Strona głównaProjektyModny taras w stylu greckim – jak go urządzić?

Modny taras w stylu greckim – jak go urządzić?

Przytulny taras musi być perfekcyjnie urządzony, by zapewniał wygodę codziennego korzystania z przydomowej przestrzeni do relaksu dla domowników i ich gości. Do tego celu przydaje się odpowiednie wyposażenie i efektowne dodatki, które budują klimat miejsca.
Oprócz nurtów nowoczesnych w ogrodzie, coraz częściej w ostatnich latach do głosu dochodzą style klasyczne, odnoszące się do tradycji. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest zbudowanie tarasu, nawiązującego do greckich pejzaży.
Czym się wyróżnia? Gdzie można go stworzyć i jakie elementy dobrać, by zbudować piękne miejsce do rekreacji w okresie wiosenno-letnim? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.

Zobacz też: Co należy wiedzieć o żaluzjach tarasowych?

Taras w stylu greckim – rozwiązanie na przestronne patio czy do ciasnego kącika rekreacyjnego?

Aranżacje greckie do przydomowego ogrodu to naprawdę rozwiązania uniwersalne. Opierają się na prostych zasadach i minimalizmie, dzięki czemu świetnie sprawdzają się zarówno na przestronnych tarasach, jak i ciasnych balkonach. Tworzą w strefie do relaksu idealne warunki do wypoczynku w przyjaznej użytkownikom atmosferze.
Dobór odpowiedniego wyposażenia i dodatków, jak te, które oferuje Bazkar, zależy od upodobań własnych, dostępnego miejsca oraz specyfiki konkretnej, przydomowej przestrzeni.

Jak stworzyć taras w stylu greckim – najważniejsze cechy

Styl grecki opiera się na skrajnej prostocie i przywodzi na myśl nadmorskie miasteczka Hellady – pełne słońca, spokojne i malownicze. To wręcz idealny nurt do wykorzystania na przydomowym terenie, by stworzyć nastrojowe miejsce do powolnego sączenia porannej kawy, przyjemnego relaksu z rodziną lub pełnych gwaru spotkań towarzyskich wieczorową porą.
Rozwiązania w duchu greckim są ascetyczne i bliskie przyrody. Stawia się na materiały naturalne, jak kamień (wyposażenie, posadzki), cegła (ściany, podłogi) i tekstylia. Mniej w nich drewna, gdyż w tym obszarze Europy zawsze był to surowiec dość deficytowy. Zastępuje się go niejednokrotnie trwałym metalem.
Przestrzeń łączy spokojną, tradycyjną architekturę o prostej formie z soczystą zielenią roślin i wielobarwnymi kwiatami.

Kolory na tarasie w stylu greckim

Kolor w ogrodach greckich pełni niezmiernie ważną rolę. Z jednej strony stawia się na dość ograniczoną paletę, w której dominuje biel i błękit, tak charakterystyczne dla wszystkich greckich miast i miasteczek. Uzupełnia się je jednak naturalnymi materiałami, zwłaszcza delikatnymi odcieniami piaskowego kamienia i czerwonej cegły.
Wszelkie tekstylia utrzymuje się też w naturalnych odcieniach (np. lnu), bądź stawia się na produkty (dywaniki, obrusy, poduszki i zasłony) w niebiesko-białe pasy, które łączą styl grecki z nurtami marynistycznymi. W końcu ten kraj od zarania swojej historii był mocno związany z morzem.
Z drugiej nie brakuje w takich miejscach soczystej zieleni drzew i krzewów oraz kolorowych kwiatów (w odcieniach czerwieni, różu i błękitu), które dopełniają przestrzeń.

Wyposażenie na patio greckie – co wybrać?

W ogrodach greckich ustawia się przede wszystkim proste meble. Najczęściej kojarzy się je z kamiennymi ławkami. W naszym klimacie można jednak zamienić je na wyposażenie z lekkiego rattanu lub praktycznego technorattanu, o większej trwałości niż naturalny materiał.
Ciekawą opcją są również eleganckie krzesła i stoliki metalowe, malowane na biało i przecierane, by dać wrażenie nadgryzienia zębem czasu. Przywodzą nieco na myśl analogiczne konstrukcje, wykorzystywane w ogrodach prowansalskich.

Dodatki na greckim tarasie – praktyczność i nastrojowość

Gdy już wybierze się meble, warto zadbać o dodatkowe akcesoria, bez których naprawdę trudno się obyć. Niezbędne są choćby tekstylia – wzorzyste dywaniki, a także parasole i markizy, zapewniające nieco cienia w szczególnie słoneczne dni lub chroniące przed deszczem. Każde siedzisko fotela, ławki lub leżaka warto wzbogacić o pasiaste poduszki, które poprawiają komfort siedzenia i nadają przydomowej przestrzeni finalny charakter.
Nie zapominajmy też, że w ogrodach greckich nie może zabraknąć roślin w ceramicznych donicach. Jakie gatunki wybrać? Pięknie prezentują się drzewka oliwne i cytrusowe. Oprócz nich, warto wprowadzić ulubione zioła, które nie tylko udekorują przestrzeń, ale też przydadzą się w kuchni. Dodatkowe kolory wprowadzają piękne kwiaty – zawilce greckie, pelargonie i petunie, a także pnące bugenwille.

Przytulny i nastrojowy taras grecki w pobliżu domu

Ogród grecki to przestrzeń światła i oaza do relaksu na świeżym powietrzu w przydomowym terenie. Pozwala wprowadzić nieco śródziemnomorskiego klimatu do własnego domu, dodając mu przytulności i oryginalnego wyrazu. Trudno się zatem dziwić, że styl ten pokochali nie tylko miłośnicy podróżowania, ale też domatorzy kochający wygodną rekreację w promieniach słońca.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze