Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy w ilu urządzeniach codziennego użytku znajdują się paski klinowe. Spora część osób zapewne nawet nie wie czym są. Pomożemy Ci poszerzyć wiedzę i poznać praktyczne sposoby eksploatacji pasków klinowych.
Pasek klinowy jest integralną częścią układu przenoszenia ruchu będący podstawowym elementem wielu maszyn użytkowych czy przemysłowych. Jednak najczęściej każdego dnia ma się z nim do czynienia w wielu samochodach osobowych lub ciężarowych. Występują one w prostszych bądź bardziej skomplikowanych konfiguracjach, które różnią się od siebie stopniem złożoności układu.
Aby zadbać o dobrą jakość paska klinowego należy się zastanowić nad specjalnymi preparatami do pasków klinowych, które przedłużą jego żywotność.
Zużycie się paska klinowego
Pod wpływem intensywnej pracy danego urządzenia jak na przykład samochód pasek klinowy potrafi się zużyć. W jednych samochodach dzieje się to szybciej, a w innych wolniej. Sporo zależy od sposobu montażu paska – jeżeli jest niepoprawnie zamontowany to może szybciej się eksploatować. Taka kolej rzeczy może zostać szybko zauważona przez kierowcę, który usłyszy charakterystyczne piszczenie już sekundy po przekręceniu kluczyka w stacyjce.
W takiej sytuacji należy bardzo szybko reagować! Zużyty pasek klinowy może się łatwo zerwać co jest praktycznie zawsze tragiczne w skutkach. Silnik może zostać doszczętnie zniszczony przez co wydatek na jego naprawę będzie opiewał o kolosalne kwoty.
Aby dodatkowo się zabezpieczyć przed takim przykrym incydentem należy nakładać nacisk na sprawdzanie paska klinowego podczas każdego przeglądu. Dodatkowo warto jest zastosować inne metody jak spray do pasków klinowych i preparaty do paska klinowego.
Preparat do pasków klinowych – co daje?
Pasek klinowy wraz z użytkowaniem potrafi się ścierać. W takiej sytuacji słychać piszczenie wydostające się spod maski samochodu. Spray do pasków klinowych potrafi zniwelować piszczenie do zera w momencie, kiedy boczne części paska ocierają się o inne elementy budowy silnika.
W takiej chwili spryskanie powierzchni paska spray’em do pasków klinowych zapewnia odpowiedni poślizg gwarantując płynną pracę paska. Ponadto preparat do pasków klinowych zabezpieczy je przed ścieraniem swojej powierzchni zmniejszając prawdopodobieństwo zerwania.
Preparat na piszczący pasek – co zawiera?
Preparaty na piszczące paski klinowe zawierają w swojej budowie substancje poślizgowe najczęściej o hydrofobowych właściwościach. Są nimi choćby oleje uniwersalne ograniczające tarcie do minimum. Nakładając pasek warto jest w precyzyjny sposób nanieść preparat na piszczący pasek na całą jego powierzchnię. Nie powinno dopuszczać się do sytuacji, w której jedna część paska jest nasmarowana mocniej, a inna słabiej.
Sposób użycia preparatów do paska klinowego
Nakładanie preparatów na piszczące paski klinowe nie należy do najtrudniejszych. Na początku podstawowym krokiem jest wyłączenie silnika/urządzenia i danie mu kilku chwil oddechu(aby się wychłodził).
Kolejnym krokiem jest aplikacja preparatu na boczne powierzchnie paska ocierające o inne elementy budowy silnika. Należy pamiętać o równomiernym rozprowadzeniu!
Na końcu wystarczy odpalić silnik i dać mu odrobinę czasu – nie przystępować od razu do pracy/jazdy. W ten sposób preparat dobrze rozprowadzi się po powierzchni paska klinowego nadając mu odpowiedni poślizg.
Co gdy maszyna dalej piszczy?
Niestety zdarzają się sytuacje, w których nawet po wykonaniu wszystkich powyższych kroków paski klinowe nadal nieubłaganie piszczą. Niestety w tym wypadku zostaje tylko jedno wyjście – wizyta u mechanika i wymiana paska klinowego na nowy. W przeciwnym wypadku można narazić się na tragiczne w skutkach uszkodzenia, z którymi chyba nikt nie chciałby mieć do czynienia.