Strona głównaNarzędziaJakie są rodzaje pilarek?

Jakie są rodzaje pilarek?

Jeśli chcesz przeciąć materiały drewnopochodne, drewno, metal bądź wykonywać nacięcia w tworzywach sztucznych, bez wątpienia będziesz potrzebował porządnej pilarki. Pilarka pilarce jednak nierówna i decydując się na zakup urządzeń tnących, zawsze stajesz przed wyborem jednego z wielu rodzajów.

Pilarki tarczowe, pilarki łańcuchowe czy piły kątowe: to tylko kilka przykładów urządzeń do cięcia drewna i innych materiałów. Żeby ułatwić ci wybór, przedstawiamy krótką listę urządzeń, które mogą przydać się zarówno w pracach wykończeniowych oraz amatorskich pracach przydomowych, jak i cięższych, ściśle profesjonalnych działań.

Zanim przejdziemy do rodzajów pilarek, warto wcześniej rozwiać pewne wątpliwości dotyczące używania zwrotów piła i pilarka. Czym różnią się oba pojęcia i dlaczego często są stosowane zamiennie? Otóż piła stanowi element urządzenia tnącego bądź jest nim sama w sobie. Pilarka natomiast oznacza sprzęt (zazwyczaj urządzenie elektryczne) wykorzystujące piłę do cięcia materiałów na różnych płaszczyznach. Mówiąc krótko: wszystkie pilarki są piłami, ale nie każda piła jest pilarką.

Pilarki tarczowe, piły ręczne i inne rodzaje pilarek

pilarka-tarczowa-dcs565n.jpeg

Skoro mamy ten krótki wstęp za sobą, przyjrzyjmy się najpopularniejszym piłom i pilarkom dostępnym na rynku:

  • Pilarki akumulatorowe: sprzęt należący do stosunkowo lekkich urządzeń. Dzięki poręcznym wymiarom i prostej obsłudze nadaje się do wszechstronnego zastosowania. W związku z tym, że do ich obsługi niepotrzebne są kable, znakomicie nadają się do prac przeprowadzanych także poza domem i tych wymagających większej mobilności. To osobna kategoria agregująca w sobie wszystkie narzędzia z zasilaniem akumulatorowym.
  • Pilarki taśmowe: wyposażony w zębatą taśmę sprzęt, dedykowany raczej do cięższych prac.
  • Pilarki tarczowe: pilarka tarczowa to sprzęt, który łączy niewielkie rozmiary z naprawdę sporą mocą. W zależności od mocy oraz piły, w jakie wyposażysz swoją pilarkę tarczową, możesz wykorzystać to urządzenie do cięcia zarówno miękkiego drewna, jak i naprawdę twardych metali. Pilarka tarczowa jest więc nie bez powodu uznawana za bardzo uniwersalne narzędzie.
  • Piły taśmowe: jeżeli masz w planach cięcie metalu, warto wyposażyć się w piłę taśmową. To poręczne urządzenia, dzięki którym szybko i precyzyjnie przetniesz mosiądz, stal, żeliwo czy aluminium.
  • Pilarki łańcuchowe: rozwiązanie przydatne w zasadzie w każdym ogrodzie. Nie doradzamy cięcia nimi tworzyw sztucznych, natomiast znakomicie sprawdzą się do pielęgnacji drzew, cięcia gałęzi czy drewna opałowego. Wśród łańcuchowych pilarek znajdziemy zarówno mniejsze piły elektryczne do zastosowań amatorskich, jak i większe urządzenia o dużej mocy dedykowane profesjonalistom.
  • Pilarki szablaste: wyjątkowo praktyczne i proste w obsłudze urządzenia elektryczne. Dzięki ostrzu wykonującym pracę w ruchu posuwisto-zwrotnym, sprzęt wykonuje w szybkim tempie bardzo gładkie, precyzyjne cięcia. Korzystanie z pilarki szablastej jest dość proste, gdyż wystarczy, że uruchomisz urządzenie i już możesz przystąpić do obróbki drewna bądź metali.
  • Pilarki aligator: główne zastosowanie piły aligator to precyzyjne cięcie wytrzymałych materiałów takich jak beton czy cegły. Wykonywanie tak ciężkich prac możliwe jest dzięki specjalnej konstrukcji ostrza połączonej z wykonywanym przez nie ruchem posuwisto-zwrotnym.
  • Pilarki ukosowe: wyspecjalizowane urządzenia, niezbędne do wykonywania cięć pod ściślej ustalonym kątem. Dzięki możliwości dokładnego ustawienia ostrza znakomicie sprawdzają się do wykonywania precyzyjnych cięć w drewnie, metalu czy tworzywach sztucznych.
  • Piły ręczne: chociaż nie do końca wpasowują się w definicję typowej pilarki, ręczne narzędzia do cięcia są w dalszym ciągu powszechnie używane. W zależności od ich rodzajów możesz korzystać z nich do wycinania otworów w tworzywach sztucznych, cięć podłużnych czy też docinania wąskich elementów.

Warto mieć na uwadze, że większość z powyższych urządzeń dostępnych jest w wariantach akumulatorowych oraz sieciowych. Decydując się np. na piły tarczowe akumulatorowe, otrzymujesz mobilny sprzęt, w przypadku którego obecność akumulatora może jednak ograniczać nieco czas pracy, poprzez konieczność ładowania baterii. Przeciwieństwem są oczywiście urządzenia sieciowe, których moc silnika pobierana jest z gniazdka, ograniczając trochę ich mobilność

pilarka-szablasta-54v-body-flexvolt-dcs389n-dewalt.jpg

Istnieje trzecia opcja: możesz po prostu wyposażyć się w piłę spalinową. To rozwiązanie jednak odchodzi w niepamięć z dobrych powodów – piły spalinowe emitują spaliny uniemożliwiające pracę w pomieszczeniach zamkniętych, są głośne i nieporęczne oraz wymagają zaopatrzenia się w specjalny olej smarujący silnik, bez którego przestają poprawnie działać.

Wyposaż się w piły tarczowe w korzystnej cenie

pilarka-tarczowa-makita-makpac-hs7601j.jpg

Interesuje cię jedna z powyższych pił? Możesz w takim razie sprawdzić asortyment specjalistycznego sklepu z elektronarzędziami Narzedziownia.shop. Znajdziesz w nim wszystkie opisane powyżej rodzaje pilarek: piły łańcuchowe, urządzenia do cięcia poprzecznego czy montowane stacjonarnie pilarki stołowe o dużej mocy. Ostatnia renowacja ich strony internetowej oraz ulepszona przeglądarka produktów znacznie ułatwi znalezienie dokładnie tego, czego szukasz. Co więcej, istnieje spora szansa, że interesujący cię rodzaj pilarki będzie akurat dostępny w promocji. Zajrzyj więc na Narzedziownia.shop i skorzystaj z dostępnych tam okazji!

Artykuł sponsorowany.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze