Strona głównaOgrzewanieKaloryczność ekogroszku i węgla - jaka najlepsza? Tabela

Kaloryczność ekogroszku i węgla – jaka najlepsza? Tabela

Niższa kaloryczność to niższa cena, ale mniejsza wydajność. O ile wiosną i jesienią  możemy bez problemu palić ekogroszkiem o mniejszej wartości opałowej, tak zimą nie jest to już tak wygodne i ekonomiczne – o ile w ogóle możemy mówić w tym roku o ekonomicznym ogrzewaniu… Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić kaloryczność ekogroszku i węgla, co to w ogóle jest kaloryczność ekogroszku oraz jaka kaloryczność węgla jest najlepsza. 

Kaloryczność ekogroszku i węgla – od czego zależy? 

Kaloryczność to inaczej wartość opałowa węgla – producenci na opakowaniach stosują te określenia zamiennie i nie jest to błąd. Jednak nazywanie kaloryczności węgla ciepłem spalania jest nieprawidłowe. Określenia te różnią się tym, że kaloryczność nie jest całkowitą ilością energii, która powstają na skutek spalania – kaloryczność nie uwzględnia ciepła z kondensacji pary wodnej i ze spalin. 

Od czego zależy kaloryczność ekogroszku i węgla? Najogólniej rzecz ujmując: od ilości czystych substancji, substancji niepalnych i wilgoci. Wyliczenie kaloryczności ekogroszku i węgla jest skomplikowane – robi się to za pomocą wzorów, które uwzględniają wyżej wymienione parametry.

Jaka kaloryczność węgla najlepsza? 

Jaka kaloryczność węgla najlepsza będzie na zimę, a jaka na wiosnę czy jesień? Niższe temperatury wymagają wyższej kaloryczności – palenie węglem o niskiej wartości opałowej będzie po prostu mało ekonomiczne, bo częściej będzie trzeba dokładać do kotła. Jaka kaloryczność węgla jest najlepsza? Oto kilka wskazówek:

  • Najniższą kalorycznością charakteryzuje się węgiel brunatny – unikaj kupowania od dostawców, którzy sprzedają mieszanki węgla, które mają duży udział procentowy węgla brunatnego. 
  • Węgiel kamienny może mieć różne kaloryczności – od 22 do aż ponad 30 MJ/kg.
  • Do kotłów domowych najlepiej sprawdza się węgiel kamienny typu 31 (22-26 MJ/kg), który nadaje się na jesień, wiosnę lub zimę, kiedy nie ma dużych mrozów oraz typu 32 (26-28 MJ/kg) – jest bardziej kaloryczny, więc będzie dobrym opałem na zimę. 
  • Przy dużych mrozach możesz spróbować palić węglem kamiennym typu 33 – jednak tylko jeśli masz kocioł górnego spalania. Ten typ ma kaloryczność na poziomie 28-31 MJ/kg. 

Kaloryczność ekogroszku – tabela

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić kaloryczność ekogroszku. Niestety, samodzielnie w domu nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Zawsze można poprosić danego producenta o certyfikat, który da Ci pewność, że wartość opałowa zakupionego przez Ciebie ekogroszku, ma rzeczywiście taką wartość, jaka widnieje na opakowaniu. 

Przejdźmy do kaloryczności ekogroszku w tabeli. Poniżej znajdziesz kaloryczność najpopularniejszych obecnie ekogroszków – zarówno ze sklepu PGG, jak i innych platform sprzedażowych. 

Kaloryczność ekogroszku – tabela

Ekogroszek Carbon23 MJ/kg
Ekogroszek Carbon Premium28 MJ/kg
Ekogroszek Husky 25 MJ/kg
Ekogroszek Ogień 23 MJ/kg
Ekogroszek Ogień Premium23-26 MJ/kg
Ekogroszek Grizzly24-26 MJ/kg
Ekogroszek Pieklorz26-29 MJ/kg
Ekogroszek Retopal – Ziemowit24-25 MJ/kg
Ekogroszek Retopal – Piast25-28 MJ/kg
Ekogroszek Karlik26-28 MJ/kg

Jak sprawdzić kaloryczność węgla?

Jak sprawdzić kaloryczność węgla? Niestety, odpowiedź na to pytanie będzie taka sama jak na: Jak sprawdzić kaloryczność ekogroszku? Nie jest to możliwe w warunkach domowych – musiałbyś poprosić o certyfikat. 

Mniej kaloryczny węgiel szybciej się spala – jeśli przedtem potrzebowałeś 17 kg dziennie, a po zmianie rodzaju węgla, spalasz w ciągu doby np. 24 kg, to może to świadczyć o tym, że nowy opał jest mniej kaloryczny. Jednak pamiętaj, że na wydajność opału wpływają również ustawienia, model pieca czy sposób przechowania węgla/ekogroszku. Wilgotny węgiel/ekogroszek nie jest wydajny – jeśli trafi Ci się taki, to musisz odczekać kilka dni, żeby wyparowała z niego woda. 

Wchodzimy w jesienny okres – za chwilę rozpocznie się sezon grzewczy. Większość z nas nie jest szczęśliwa z tego powodu – ceny ekogroszku i węgla są tak wysokie, że ciężko jest się skupić na myśleniu o przyjemnych wieczorach na kanapie pod kocem. Myśli większości Polaków krążą wokół tego, jak dostać ekogroszek i za co kupić jego wystarczającą ilość. Od czasu wybuchu koronawirusa wszystko stanęło na głowie – najpierw pandemia, izolacja i zamykające się biznesu, a później eskalacja wojny w Ukrainie i przytłaczająca inflacja. Ceny węgla i ekogroszku idą ciągle w górę i jak na razie specjaliści nie przewidują odwrotu sytuacji. Dostanie czegokolwiek w miarę normalnych cenach w sklepie PGG graniczy z cudem – musimy radzić sobie sami. Zaopatrzenie się w węgiel czy ekogroszek z dobrą kalorycznością może odjąć Ci w okresie zimowym zmartwień. Już znasz kaloryczność ekogroszków dostępnych na rynku. To, jak sprawdzić kaloryczność węgla czy ekogroszku, jest bardziej złożoną kwestią – nie da się tego zweryfikować w domu. Proś sprzedawców o certyfikaty, które potwierdzą parametry opału.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze