Strona głównaPoradyJakie podstawowe elektryczne narzędzia warsztatowe do domowego użytku wybrać?

Jakie podstawowe elektryczne narzędzia warsztatowe do domowego użytku wybrać?

Przedstawiamy podstawowe elektryczne narzędzia warsztatowe do domowego użytku. Jeśli zastanawiasz się jak wybrać odpowiednie narzędzia spośród wielu oferowanych w sklepach internetowych i nie wiesz czym kierować się przy ich wyborze, przeczytaj poniższy tekst. Omówimy w nim czym powinny cechować się dobre wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, akumulatorowe wiertarki udarowe, szlifierki kątowe, wyrzynarki, wykrywacze kabli i wielofunkcyjne narzędzia oscylacyjne. W artykule znajdziesz porady dotyczące tego jaka moc znamionowa się przyda, jaką pojemności baterii w urządzeniach bezprzewodowych jest potrzebna. Dowiesz się także, ile dodatkowych funkcji tak naprawdę jest wymaganych do podstawowych warsztatowych zadań.

Elektronarzędzia to z pewnością kluczowe elementy wyposażenia współczesnego warsztatu, także tego domowego. I nic dziwnego, ponieważ bez ich pomocy praca byłaby nie tylko dłuższa, ale również o wiele mniej efektywna. Te, które sprawdzą się w warunkach domowych trudno jednak porównywać oczywiście z tymi wybieranymi w profesjonalnym zakładzie. Podstawowa różnica polega na tym, że narzędzia warsztatowe do domowego użytku powinny cechować się wielostronnością, wielofunkcyjnością oraz prostotą obsługi. A także mobilnością – dlatego też tak popularne są wersje akumulatorowe.

Jakie narzędzia elektryczne warto mieć w domowym warsztacie?

Poniżej kilka sugestii na temat niezbędnych akcesoriów, które naszym zdaniem w domowym warsztacie po prostu muszą się znaleźć.

  1. Akumulatorowa wkrętarko-wiertarka.

To narzędzie, które oczywiście łączy w sobie funkcjonalność wiertarki i wkrętarki. Właśnie dzięki tej ergonomii tak dobrze sprawdza się w domowych warunkach. Pozwala nie tylko wiercić otwory, ale także wkręcać i wykręcać śruby. Jeśli pracujemy z niezbyt wymagającymi powierzchniami, jak chociażby płyty gipsowo-kartonowe, z pewnością nam wystarczy. Podobnie będzie w przypadku na przykład składania mebli. Jeśli zaś myślimy o pracy z twardszymi powierzchniami, takimi jak kamień, metal lub nawet beton – koniecznie zaopatrzmy się w wersję z udarem. Do najprostszych zastosowań domowych (składanie mebli) optymalnie sprawdzi się akumulatorowa wkrętarko-wiertarka o napięciu 12 V. Jednak jeśli myślimy o obróbce metali, lepiej wybrać wersje 14 V lub 14.4 V. Są one też dużo bardziej uniwersalne. Sprzęt o napięciu 18 V dedykowany jest specjalistom. Jeśli zaś chodzi o producentów – prym wśród zastosowań profesjonalnych wiodą takie marki jak Bosch, DeWalt i Makita. Z kolei do domowego warsztatu warsztatowego dobrze sprawdzi się sprzęt takich firm jak Graphite, Fieldmann lub Verto.

Źródło: pixabay.com
  1. Akumulatorowa wiertarka udarowa.

Wiertarka akumulatorowa z udarem to nieco wyższa szkoła jazdy. Sprzęt tego typu przeznaczony jest po pierwsze do twardych powierzchni, po drugie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Mimo że mobilny, odpowiedni poradzi sobie nawet z wierceniem w kamieniu lub w betonie. Dzięki takiemu napędowi urządzenie powinno poradzić sobie z większością typowych zadań, takich jak wiercenie w miękkim drewnie i metalu, a także w murze i cegle. O drobnych remontach czy naprawach nawet nie wspominając. Akumulatorowa wiertarka udarowa będzie jednocześnie silna i uniwersalna. Pamiętać jednak należy, że do efektywnej pracy będzie potrzebować dużego zapasu energii, dlatego też raczej nie warto kupować modeli o napięciu poniżej 14.4 V. Jeszcze lepiej od razu zdecydować się na wersję 18 V. jeśli chodzi zaś o pojemność ogniw – najlepiej wybierać te od 2 Ah wzwyż. Dobrze jest też posiadać więcej niż jedną naładowaną baterię. W przypadku producentów tutaj także na czoło wysuwają się Makita, DeWalt oraz Bosch. Nie ustępują im jednak takie marki jak Black&Decker, Metabo oraz Einhell.

  1. Szlifierka kątowa do cięcia i prac wykończeniowych.

Szlifierka kątowa to elektronarzędzie o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Z pewnością każdy domowy warsztat powinien zostać w nią wyposażony. Trudno bez niej ciąć, polerować, szlifować, frezować, usuwać farbę, a nawet ostrzyć narzędzia. Warto jednak dobrać jej parametry tak, aby nie przepłacić, a jednocześnie nabyć uniwersalne i przydatny sprzęt. Jeśli chodzi o moc silnika, to do zastosowań domowych wystarczyć powinno od 1000 do 1200 W. W przypadku zaś szerokości tarcz szlifierskich – 125 mm. Koniecznie trzeba także zwrócić uwagę na wartość momentu obrotowego. Tutaj warto postawić na modele, które bez obciążenia osiągają wartość rzędu od 10 do 12 tysięcy obrotów na minutę. Tylko wtedy mamy gwarancję, że tarcza nie utknie nagle w materiale. Dobrze zwrócić także uwagę na stosowane w szlifierce kątowej zabezpieczenia. Mogą to być na przykład spowolniony rozruch lub zabezpieczenie przed samoczynnym uruchomieniem. Godne polecenia w tej materii z pewnością są modele takich marek jak Ryobi, AEG Powertools, Milwaukee oraz Bosch.

4.Wyrzynarka.

Wyrzynarka to kolejne elektronarzędzie, którego w domowym warsztacie zabraknąć nie powinno. Znajduje ona bowiem naprawdę wiele zastosowań. Można przy jej pomocy ciąć wiele materiałów i – oczywiście – wyrzynać otwory oraz kształty w drewnie, płytach, cegłach, blatach lub panelach. Może również służyć do przycinania rur czy profili metalowych. Dzięki swojej precyzji i łatwości obsługi jest niezbędna również wielu branżach przemysłowych. Do domowego użytku powinien nam w zupełności wystarczyć model o mocy od 500 do 800 W. Pozwoli on nam na przecięcie większości popularnych materiałów. Będzie ponadto przystępny cenowo. Warto podczas jego wyboru zwrócić uwagę także na takie parametry jak szybkość (RPM), regulacja prędkości, waga oraz ergonomia. Jakość pracy poprawią także ewentualne dodatkowe funkcje. Może to być system antywibracyjny, wygodny uchwyt oraz przyciski. Te opcje z pewnością pomogą ułatwić i poprawić jakość pracy. Modele godne polecenia produkują takie marki jak Makita, Ryobi, Bosch oraz DeWalt. Dobrymi parametrami cechują się ponadto maszyny firmy Graphite, Heidmann oraz Skil.

  1. Lutownica.

Wybór lutownicy do domowego warsztatu zależy od rodzaju prac, jakie zamierzamy wykonywać oraz naszego doświadczenia. Z pewnością jeśli chodzi o uniwersalność zastosowania, optymalna okaże się lutownica kolbowa. To najprostszy rodzaj, który można stosować do wykonywania prostych prac takich jak lutowanie kabelków, przewodów czy elementów elektronicznych. Wersja ta posiada grzałkę, która nagrzewa końcówkę, a następnie topi luty na połączeniu. W zależności od rodzaju zastosowań można wybrać wersję o mocy od 15 do 60 Watów. Do prac domowych zwykle wystarczy moc około 30 Watów. Dobrym wyborem jest model z regulacją temperatury. Przyda się, aby móc dostosować ją do bardziej delikatnych materiałów (na przykład elektroniki – maksymalnie 350 stopni Celsjusza). Przyda się także model z krótkim czasem nagrzewania. Dobrym dodatkiem będzie ponadto podświetlenie LED oraz automatyczne wygaszanie. Pewną opcją będzie także lutownica gazowa. W przypadku obu typów urządzeń optymalnymi parametrami charakteryzują się produkty takich marek jak Geko, Yato, Tex lub Idealgas. A także Lutola, Stamos oraz Dremel.

  1. Detektor kabli.

Detektor kabli przyda się na pewno do robót remontowych i odnowieniowych. To także bardzo przydatne narzędzie w domowym warsztacie. Pozwala bowiem na szybkie i bezpieczne odnalezienie ukrytych przewodów elektrycznych z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na czułość. Im ona wyższa, tym nasz detektor dokładniej będzie wykrywał ukryte elementy. Jednakże należy pamiętać, że zbyt wysoka jej wartość może skutkować fałszywymi sygnałami. Liczy się także zakres głębokości wykrywania. Urządzenie powinno mieć wystarczająco szeroki, aby umożliwić rozpoznawanie elementów znajdujących się na różnych poziomach. Optymalnie jest postawić tutaj na 6 mm. Niektóre modele posiadają także dodatkowe funkcje, takie jak detekcja metalu, czy też automatyczne wykrywanie napięcia. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze i bezpieczniejsze rozpoznawanie ukrytych elementów. Zdecydowanie także warto wybierać w tym przypadku elektronarzędzia od renomowanych producentów. W przypadku tego typu akcesoriów od początku dużą popularnością cieszy się Bosch. Ale z pewnością nie gorsze są produkty takich firm jak Leica, Skil oraz Black&Decker.

  1. Akumulatorowe narzędzia wielofunkcyjne oscylacyjne.

Wybór elektronarzędzi do zastosowań domowych uzupełniać powinny urządzenia wielofunkcyjne z oscylacją. Mogą one także stanowić produkty zastępcze, jeśli nie myślimy o poważniejszych robotach lub nie wykorzystujemy ich zbyt często. Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka wszechstronność i uniwersalność. Umożliwiają one bowiem cięcie, wycinanie, polerowanie, skrobanie lub szlifowanie jednym narzędziem. Ich zasada działania jest bardzo prosta. Ich końcówka robocza wykonuje ruch wahadłowy (oscyluje). Od użytkownika zaś zależy, jaki osprzęt do niej założy i jakie będzie chciał wykonywać. Podobnie jak w przypadku elektronarzędzi, których pracę ten sprzęt zastępuje, warto postawić na te zasilane napięciem 18 V. Wartość oscylacji powinna zawierać się zaś w przedziale od 10 tysięcy obrotów na minutę do 20 tysięcy – ze wskazaniem na tę druga wartość. Warto ponadto zwrócić uwagę na ilość dodatków załączonych do zestawu. Regulacja prędkości, oświetlenie LED oraz beznarzędziowa wymiana akcesoriów to także plusy. W tej kategorii akcesoriów warsztatowych bezkonkurencyjna wydaje się japońska Makita. Milwaukee, Parkside, Bosch oraz DeWalt posiadają podobne, bardzo dobre parametry.

Źródło: pixabay.com

Jak wybrać narzędzia elektryczne dobrej jakości do domowego warsztatu?

Zastanawiasz się czym trzeba się kierować kupując elektryczne narzędzia warsztatowe? Jeśli chcesz się upewnić, że sprzęt jest wysokiej jakości, weź pod uwagę następujące czynniki:

  • Marka: Wybierz narzędzia znanych i renomowanych marek. Marka nie tylko gwarantuje jakość, ale także ułatwia znalezienie części zamiennych i serwisu. Cena: Wybierz narzędzia, które pasują do Twojego budżetu, ale nie wybieraj najtańszych opcji. Często niska cena oznacza niższą jakość i krótszą żywotność.
  • Rodzaj narzędzia: Wybierz narzędzia, które są ergonomiczne i lekkie, to ważniejsze niż moc i ilość funkcji. Generalnie narzędzia akumulatorowe są dużo cięższe, przy wielogodzinnej pracy mogą być uciążliwe.
  • Moc: Sprawdź moc narzędzi. Im wyższa moc, tym bardziej nadają się do cięższych prac.
  • Dodatkowe funkcje: Niektóre narzędzia posiadają dodatkowe funkcje, takie jak kontrola prędkości, możliwość zmiany kierunku obrotów, czy dodatkowe akcesoria, jest to bardzo przydatne w przypadku wiertarek czy szlifierek, których można używać do różnych zadań.
  • Recenzje innych użytkowników: Przeczytaj recenzje innych użytkowników, którzy kupili te same narzędzia. W ten sposób dowiesz się, czy narzędzie jest łatwe w użyciu lub czy ma jakieś wady, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Kieruj się opiniami użytkowników profesjonalnych.
  • Warunki gwarancji i serwisu: Upewnij się, że wybrane narzędzia mają odpowiednią gwarancję i serwis. Jest to ważne w przypadku, gdy narzędzie zepsuje się lub przestanie działać podczas użytkowania.

Podsumowując, polecamy wybierać elektronarzędzia renomowanych marek, takich jak Bosch, DeWalt i Makita do użytku profesjonalnego oraz Graphite, Fieldmann i Verto do użytku domowego. Jeśli narzędzia mają nam długo służyć lepiej stawiać na sprawdzonych producentów i wybierać narzędzia używane na co dzień na budowach i w profesjonalnych warsztatach. To tam wybiera się najtrwalszy sprzęt.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze