HomePoradyMikrofalówka w szafce – na co zwrócić uwagę?

Mikrofalówka w szafce – na co zwrócić uwagę?

Znalezienie miejsca dla mikrofalówki, w kuchni nie jest tak proste, jak może się to z reguły wydawać, szczególnie jeśli nie posiadamy dużej kuchni lub chcemy zadbać o aranżację wnętrza. Chcąc dobrze umieścić naszą mikrofalę, możemy skorzystać z porad projektanta kuchni lub zdać się na naszą wyobraźnię. Wzorzec mikrofali stojącej na blacie kuchennym odchodzi w niepamięć.

Zobacz: Podstawowe zasady projektowania kuchni – jak zaprojektować kuchnię?

Czy mikrofalówka może stać w szafce?

Dobrze wiemy, że mikrofalówka jest dosyć spora, jak na przedmiot znajdujący się w kuchni i niektórym może nie spodobać się, jeśli zabiera nam dużo miejsca na blacie kuchennym i psuje wizerunek wnętrza. 

Nie ma jednak problemu, aby została obudowana i znajdowała się wpasowana lub zupełnie ukryta w meblach. Niech więc nikogo nie zadziwi mikrofalówka wolnostojąca w szafce! Jest to możliwe, jeśli w trakcie pracy urządzenia drzwi szafki pozostaną otwarte. Jest to bardzo dyskretna i ergonomiczna metoda, która ułatwi nam także dbanie o czystość w kuchni. 

Jeśli w naszej kuchni będzie mikrofalówka wolnostojąca w szafce, pamiętajmy o pewnych warunkach. Musimy koniecznie zapewnić urządzeniu odpowiednią wentylację. Przede wszystkim trzeba zachować odległość minimum 10 cm od tyłu kuchenki oraz 5 cm od ścian bocznych. U góry natomiast należy zostawić 20 cm przerwy od szafki, co w przypadku wymiarów standardowych szafek do kuchni jest możliwe.

Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest mikrofalówka do zabudowy w górnej szafce. Pięknie komponuje się wbudowana nad piekarnikiem i jest łatwa w montażu, ponieważ wystarczą do tego specjalne uchwyty. 

Mikrofalówka w szafce–zalety tego rozwiązania

Rozwiązaniem, które pomoże nam zaoszczędzić miejsce w kuchni oraz nada wnętrzu reprezentacyjny wygląd, jest na przykład mikrofalówka do zabudowy w górnej szafce. Umieszczenie sprzętu w szafce pozwala nam zaoszczędzić czas, który poświęcamy na sprzątanie, ponieważ kurz i brud nie ma na czym osiadać. Posiadanie mikrofalówki w szafce jest estetyczne. Potrafi nadać niektórym wnętrzom szczególny i szykowny wygląd. 

Mikrofala w szafce wiszącej jest poza zasięgiem dzieci, więc jest bezpieczna i komfortowa dla rodziców. Szafkę ze sprzętem możemy ustawić na wysokości dopasowanej do wszystkich członków rodziny. 

Źródło: iform.com.pl

Zobacz: Okap podszafkowy – jaki polecacie? Opinie na temat okapów

Mikrofalówka w szafce-wady

Mikrofalówka do zabudowy w górnej szafce posiada dwie główne wady, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że wiąże się to z większym kosztem zakupu wyposażenia, jednak wydatek jest jednorazowy. 

Druga wada, wiąże się z dopasowaniem konkretnego modelu do wielkości szafki. Zazwyczaj musimy dokładnie dopasować wielkość urządzenia do szafki. Jeśli nasze urządzenie się zepsuje, może nam być ciężko dopasować nowy sprzęt w to samo miejsce. W najgorszym wypadku będziemy musieli wymienić również nasz mebel.

Na jakiej wysokości zamontować mikrofalówkę w szafce?

Jeśli w naszym domu ma być umieszczona mikrofala w szafce wiszącej, to będzie najbardziej użyteczna na poziomie naszego wzroku lub rąk, przez to będziemy mogli na bieżąco kontrolować proces podgrzewania przez urządzenie posiłku oraz będzie to dla nas poręczne. 

Jeśli interesuje nas mikrofala wolnostojąca w szafce, to trzeba zastanowić się nad tym, czy mają mieć do niej dostęp dzieci, jeśli tak, to znacznie obniżymy wysokość.

Statystycznie mikrofala w szafce wiszącej umieszczana jest pomiędzy 120 cm, a 150 cm wysokości od podłogi, aby zapewnić wygodę wszystkim członkom rodziny.

Źródło: maxkuchnie.pl

Dobór odpowiedniego miejsca ułatwi nam odpowiedź na pytanie, jak często mamy zamiar korzystać z funkcji podgrzewania jedzenia, jeśli często to dobrze wybrać poręczne miejsce. 

Jeśli nie w szafce to gdzie?

W obecnych czasach w większości odbiegamy od podgrzewania jedzenia w mikrofali ustawionej na blacie kuchennym. Zależy nam na utrzymywaniu porządku, estetyce i aranżacji wnętrza, wygodzie, braku wystających kabli i elementów montażu.

Mikrofalę wolnostojącą możemy ustawić na prawdę, tam, gdzie tylko chcemy, jeśli tylko to miejsce będzie można połączyć z prądem. 

Jeśli nie mikrofala w szafce wiszącej, to wmontowana dowolnie w zabudowę kuchenną. Nie będziemy musieli martwić się o miejsce na blacie, jeśli nasza mikrofalówka wolnostojąca w szafce zostanie umieszczona pod blatem, wyzbądźmy się utartych wzorców.

Zobacz: Zgrzewarka z mikrofali — wykonaj samodzielnie to praktyczne narzędzie

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze