HomePoradyMierniki elektryczne - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Mierniki elektryczne – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Z początku analogowe, podobne do kompasów, teraz najczęściej w postaci cyfrowych multimetrów – mierniki elektryczne – urządzenia zarówno dla profesjonalistów, jak i domorosłych elektryków. Ich historia sięga już lat dwudziestych XIX wieku, a wciąż są niezastąpione. Poniżej przedstawimy wam garść informacji, jak wybrać i używać mierników elektrycznych, by móc wykonywać pomiary skutecznie, dokładnie, a przy tym wszystkim najważniejsze, bezpiecznie.

Mierniki elektryczne w postaci cyfrowych multimetrów to produkt spotykany na rynku najczęściej, głównie ze względu na ich uniwersalność. To wielofunkcyjne urządzenie potrafi mierzyć różne wielkości, nie zawsze tylko elektryczne, takie jak:

 • częstotliwość [Hz];
 • napięcie [V] i natężenie [A] prądu elektrycznego (zarówno stałego jak i zmiennego);
 • pojemność elektryczną [f];
 • rezystancję (opór elektryczny) [Ω];
 • a nawet temperaturę [˚C], [˚F].

Na rynku dostępne są oczywiście również mierniki pojedynczych, konkretnych wartości. I tak omomierzem dokonamy pomiaru tylko rezystancji, amperomierzem zmierzymy tylko natężenie, a woltomierz posłuży nam do poznania wartości jaka jest generowana przez napięcie elektryczne. Jednak tylko nieliczni użytkownicy potrzebują mieć te wartości mierzone z ogromną dokładnością, nawet do kilku miejsc po przecinku. Jeśli nie prowadzimy jednak pomiarów w celach naukowych to śmiało możemy posługiwać się multimetrem, który w zależności od ustawienia jego zakresu i rodzaju pomiaru zmierzy nam to, co chcemy. 

Rodzaje mierników elektrycznych

Jak już wspominaliśmy powyżej mierniki elektryczne mogą mierzyć różne parametry naszej sieci, ale to nie jest ich jedyne zadanie. Używane są one również do diagnozowania wszelkich problemów sieci czy sprawdzenia poprawności wykonanego wcześniej połączenia. Produkowane są w postaci wielu różnych modeli, wyposażane w dodatkowe funkcje, a nawet dostosowywane do różnych zadań. Wszystko po to by ułatwić zadanie mierzącemu. Na rynku możemy spotkać między innymi:

 • wspominane już wcześniej mierniki analogowe, ze wskazówką;
 • także wspominane multimetry cyfrowe, z wyświetlaczem;
 • mierniki cęgowe pozwalające nam na dokonanie pomiaru bez konieczności przerywania istniejącego obwodu elektrycznego;
 • detektory faz pozwalające na określenie między innymi kierunków wirowania silnika czy poznanie kolejności faz;
 • mierniki rezystancji izolacji (megaomomierze) służące do pomiarów rezystancji zarówno samych przewodów, a jak i całych budynków;
 • a także miliomomierze służące do pomiaru małych rezystancji.

Gniazda miernika, czyli co gdzie podpiąć

By skutecznie korzystać z miernika elektrycznego musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zazwyczaj działają one w oparciu o baterie. Każdy z nich posiada własną tabliczkę znamionową z informacjami o modelu miernika, jego zakresach pomiarowych czy dokładności, z jaką dokonuje pomiarów. Na obudowie znajdziemy również informacje, jakie wielkości elektryczne możemy nim zmierzyć.

Każdy z mierników składa się z urządzenia pomiarowego z wbudowanymi gniazdami. Dodatkowo wyposażony jest zazwyczaj w dwa przewody pomiarowe – czerwony i czarny. I tak po kolei:

 • gniazdo COM – wspólne dla wszystkich funkcji naszego miernika, pod które podpinamy przewód koloru czarnego;
 • CAT I (600V) lub CAT II (300V) – oznaczenie mówiące nam jakie maksymalne wartości napięć możemy mierzyć za pomocą danego gniazda; przeznaczone dla czerwonego przewodu pomiarowego;
 • V/A/f/Ω/Hz FUSED – gniazdo pomiaru wielkości elektryczny z informacjami (symbolem), które wielkości możemy, za jego pośrednictwem, mierzyć. Pomiar wielkości przy użyciu tego gniazda zabezpieczony jest dodatkowo bezpiecznikiem topikowym; pod to gniazdo podpinamy przewód koloru czerwonego;
 • 10A max UNFUSED – gniazdo pomiaru dużych wartości natężenia prądu, w krótkim czasie (maks. ok. 10 sek.). Ograniczenie to związane jest z pomiarem dużych wartości natężenia oraz brakiem zabezpieczenia (gniazdo nie jest podłączone pod bezpiecznik topikowy), co oznacza, że przy dłuższym pomiarze możemy uszkodzić miernik; pod to gniazdo również podpina się przewód koloru czerwonego.

Jaki miernik elektryczny wybrać

Jeśli chodzi o wybór urządzenia pomiarowego musimy się zastanowić, do czego będzie nam ono służyło, a od tego z kolei zależna jest właśnie jego cena. Jeżeli ma być on wykorzystywany w warunkach domowych wydamy na niego zaledwie kilkadziesiąt złotych, jeśli zaś potrzebujemy bardzo dokładnego miernika, przeznaczone dla profesjonalistów, ich cena może osiągnąć nawet kilka tysięcy.

Pamiętajmy więc, by przed dokonaniem pomiarów, ustawić odpowiedni zakres pomiarowy oraz rodzaj mierzonego napięcia (napięcie stałe bądź zmienne) i właściwie podpiąć do naszego urządzenia przewody, korzystając przy tym z gniazd opisanych powyżej. Zakresy oraz rodzaj napięcia ustawimy najczęściej za pomocą pokrętła znajdującego się w centralnym miejscu miernika.

Nie bójmy się też skorzystać z instrukcji obsługi, dołączanych do urządzenia. Nie musimy przecież czytać jej całej, a w razie problemów może okazać się ona dla nas bezcennym drogowskazem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze