HomePoradyJaki Rodzaj Ogrodzenia Posesji Wybrać?

Jaki Rodzaj Ogrodzenia Posesji Wybrać?

Jakie wyróżniamy rodzaje ogrodzeń posesji? Które wybrać? Kiedy zdecydować się na wariant mieszany i jaka technika montażu będzie najlepsza? Sprawdź!

Rodzaje ogrodzeń posesji – jak wybrać?

Ogrodzenia posesji najczęściej wyznaczają granice działki, zabezpieczają nas przed nieproszonymi gośćmi, pozwalają na wytchnienie od zgiełku miasta, ruchliwej drogi i dają poczucie prywatności. Co więcej, pełnią również funkcję dekoracyjną. Obecnie dużą popularnością cieszą się zarówno ogrodzenia nowoczesne, jak i te tradycyjne. W Polsce najczęściej spotykane są modele z elastycznej siatki plecionej, drewniane parkany, ogrodzenia panelowe, ale nie tylko!

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać by posłużyło nam ono na długie lata? Które sprawdzi się najlepiej? Zobacz kilka najciekawszych rozwiązań!

Tradycja czy nowoczesność – jakie ogrodzenie lepiej się sprawdzi?

Zanim wybierzemy rodzaj ogrodzenia, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma wytycznych określających wysokość, kształt oraz rodzaj budulca, z którego może zostać wykonane ogrodzenie.

To, jakie rodzaje ogrodzeń powinniśmy wybierać, zależy również od miejsca, w którym mieszkamy. Warto zadać sobie pytania, czy ma ono pełnić funkcje zapory przed hałasem i kurzem? Czy powinno ograniczać widoczność z zewnątrz i na zewnątrz? Czy ma być niskie, czy raczej wysokie? A może powinno pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną lub wyznaczać granicę naszej posesji?

Domy znajdujące się w dalekiej odległości od zabudowań zazwyczaj posiadają ogrodzenia dobrze izolujące, dające większe poczucie bezpieczeństwa. Z kolei w miastach najważniejsza jest izolacja od brudu z ulicy, kurzu oraz wzroku przechodniów i hałasu. Najczęściej w takich miejscach stosuje się masywne podmurówki, słupki oraz szczelne przęsła.

Ogrodzenia mieszane… czyli wariant ekonomiczny

Jeżeli jesteśmy właścicielami dużej działki, inwestycja w ogrodzenie może okazać się kosztowna. Ciekawym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem jest więc ogrodzenie mieszane. Wówczas od frontu montuje się furtkę, bramę i przęsła, czyli tzw. ogrodzenie reprezentacyjne, a boki i tył działki zabezpiecza się panelami ze stalowych drutów lub siatką. Niektórzy inwestorzy decydują się również na połączenie murowanych słupków i ażurowych przęseł z drewna lub metalu. To, jak ostatecznie będzie wyglądało nasze ogrodzenie, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.

Oprócz ogrodzeń mieszanych możemy wyróżnić także wiele innych rodzajów, w tym ogrodzenia panelowe oraz ogrodzenia betonowe.

Wiele inspiracji znajdziesz na https://www.ogbet.pl/ogrodzenia-panelowe/.

Ogrodzenia gabionowe

Gabiony, to inaczej kosze wykonane z metalowego drutu, które szczelnie wypełnia się wybranym materiałem. To ogrodzenia z naturalnego kamienia, pokruszonej cegły lub innego sypkiego materiału o dużej frakcji.

ogrodzenie gabionowe
Oogrodzenie gabionowe

Ogrodzenie gabionowe może być łączone z siatką zgrzewaną, ale dobrze sprawdzą się też metalowe przęsła. Ciekawym pomysłem jest dodatkowe oświetlenie, które sprawi, że ogrodzenie posesji zyska oryginalny charakter, a jeżeli do wypełnienia zostanie użyty np. kamień polny, to nie tylko zyskamy naturalny i niepowtarzalny efekt wizualny, ale ograniczymy też koszty budowy.

Mankamentem tego rozwiązania jest duże obciążenie siatek wypełnionych kamieniami. Ogrodzenia tego typu wymagają budowy fundamentów.

Ogrodzenia murowane

Są bardzo solidne, ale ich wykonanie zajmuje sporo czasu. Ogrodzenie murowane może mieć postać litego muru lub występować w formie mieszanej (murowane słupki, drewniane lub metalowe, ażurowe przęsła).

Ogrodzenia murowane możemy wykonać z różnych materiałów np. z kamienia naturalnego, w tym z granitu lub piaskowca, a nawet kamieni polnych, betonowych bloczków albo cegieł klinkierowych.

Ogrodzenia betonowe

Ogrodzenie betonowe, dzięki fabrycznej impregnacji, będzie odporne na ciężkie warunki atmosferyczne, w tym nie tylko na wilgoć, ale i na niskie i wysokie temperatury oraz czynniki biologiczne. Beton świetnie wpasuje się w nowoczesne budownictwo, jest elastyczny i trwały na uszkodzenia. Ogrodzenia betonowe to świetna alternatywa dla ogrodzeń murowanych. Wzory ogrodzeń betonowych znajdziesz na stronie internetowej firmy Ogbet.

ogrodzenie betonowe
Ogrodzenie betonowe

Dzięki zastosowaniu betonu możemy stworzyć zarówno ogrodzenia ażurowe, jak i pełne. W zależności od sposobu wykonania, ogrodzenia betonowe możemy podzielić m.in. na ogrodzenia z płyt betonowych, panele betonowe, ogrodzenia z bloczków, z gazonów ogrodowych lub z betonu lanego. To bardzo modne rozwiązania. Warto więc rozważyć ten pomysł. Ogrodzenia betonowe wykona dla nas np. firma Ogbet.

Ogrodzenia z drewna

Najczęściej spotykane rodzaje ogrodzeń drewnianych to m.in. tradycyjne płoty lub wysokie lamelowe płoty ze sztachet oraz słupki murowane z gotowymi przęsłami wykonanymi z drewna. Do zalet tego typu rozwiązań należy m.in. to, że drewno jest materiałem oryginalnym, a płoty drewniane idealnie wpasują się w rustykalny oraz skandynawski styl budownictwa.

Drewno wygląda niezwykle przytulnie, a takie płoty możemy wykonać nawet samodzielnie. Niestety, materiał ten jest wrażliwy na zmienne warunki atmosferyczne i wymaga konserwacji. Do odgrodzenia posesji możemy użyć również drewna polimerowego, czyli tworzywa, które jest niezwykle odporne i wiernie odwzorowuje drewniany wygląd.

Ogrodzenia kompozytowe

Ciekawą alternatywą dla ogrodzeń drewnianych są deski kompozytowe. Ich montaż polega na łączeniu na tzw. pióro i wypust, ale mogą występować także w wersjach ażurowych.

Cała konstrukcja, w przeciwieństwie do drewna naturalnego, nie wymaga regularnej impregnacji i jest znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości. Taki płot będzie znacznie bardziej odporny na zmieniającą się pogodę. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie również dlatego, że ogrodzenia kompozytowe są odporne na działanie szkodników i drobnoustrojów, a do tego mają bardzo dobre właściwości wygłuszające. Taki płot można dodatkowo wzmocnić stalowymi lub aluminiowymi profilami, a jego wykonanie jest bardzo proste.

Tak, jak każde inne rozwiązanie, również i to ma swoje minusy. Kompozyt jest mniej odporny na wysoką temperaturę, dlatego niezwykle ważne jest dobranie elementów najwyższej jakości, które nie będą się odbarwiać pod wpływem słońca.

