Strona głównaWnętrzaKarnisz na okno czy na całą ścianę?

Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Okna są prawdziwymi oczami domu i w stwierdzeniu tym z pewnością nie ma żadnej przesady. Potrafią być prawdziwą ozdobą, nie tylko ze względu na roztaczający się za nimi widok, ale także ze względu na możliwe ich ozdobienie. Zazwyczaj wybiera się firankę albo zasłonę, której celem jest uzupełnieniem wyglądu okna. Tego rodzaju ozdoby muszą być jednak na czymś powieszone. Jak dobrać karnisz do szerokości okna i na co jeszcze zwrócić uwagę przed jego zamontowaniem?

Czy lepiej wygląda karnisz na okno, czy na całą ścianę?

To, czy wybrać karnisz montowany tylko nad wnęką okienną, czy instalowany na całej ścianie, w największej mierze zależy od wyglądu pomieszczenia. Na pytanie, czy lepszy będzie karnisz na okno czy na całą ścianę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli jest to duży salon, z bardzo dużymi oknami, najbardziej nowoczesnym wyborem jest zamontowanie karnisza na całej szerokości pomieszczenia. Wówczas trzeba jednak wybrać odpowiednio zmarszczoną zasłonę, o stosownej długości. Trzeba jednak brać pod uwagę, że taka nadmiarowa ilość materiału optycznie nieco zmniejszy pokój. Doda mu przy tym również przytulności.

Jeżeli jednak okna znajdują się daleko od siebie i daleko od prostopadłych ścian, nie trzeba wcale montować karnisza na całą ścianę. Wręcz przeciwnie, wówczas można zastosować wybór tylko w niewielkim stopniu wystający poza obrys okna. 

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli w pomieszczeniu ma się wiele okien umieszczonych na prostopadłych do siebie ścianach. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest wygięty karnisz albo szyna i przesłonięcie całego narożnika, zamiast zostawiania gołej ściany. To, czy wybrać karnisz na okno czy na całą ścianę zależy także od umiejscowionych w tym miejscu mebli. Jeżeli są one odsunięte od ściany, na przykład stół, takie szerokie zasłony prezentować się będą bardzo dobrze.

Należy się także zastanowić, czy wybiera się karnisz pojedynczy, czy podwójny. Jeżeli na oknie są lub będą zainstalowane rolety, na przykład rzymskie, żaluzje, czy też inne przesłona, lepiej wyglądać będzie karnisz pojedynczy. Podwójny stosuje się wówczas, kiedy używa się jednocześnie firanki i zasłon po bokach.

Jak dobrać karnisz do szerokości okna?

Długość karnisza zawsze dobiera się do szerokości okna. Karnisz powinien nieco wystawać, tak aby możliwe było całkowite ściągnięcie materiału na boki i odsłonięcie widoku. To nie tylko dobrze wygląda, ale jest również praktyczne, jeżeli zechcesz okna umyć. Plączący się materiał firanki lub zasłony z pewnością nie jest wygodny. 

Jak dobrać karnisz do szerokości okna? Zacznij od zmierzenia szerokości wnęki okiennej. Nie samej ramy okiennej, ale wnęki w murze. Następnie do tej szerokości dodaj 15-20 centymetrów po obu stronach. Uwaga, jeżeli planujesz wieszania karnisza drążkowego, ma to być długość samej rurki, bez ozdobnego zakończenia. Ogólnie więc długość karnisza powinna być większa o 30-40 centymetrów od szerokości okna. Jeżeli instalujesz karnisz drążkowy, od szerokości podpierającego go wspornika zostaw po obu stronach jeszcze 5-10 centymetrów jego długości, aby materiał na oknie wyglądał jak najlepiej. W ten sposób unika się powstawania po dwóch stronach bardzo nieestetycznych prześwitów.

Jak wysoko karnisz nad oknem zainstalować?

W przypadku tego, jak wysoko karnisz nad oknem zainstalować, znaczenie ma także rodzaj karnisza. Najbardziej popularne są modele drążkowe oraz szynowe. Drążek ma często dekoracyjne wsporniki oraz zakończenia, które stanowią dodatkową ozdobę firanki. Zazwyczaj karnisze są albo drewniane, albo metalowe. Szyna natomiast może być w różny sposób zasłonięta, zasłony na niej łatwo się przesuwają, a sama szyna wygląda nowocześnie i dyskretnie. 

Jak wysoko karnisz nad oknem zainstalować? Zazwyczaj taką wysokość określa się jako 5 centymetrów powyżej nadproża, czyli około 10-15 centymetrów powyżej okna. Sporo zależy także od tego, na jakiej wysokości w danym pomieszczeniu jest sufit i jaki efekt chce się osiągnąć.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze