Kamienny dywan jest innowacyjnością, którą stosuje się zazwyczaj przy wykończeniu posadzek, schodów, a nawet powierzchni tarasu lub balkonu. Jest alternatywą do układania parkietu, czy płytek ceramicznych. Kamienny dywan jest masą z kruszywa, który połączony jest żywicą. Warstwa żywicy nadaje powierzchni gładkość, a bardzo często dodatkowo korzysta się z warstwy antypoślizgowej, jednak nadal czuć kształt drobnych kamyków po przejechaniu dłonią po powierzchni. Kamienny dywan można zastosować na posadzki wewnętrzne, ale także położyć go na ścianę. Często spotykany kamienny dywan jest na tarasach, balkonach, czy schodach. Kamienny dywan na schody zewnętrze cieszy się dobrymi opiniami, ponieważ zastępuje układanie płytek czy wykonywanie schodów kamienia, jednocześnie wygląda estetycznie. Czy sprawdzi się on na zewnątrz? Kamienny dywan na schody zewnętrze jest odporny na mróz, można również położyć go na podkładzie ogrzewanym. Żywcia na schody zewnętrzne według opinii, jest to dobry pomysł, ponieważ jest ona przepuszczalna, a więc możliwe będzie oddychanie betonu i nie będzie powstawała pleśń. Kamienny dywan na schodach zewnętrznych sprawdzi się również dlatego, że jest on mocny i trwały, dodatkowo nie chłonie brudu, więc jeżeli chodzi o utrzymanie w czystości, nie stwarza problemów.
Kamienny dywan – jak zrobić samemu?
Jak zrobić samemu kamienny dywan? Zazwyczaj wykonuje się go na podkładzie podłogowym wykonanym z betonu lub anhydrytowym. Nie jest konieczne idealne przygotowanie podłoża. Drobne kamienie same dopasują się do powierzchni, wylana żywica utrwali go. Ważne jest, gdy zabieramy się do zrobienia samemu kamiennego drewna, aby podłoże było nośne i zwarte. W przypadku, gdy powierzchnia będzie nierówna, można położyć warstwę wyrównawczą. Podłoże przed położeniem kamiennego dywanu powinno być czyste i suche. Do wykonania kamiennego dywanu potrzebne jest kruszywo, grunt oraz żywica, która będzie spajała kruszywo. Można zastosować również żywicę hydroizolacyjną, tiksotropową, zamykającą, która nadaje wodoszczelność, a także profile krawędziowe, przeznaczone do kamiennego dywanu na schody zewnętrzne czy na taras. Według opinii żywica epoksydowa na schody zewnętrzne nie sprawdzi się, ponieważ pod wpływem promieniowania UV zmienia kolor i może popękać.
Kamienny dywan – cena
Cena za m2 kamiennego dywanu wynosi od 150 – 250 złotych. Cena za m2 różnić się będzie od użytego rodzaju kruszywa, a także od firmy. Cena robocizny dywanu kamiennego również się będzie różnić, jeżeli konieczne będzie wykonanie hydroizolacji lub wykorzystanie profili. Można zakupić gotowy zestaw do wykonania kamiennego dywanu i cena za m2 zazwyczaj mieści się w przedziale 100 – 150 złotych, a czasami cena takiego dywanu kamiennego za m2 może wynieść ponad 300 złotych. Jeżeli sami zdecydujemy się wykonać kamienny dywan, to cena robocizny odpada i zostaje tylko cena za materiał. Jeżeli nie chcemy ponosić kosztów robocizny i sami będziemy robić dywan kamienny, to cena dywanu będzie znacznie niższa, niż cena za m2 materiału z robocizną.
Kamienny dywan – opinie
Kamienny dywan zaczyna cieszyć się popularnością na rynku. Coraz więcej osób decyduje się na ten sposób wykończenia posadzki. Szczególnie popularny staje się on na ścianach wewnętrznych domu, ale przede wszystkim spotkać go można na schodach zewnętrznych, co według opinii, wygląda bardzo estetycznie i jest praktyczne. Na różnych forach można zasięgnąć rad, a także poszukać polecanych ekip, które oferują najniższą cenę za m2 z robocizną. Na forum można znaleźć porady, a także opinie, która żywica na schody zewnętrzne się sprawdzi, a którą można zastosować we wnętrzu pomieszczeń. Wielu użytkowników chwali sobie zastosowanie kamiennego dywanu na schody zewnętrzne, według ich opinii, łatwo się ją czyści, a także jest bezpieczniejsza, niż płytki, ponieważ jest mrozoodporna. Na forum można znaleźć również wady kamiennego dywanu, jak trudność z ułożeniem go na pionowych ścianach, czy problem z czyszczenie, zwłaszcza chropowatej powierzchni. Natomiast więcej opinii pozytywnych, niż negatywnych, ponieważ kamienny dywan wad ma niewiele. Dla niektórych wadą może być cena za m2, jednak jest ona różna w zależności od użytego kruszywa.