Ogrodzenia panelowe

Spośród ogrodzeń panelowych wyróżnić możemy ogrodzenia panelowe systemowe, segmentowe, panelowe stalowe, panelowe drewniane, proste, przetłaczane, z wymiennymi lub niewymiennymi elementami. Panele są estetyczne, posiadają nowoczesne wykończenia i występują w różnych kolorach. Zazwyczaj nie wymagają skomplikowanej konserwacji, są stabilne, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, a elementy można w prosty sposób wymienić. Panelowe ogrodzenia cechują się też stosunkowo niską ceną.

ogrodzenie domu
Ogrodzenie domu

Montaż ogrodzenia panelowego jest szybki i bezproblemowy. Jeżeli wybierzemy lekkie panele ogrodzeniowe, nie musimy też budować fundamentów na całym obwodzie, a same stopy fundamentowe pod słupkami.

Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Ogrodzenie panelowe poprzez swoją ażurową konstrukcję nie chroni nas przed wzrokiem przechodniów, a jeżeli składa się z drewnianych elementów, wymaga impregnacji. Niemniej, tego typu rozwiązania są coraz modniejsze w Polsce. Więcej o ogrodzeniach z gotowych paneli znajdziesz na https://www.ogbet.pl/ogrodzenia-panelowe/.

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia stalowe oraz ogrodzenia metalowe mają elegancki, surowy charakter. Metal to materiał niezwykle wszechstronny, a na jego podstawie mogą powstać ogrodzenia różnego typu. Sprawdzi się w formie całego ogrodzenia, ale możemy wykonać z niego również słupki lub same przęsła. Mówiąc o ogrodzeniach metalowych, możemy wyróżnić:

Ogrodzenia kute – solidne, spełniające też funkcje dekoracyjne. Można zaliczyć je do wyrobów kowalstwa artystycznego. Wybierając tego typu ogrodzenia, musimy zwrócić uwagę na stal, z której wykonywane są elementy. Niestety, materiał słabej jakości będzie wymagał regularnej konserwacji. Ogrodzenia kute instalowane są zazwyczaj jako frontowe.

Ogrodzenia gotowe – wykonywane są z gotowych elementów i zapewniają szybki montaż. Pamiętajmy o równych odległościach pomiędzy słupkami. Nie powinniśmy ich jednak wybierać gdy teren jest nierówny, ponieważ gotowe elementy bardzo trudno dociąć. Cechuje je niska cena w porównaniu do ogrodzeń kutych.

To, jaki rodzaj ogrodzenia wybierzemy, zależy też od wielkości działki, dlatego, jeżeli dysponujemy dużym terenem, boki i tył posesji możemy zabezpieczyć siatką, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę gotówki. Ogrodzenia z siatki zgrzewanej lub plecionej to jedno z najtańszych rozwiązań na rynku, są łatwe w montażu i bez problemu możemy dopasować je do nierównego gruntu. Siatki często wykorzystuje się też jako ogrodzenia tymczasowe.

Wybór ogrodzenia a technika montażu

Rodzaje ogrodzeń możemy podzielić również ze względu na technikę montażu. Wyróżniamy więc ogrodzenia na słupkach murowanych, ogrodzenia z podmurówką i ogrodzenia na słupkach stalowych. Prawidłowy montaż sprawia, że konstrukcje są trwałe, funkcjonalne i mają estetyczny wygląd.

Systemy ogrodzeniowe, które zamontowane zostały na słupkach murowanych, są popularne m.in. dlatego, że łączą modne profile z eleganckim murkiem, dzięki czemu wyglądają niezwykle modnie, a dodatkowo dobrze zabezpieczają posesję. Z kolei ogrodzenia z podmurówką będą izolować płot od gruntu. Fundament taki wykonuje się z kompozytów prefabrykowanych lub mieszanki betonu. Podmurówka będzie idealna wówczas, gdy zdecydujemy się na ogrodzenie z metalowych profili, ogrodzenie panelowe lub z siatki.

Natomiast ogrodzenie ze stalowymi słupkami umieszcza się w gruncie, na głębokości około 80 cm. To świetny pomysł dla tych, którzy preferują ekologiczne rozwiązania oraz bliskość przyrody, ponieważ ogrodzenie to umożliwia swobodne przemieszczanie się niektórym mniejszym gatunkom zwierząt.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze