pionów.
Wyróżnia się dwa rodzaje laserów krzyżowych:
- manualny – należy ręcznie ustawić urządzenie poziomo,
- samopoziomujący – automatycznie ustawia się w poziomie, co zwiększa precyzję i wygodę użytkowania.
Lasery krzyżowe mają zalety i wady. Wśród zalet wymienia się m.in.: dużą precyzję i wielofunkcyjność, ponieważ można ich z powodzeniem używać do wielu prac; idealną przydatność funkcji poziomicy, można zaoszczędzić sporo czasu. Jako wadę wskazuje się trudne ustawianie, ale to dotyczy laserów bez kalibracji.
Standardowy laser krzyżowy pokazuje: jeden poziom, jeden pion i skrzyżowane pod kątem prostym. Do wielu prac budowlanych jest to wystarczające, ale do bardziej zaawansowanych – lepiej wybrać laser krzyżowy 360. Ułatwia on skomplikowane prace, na przykład: wylewanie posadzek czy układanie kafelków.
Laser płaszczyznowy
Laser płaszczyznowy jest zaawansowanym narzędziem pomiarowym z technologią laserową do tworzenia płaszczyzny poziomej lub pionowej o pełnym zakresie 360 stopni. Nazywane są laserami wieloliniowymi.
Laser generuje wiązki o zakresie 360° w pionie i poziomie, które dzięki układowi luster i pryzmatów tworzą płaską jednolitą powierzchnię światła. Można więc uzyskać płaszczyznę odniesienia na wszystkich ścianach wokół lasera, łącznie z sufitem i podłogą.
Jego największymi zaletami są: wyznaczanie linii pionowych i poziomych na różnych powierzchniach i duża przydatność w trudnych warunkach. Wiele modeli laserów płaszczyznowych 360 wyposażonych jest w autonawigację, dzięki czemu samoczynnie ustawiają się w odpowiedniej pozycji. Wadą jest cena.
Jaki laser pomiarowy wybrać?

Narzędzia pomiarowe umożliwiają łatwy i precyzyjny pomiar odległości i poziomowania. To, czy wybrać laser krzyżakowy czy płaszczyznowy 360, zależy od projektu i budżetu.
Najprościej jest przyjąć, że laser krzyżakowy sprawdzi się w zastosowaniu wewnątrz i na zewnątrz, wszędzie tam, gdzie wymagane są pomiary poziome i pionowe. Ma zazwyczaj mniejszy zasięg pracy niż laser płaszczyznowy 360. Ten drugi będzie idealny do bardziej złożonych prac, ponieważ generuje aż cztery płaszczyzny 360° – dwie poziome i dwie pionowe – dlatego można wykonać bardziej złożone pomiary.
Dodajmy, że laser rotacyjny to nie to samo co lasery 360, a laser 360 to nie laser krzyżowy. Laser rotacyjny (inaczej obrotowy) to specjalne urządzenie laserowe obracające się i tworzące płaszczyznę odniesienia. Taka płaszczyzna potrzebna jest do niwelowania terenu, czyli do pomiarowania i poziomowania gruntu, zwłaszcza na otwartych dużych przestrzeniach. Najczęściej stosuje się go do wylewek fundamentów i stropu.
Laser zielony czy czerwony? Jaka jest różnica?
Lasery emitują wiązki w różnych kolorach: czerwonym i zielonym. Wiązka zielona jest zazwyczaj bardziej widoczna niż czerwona, nawet z odległości 10 metrów; czerwona może już nie być tak dostrzegalna. Oznacza to, że laser zielony jest bardziej efektywny na większe odległości, zwłaszcza w jasnym świetle. Niestety, jest też droższy, co wynika z zastosowania specjalnych komponentów w jego budowie.
Ciekawostka. Można kupić również laser niebieski. Aktualnie uważany jest za przejściową modę i nie jest tak powszechnie stosowany jak inne kolory.

Laser pomiarowy RYOBI
Lasery pomiarowe mogą w znaczący sposób ułatwić pracę, niezależnie od tego, czy mówimy o profesjonalistach, czy o domowych majsterkowiczach. Nawet te najprostsze mogą sprawić, że zadanie wykonasz precyzyjniej i szybciej. Dowodem na to są lasery pomiarowe RYOBI. Co znajdziesz w ofercie?
Zielony laser płaszczyznowy 360° RYOBI sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w tym w pracy przy ścianach. Przyda się przy zawieszaniu półek i obrazków, kiedy priorytetem jest równa wysokość. W zestawie otrzymujesz ramię teleskopowe 3,2 m, które ułatwia pomiar na każdej wysokości, a także obejmę do montażu lasera, gumową podkładkę 1/4˝. Sporą zaletą jest automatyczna funkcja samopoziomująca z diodą LED, która informuje o nieprawidłowym wypoziomowaniu lasera.
Krzyżowy laser zielony RYOBI jest uniwersalny: pomoże wypoziomować i wyrównać odległości. W tym samym czasie wyświetla wiązkę poziomą i pionową na 15 metrów i z tej odległości jest doskonale widoczna w każdych warunkach. Uniwersalny zacisk umożliwia mocowanie na wielu płaszczyznach, a czuły przełącznik można obsługiwać nawet w rękawiczkach. Ma też mechanizm blokujący laser po wyłączeniu zasilania, co zapobiega uszkodzeniu podczas przenoszenia i przechowywania.
Dalmierz laserowy RYOBI jest idealny do mierzenia odległości w pomieszczeniach. To proste urządzenie sprawdzi się przy mniej skomplikowanych zadaniach, na przykład do pomiarów pomieszczenia przed wstawianiem nowych mebli. Uzyskamy dokładny i ciągły pomiar do 20 metrów. Dalmierz jest praktyczny i intuicyjny w obsłudze, którą ułatwia jeden przycisk oraz funkcja zapamiętywania ostatniego pomiaru. Specjalna dioda sygnalizuje niskie naładowanie baterii. Jest tu także funkcja automatycznego wyłączenia po 2 minutach bezczynności.
Laser pomiarowy. Podsumowanie
Laser pomiarowy to nie tylko narzędzie, ale cenny pomocnik w domu i na budowie. To proste i niepozorne urządzenie znacznie ułatwia przeprowadzenie remontów, prac budowlanych, a także innych czynności, na przykład oddawanie się hobby. Jest łatwe w obsłudze i wykonuje dokładne pomiary (z dokładnością do 100%) i dobry zasięg pracy. To dobra inwestycja!
Jeśli więc szukasz praktycznego narzędzia, wybierz dobry laser krzyżowy lub płaszczyznowy, który ułatwi każdą pracę, a ta będzie bardziej efektywna.
Artykuł gościnny.