Nic tak nie poprawia estetyki smutnych, blokowych balkonów jak kwiatowe girlandy. Nie musimy być profesjonalnym ogrodnikiem, aby zafundować sobie piękne kwiaty na parapet zewnętrzny – wystarczy wybrać odpowiednie gatunki roślin. Trzeba też pamiętać o dopasowaniu ich do aktualnej pory roku.
Nawet niewprawiony ogrodnik-amator poradzi sobie z pielęgnacją niewymagających, za to bardzo wdzięcznie wyglądających roślin doniczkowych. Jeśli tylko będziemy trzymać się podstawowych zasad, nasz balkon czy zewnętrzny parapet będzie kolorowy i piękny przez okrągły rok.
Jakie kwiaty na parapet zewnętrzny będą najlepsze?
Przy wyborze kwiatów na parapet zewnętrzny w pierwszej kolejności należy uwzględnić stronę świata, na którą jest zwrócony. Jedne rośliny będą preferowały słoneczne, ciepłe stanowiska, inne zacienione, o niższych temperaturach. To podstawa do zachowania kwiatów w dobrej kondycji przez cały sezon ich wegetacji. Do ozdoby i tworzenia niepowtarzalnych, roślinnych kompozycji trzeba wybierać gatunki odporne na czynniki zewnętrzne – na deszcz, wiatr, zbyt wysokie lub niskie temperatury. Typowe, domowe kwiaty doniczkowe nie będą w stanie poradzić sobie w tak zmiennych środowisku, i szybko uschną. Ewentualnie przy wyborze kwiatów na parapet zewnętrzny możemy kierować się charakterem samego pomieszczenia. Wtedy można też dokładniej zaplanować, jakie kwiaty na parapet będą nie tylko ozdobą, ale będą też pełnić konkretne funkcje. W kuchni sprawdzą się głównie świeże zioła, łazienka będzie odpowiednia dla aloesu, a salon dla najbardziej niezwykłych i reprezentatywnych gatunków roślin.
Jakie kwiaty na parapet wybierać przez cały rok?
Za pomocą zielonych roślin możesz doskonale kształtować nastrój w domu, dostosowując ich gatunki do kolejnych pór roku. Wiosną i latem możesz mieć w doniczkach delikatne i sympatyczne bratki, a jesienią postawić na przykład na wrzosy. W sprzedaży można też dostać takie kwiaty na parapet, które będą kwitnąć praktycznie przez cały sezon – od wiosny do późnej jesieni. Tym jednak zwykle trzeba zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu, między innymi odpowiednią ilość światła słonecznego. Stąd zwykle kwiatowe balkony są po stronie południowej, gdzie promienie słoneczne operują praktycznie przez cały dzień.
Parapety od południa – jakie kwiaty będą odpowiednie?
Uważnie trzeba dobierać to, jakie kwiaty na południowym parapecie będą miały stanowić ozdobę. Przede wszystkim muszą być to gatunki uwielbiające słońce. Jednocześnie muszą wykazywać sporą odporność na wysokie temperatury – zwłaszcza latem. W przypadku kwiatów na południowy parapet w domu trzeba pamiętać o zdecydowanie większej częstotliwości ich podlewania. System korzeniowy, wystawiony na wyższe temperatury, ulega znacznie szybciej przesuszeniu. To zaś powoduje przedwczesne obumieranie rośliny.
Gatunki kwiatów na południowy parapet w domu – co wybrać?
Kwiatów na południowy parapet w domu jest całe mnóstwo. Chyba najpopularniejszymi roślinami są pelargonie, którymi możemy cieszyć się aż do późnych, jesiennych miesięcy. Szczególnie ozdobnymi gatunkami są te o zwisających gałązkach. Podobnie będzie z aksamitką, kwitnienie której przypada na okres od około lipca aż do przymrozków. Ich przyjemne dla oka, żółte i pomarańczowe, postrzępione główki zawsze nastrajają optymistycznie. Słońce uwielbiają również petunie, kwitnące od maja również do pierwszych oznak nadchodzącej zimy. Odpowiednimi kwiatami na południowy parapet w domu będą żółte i czerwone nemezje czy delikatne, różowawe sundaville. Zwłaszcza ta ostatnia propozycja nadaje się do naszego klimatu, jest też bardzo odporna na zmieniającą się dynamicznie aurę. Szybko rośnie i doskonale się prezentuje. Wielobarwne, delikatne kwiaty werbeny na zwisających pędach to kolejny kwiat, który z powodzeniem możesz umieścić na południowym parapecie czy na balkonie od południowej strony. Bardzo oryginalną propozycją jest też kwiat zwany celozją pierzastą, uwielbiającą słońce i wysokie temperatury.