Niby każdy wie, jak umyć podłogę, lecz gdy zagłębimy się w szczegóły, to okazuje się, że nie wszystkie podłogi polubią się z jednym i tym samym, klasycznym mopem. Nie z każdej podłogi tak łatwo idzie pozbyć się smug, i nie każda podłoga tak dobrze znosi wodę. Czym się kierować dobierając mopa do rodzaju podłogi? Jaki mop do drewnianej podłogi będzie najlepszy, a jaki mop do gresu?
Zobacz: Mop parowy marki Vileda – sprawdzamy opinie
Jaki mop do drewnianej podłogi?
Wielu z nas podobają się drewniane podłogi. Odnajdują się zarówno w eleganckich aranżacjach, jak też nieformalnych, codziennych przestrzeniach. Nadają wnętrzu przytulności i ciepła, a jeśli będziemy o nie dbać, to posłużą nam latami. Jednym z elementów właściwego obchodzenia się z drewnianą podłogą jest to, w jaki sposób oraz czym ją myjemy.
Jakkolwiek drewno samo w sobie jest mocne, tak niestety jest bardzo podatne na pewne rodzaje uszkodzeń, w tym ekspozycja na dużą ilość wody. Dlatego zastanawiając się, jaki mop do drewnianej podłogi będzie najlepszy, weź pod uwagę, czy dany model nie przenosi dużej ilości cieczy i czy można ją solidnie odcisnąć. W szczególności tyczy się to podłóg z drewna nielakierowanego o sporej ilości szczelin i pęknięć, w których może gromadzić się woda. Z tego powodu zwykły mop sznurkowy nie będzie najlepszym kompanem do mycia drewnianych podłóg. Trudno porządnie go odsączyć, a same paski mają tendencję do wchodzenia w różne zakamarki, zostawiając mokre ślady. W przypadku problemu, “jaki mop do drewnianej podłogi”, lepszym wyborem okazuje się, równie popularny mop płaski z mikrofibry. Nie wchodzi między szczeliny desek, a dobrze odciśnięty nie powinien pozostawiać plam.
Niewielu wie, że poza myciem podłogi, mop również może służyć do jej osuszania. Jaki mop do drewnianej podłogi spełnia tę funkcję? Mop z bawełnianym wkładem o długim włosiu, a jeszcze lepiej z prostokątnym wkładem bawełnianym, który dobrze zbiera wodę, a jest przy tym delikatniejszy dla powierzchni.

Jest jeszcze jedna odpowiedź na to, jaki mop do drewnianej podłogi wybrać. Mianowicie mop obrotowy czy też mop rotacyjny. Jest to opcja dla tych, którzy obawiają się, że nie są w stanie samodzielnie dość mocno odcisnąć mopa. Takie mopy z reguły są sznurkowe, zakończone dłuższymi paskami z bawełny albo mikrofibry. To, co je wyróżnia to dołączone do nich wiadro ze specjalnym mechanizmem do odsączania mopa, który zmniejsza zagrożenie zamoczenia desek.
Zobacz: Mop parowy Silvercrest – opinie
Jaki mop parowy do drewnianej podłogi?
Coraz więcej osób decyduje się na zakup mopa parowego. Jest to wygodny i skuteczny sposób mycia podłóg, który na dodatek nie wymaga od nas używania chemii. Niestety osoby, które mają w swoim domu drewniane podłogi, lepiej by porzuciły plany na to, jaki mop parowy do drewnianej podłogi będzie najlepszy, gdyż lepiej by wcale go nie używały.
Wspomnieliśmy już, że drewno jest wrażliwym tworzywem. Gdy nasze deski są woskowane lub olejowane, to temperatura pary może ten wosk rozpuścić, a olej stracić ochronne właściwości. Z kolei gdy nasza podłoga nie jest zabezpieczona żadnymi środkami, to woda może wsiąknąć w sęki i drobne szpary, co w efekcie doprowadzi do napuchnięcia i zgnicia drewna.
Jedyny typ podłoża z drewna, przy którym możesz się zastanawiać, jaki mop parowy do drewnianej podłogi kupić, to drewno polakierowane. Musisz mieć jednak pewność, że użyty lakier dobrze znosi działanie pary. W przypadku, gdy w swoim domu masz deskę barlinecką, fornirowane panele podłogowe lub deskę z lakierowanym pokryciem wysokiej klasy możesz rozważać, jaki mop parowy do drewnianej podłogi wybrać. Warto jednak, nim przystąpisz do pracy, zrobić testowe sprzątane na mało widocznym fragmencie podłogi, by sprawdzić, jak Twój parkiet reaguje na działanie pary.
Jaki mop do gresu?
Dużo mniej problematycznym podłożem jest gres. Jest wytrzymały, ceni się go za dobre parametry techniczne oraz wygodę utrzymania. Jeśli zastanawiasz się, jaki mop do gresu będzie dobry, to z pewnością ucieszysz się na wieść, że nie potrzebujesz nie wiadomo jak specjalistycznego sprzętu. Zwykły mop z mikrofibry dobrze się tutaj sprawdzi. Taki mop dobrze przylega do czyszczonej powierzchni oraz pochłania brud nawet przy grudkowato-porowatych nawierzchniach. Na takiej podłodze również mop uniwersalny (paskowy, płaski, obrotowy) spełni swoje zadanie. Gres jest odporny na zbyt dużą ilość wody, działanie temperatury czy pary.
Nieco inne pytanie to, jaki mop do gresu, by nie zostawiać smug. O ile mop uniwersalny umyje nam podłogę, tak wiele osób wskazuje, że często zostawia niechciane ślady. Jeśli zależy nam na idealnie czystej podłodze, to warto rozważyć mop parowy lub elektryczny, który nie zostawia zacieków.
Jaki mop do gresu polerowanego?
Być może interesuje cię konkretnie, jaki mop do gresu polerowanego sprawdzi się najlepiej. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, można sięgnąć po mop uniwersalny (najlepiej płaski), z tym że warto po myciu podłogi na mokro, wytrzeć ją do sucha. Gres, szczególnie polerowany, jest bardzo śliski. Pozostawienie na nim nadmiernej ilości wody, co prawda go nie uszkodzi, ale my bardzo łatwo możemy się na takiej nawierzchni poślizgnąć.
Dużo lepszym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem problemu, jaki mop do gresu polerowanego, okazuje się mop elektryczny. W walce z uporczywym brudem jest dużo skuteczniejszy, a przy tym nie zostawia smug ani nadmiaru wody. Tak jak mop parowy, który sprawdzi się równie dobrze.
Okazuje się, że wybór odpowiedniego mopa nie jest taką prostą sprawą. Należy rozważyć własne preferencje, uwzględnić typ podłogi, ale też zasobność portfela. O ile powszechnie znane sposoby mycia podłogi się sprawdzą, tak trzeba mieć na uwadze, że wymagają one od nas więcej czasu i zaangażowania, niż ich elektryczne odpowiedniki.