Tuję w poradnikach ogrodniczych znajdziemy najczęściej pod nazwą żywotnik. Jest to iglasty krzew, bądź drzewo (zależnie od gatunku) należące do rodziny cyprysowatych. Jej naturalny region pochodzenia przypisuje się na tereny Azji i Ameryki Północnej. W celu osiągnięcia efektywnych okazów należy używać odpowiednich nawozów. W tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy nawóz do tui, jaki zastosować nawóz do tui szmaragd, podpowiemy, jaki jest odpowiedni nawóz do tui przeciw brązowieniu, na szybki wzrost oraz, jaki powinno stosować się na wiosnę.
Jaki nawóz do tui szmaragd?
Proces nawożenia tui szmaragd jest jednym z najważniejszych w jej uprawie. To od niego zależy, jak okazałe będą. Najważniejsze jest, aby nawozić tuje w pierwszych trzech latach od posadzenia. Tuje nie są specjalnie wymagające, jednak dobrze jest zapewnić dostateczną wilgotność gleby, ponieważ w suchym podłożu to ja zahamowuje swój wzrost. Najlepsze stanowisko do uprawy tui powinno być nasłonecznione. Jaki nawóz do tui szmaragd? Najlepszym rozwiązaniem będzie nawóz mineralny bądź nawóz organiczny. W przypadku nawozu mineralnego powinien on posiadać takie składniki jak azot, fosfor, potas, a także niezbędne mikroelementy. Te nawozy są niezwykle łatwe w użytkowaniu, ponieważ występują w postaci granulek. Nawóz mineralny zapewnia odpowiednie odżywianie to i przez cały okres wegetacyjny. Szukasz czegoś innego? Więc, jaki nawóz do tui szmaragd? Możesz zastosować również nawóz organiczny, czyli tradycyjne obornik bądź kompost. Taki rodzaj nawozu idealnie uzupełnia brakujące składniki mineralne. Jego kolejną zaletą jest poprawienie struktury gleby.
Nawóz do tui przeciw brązowieniu
Na rynku istnieją nawozy do tui przeciw brązowieniu. Niwelują one objawy brązowienia igieł, a także chlorozy. Takie efekty obserwujemy w przypadku niedoboru magnezu. Nawóz do tui przeciw brązowieniu korzystnie wpływa na intensywną barwę igieł oraz łusek roślin iglastych. Jest to nawóz do rozpuszczania w wodzie. Przywraca om zieloną barwę igieł ze względu na dużą zawartość przyswajalnego magnezu oraz żelaza w nawozie. Działa natychmiastowo. Zaletą nawozu do tui przeciw brązowieniu jest to, że składniki mineralne są w łatwo przyswajalnej formie. Należy jednak pamiętać, że nawóz do tui przeciw brązowieniu nie pomaga w każdym przypadku, ponieważ przyczyną brązowienia igieł mogą być różne choroby oraz szkodniki. W takiej sytuacji powinno się sięgnąć po specjalistyczne środki ochrony roślin.
Nawóz do tui na szybki wzrost
Szybki wzrost tui osiąga się poprzez regularne podlewanie oraz nawożenie. Trzeba to jednak robić z umiarem. Nawóz do tui na szybki wzrost jest najlepszy w formie granulowanej. Powinien mieć on obniżoną zawartość chlorków. Jego zadaniem jest regulowanie kwasowości podłoża, odpowiednio do potrzeb danej odmiany tui. Nawóz do tui na szybki wzrost dostarcza niezbędnych składników odżywczych, a także utrzymuje tuje w dobrej kondycji przez cały rok. Powinien mieć on dużą zawartość magnezu, a także siarki. Magnez zapobiega brązowieniu igieł, a także sprawia, że są one doskonale wybarwione. Siarka stabilizuje kwaśny odczyn gleby. Zawartości tych składników są tak dobrane, aby stworzyć tujom najlepsze warunki do bytowania. Nawóz do tui na szybki wzrost jest bardzo łatwy w stosowaniu – granulki należy rozsypać pod roślinami. Możesz również delikatnie przekopać go z powierzchniową warstwą ziemi. Taki proces zapewnia szybki rozkład nawozu.
Nawóz do tui na wiosnę
Nawóz do tui na wiosnę powinna stosować się od marca do kwietnia, najpóźniej od połowy maja. Kiedy podłoże, na którym rosną tuje, jest ciężkie i zasobne w składniki pokarmowe, nawóz wysiewamy jednorazowo wczesną wiosną. Dwa bądź trzy nawożenia stosujemy tylko w przypadku kiedy gleba jest lekka i piaszczysta. Nawóz do tui na wiosnę powinien mieć wysoką zawartość azotu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, aby posiadał zestaw makro – i mikroelementów. Stosowanie saletry amonowej bądź siarczanu potasu nie jest takie łatwe, dlatego też, aby to zrobić, należy posiąść odpowiednią wiedzę, tak aby nie uszkodzić roślin.