Strona głównaPoradyJakie dodatki do betonu wybrać?

Jakie dodatki do betonu wybrać?

Dodatki i domieszki do betonu, czy też cementu są niezwykle często używane w przemyśle budowlanym. Stosuje się je w celu zmodyfikowania mieszanki betonowej, by nadać jej innych, pozytywnych właściwości. Ich poprawne stosowanie może wpływać korzystnie zarówno na mieszankę betonową, jak i na stwardniały beton. Niektóre dodatki są odpadami pozyskanymi w procesach przemysłowych, wykorzystywanie ich jest więc dobre dla środowiska, co jest kolejną zaletą stosowania ich w przemyśle. Dodatki do betonu dostępne są jako produkty, które różnią się od siebie budową chemiczną i właściwościami. Poszczególne mieszanki mają swoje konkretne zastosowania – niektóre z nich redukują ilość wody w betonie, inne go napowietrzają, są też takie, które przyspieszają twardnienie betonu, oraz takie, które ten proces opóźniają.

Dodatki do cementu

Dodatki do betonu i cementu dzielą się na kilka rodzajów. Jednymi z częściej występujących dodatków są włókna stalowe i polimerowe, które poprawiają wytrzymałość betonu na zginanie, oraz zmniejszają skurcz. Używa się ich zazwyczaj w betonie do posadzek, ponieważ nadają materiałowi trwałości, oraz zapobiegają jego pęknięciom. Kolejnymi z dodatków do cementu i betonu są pigmenty, których zadaniem jest zmienienie naturalnej barwy betonu, oraz lekkie zmienienie jego parametrów. Mączkę wapienną, czyli kolejny przykład z listy, stosuje się niezbyt często. Wspomaga zagęszczenie masy betonowej, oraz „trzymanie się wody”. Mączki zazwyczaj używa się w betonach architektonicznych. Kolejnym z dodatków jest granulowany żużel wielkopiecowy, wykazujący właściwości hydrauliczne. Używany jest do utwardzania betonu, oraz jego uodporniania na warunki i czynniki zewnętrzne, a także korozyjne.

Popiół lotny do betonu

Popiół lotny do betonu, jest bardzo często używanym dodatkiem. Jest on efektem spalania węgla w ciepłowniach; wychwytywany przez specjalistyczne filtry, staje się idealnym dodatkiem modyfikującym właściwości betonu i cementu. Popiół lotny uszczelnia strukturę betonu, co wpływa na jego wytrzymałość, oraz urabialność i pompowalność. Jest to materiał bardzo miałki, co wpływa na jego uniwersalność i użyteczność. Beton, który powstaje z mieszanki z popiołem lotnym, jest wysokiej jakości, jest też trwały i proekologiczny.

Pył krzemionkowy

Pył krzemionkowy powstaje, jako efekt uboczny wytwarzania krzemu metalicznego. Występuje on w postaci pustych w środku kuleczek, o bardzo małym rozmiarze. Jego głównym zadaniem jest uszczelnienie struktury masy betonowej, co wpływa na wytrzymałość materiału, niską przepuszczalność, a także odporność materiału na warunki naturalne. Może być to materiał sypki, ale może też być dostępny w formie zawiesiny, zazwyczaj stosuje się go razem z dodatkiem plastyfikatora, lub też superplastyfikatora.

Dodatki do betonu zwiększające wytrzymałość

Różne rodzaje dodatków do gotowego betonu sprawiają, że czasem możemy się pogubić w ich zastosowaniu. Jednym z dodatków do betonu, które zwiększają wytrzymałość, jest popiół lotny. Materiał ten uszczelnia mikrostrukturę mieszanki betonowej, wpływa też pozytywnie na inne jej właściwości. Kolejnym z tego typu dodatków, są włókna stalowe i polimerowe. Stosuje się je w miejscach, które są narażone na największe oddziaływanie, takich jak posadzki. Powierzchnie powstające z betonu z dodatkiem włókien stalowych i polimerowych, staje się wytrzymały oraz zmniejsza się możliwość jego spękania. By osiągnąć tego rodzaju efekty, stosuję się też domieszki, które odbiegają nieco strukturą od dodatków do betonu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze