Strona głównaRemontMontaż okien w warstwie ocieplenia - czy warto?

Montaż okien w warstwie ocieplenia – czy warto?

Obecnie, ze względów, chociażby na stale rosnące koszty ogrzewania, ale również z uwagi na dbałość o środowisko naturalne, coraz większą popularnością cieszy się budownictwo pasywne. W tego rodzaju budownictwie chodzi o ograniczenie do minimum strat energii. Wyszukuje się każde, nawet najmniejsze punkty, w których dochodzić może do takich strat i ogranicza je. Montaż okien w ociepleniu jest jednym z takich pomysłów na oszczędność.

Czym jest montaż okien w ociepleniu?

Aby ograniczyć straty ciepła wynikające z nieprawidłowo zamontowanych okien, obecnie proponuje się nową metodę: montaż okien w warstwie ocieplenia. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie? Współcześnie budynki są coraz lepiej izolowane termicznie. W tym celu stosuje się chociażby grubą warstwę izolacyjną, często przekraczającą 20 centymetrów. Tak gruba warstwa umożliwia montaż okien w ociepleniu. Bardziej obrazowo wygląda to, jakby okno zamontowane było zdecydowanie bardziej “na zewnątrz” budynku niż w klasycznej propozycji. W przypadku izolacji o grubości 15 centymetrów bardziej opłacalny jest montaż pośredni: w połowie w warstwie ocieplenia, w połowie w murze.

W przypadku budownictwa oszczędnego pod względem termicznym bardzo duże znaczenie ma pojęcie mostków cieplnych. Oznaczają one wszelkie punkty w ścianie budynku, które są gorzej izolowane i przez które ogrzane powietrze z wnętrza może wydostawać się na zewnątrz. Tego rodzaju miejsca często tworzą się w obrębie montażu okien. 

W przypadku montażu okien w warstwie ocieplenia, opinie na ten temat są bardzo pozytywne. Użytkownicy zwracają uwagę na świetny efekt wizualny po zewnętrznej stronie domu. Jednocześnie w środku powstaje szerszy parapet, który również pozwala na stworzenie jakiejś indywidualnej kompozycji. Główną zaletą jest przede wszystkim zmniejszenie strat ciepła, co wpływa na niższe rachunki.

Sposób montażu okien w ociepleniu

Istnieją specjalne sposoby montażu okien w warstwie ocieplenia. Czy warto brać je pod uwagę? Taki sposób montażu powinno się zaplanować już na etapie projektowania domu. Przede wszystkim okno musi pozostać stabilne pomimo osadzenia w nietypowej przestrzeni. Na początku pojawienia się tej metody używano specjalnych konsol, których zadaniem było podtrzymanie dość ciężkich okien. Z czasem metody montażu coraz bardziej się rozwijają i wiele firm produkcyjnych ma własne sposoby na to. Mogą to być na przykład podtrzymujące kotwy albo montaż na profilach wychodzących z muru. Tak więc od instalatorów zależy sposób na montaż okien w warstwie ocieplenia. Opinie użytkowników wskazują na zalety wielu różnych sposobów, więc podlega to indywidualnemu zaplanowaniu. Ogólnie okna muszą się podpierać na elementach, które są przytwierdzone do muru konstrukcyjnego budynku. Miejsce mocowania okna może być wysunięte maksymalnie o 15 centymetrów od lica muru. Jeśli chodzi o montaż okien w warstwie ocieplenia opinie mogą być różne.

Montaż okien w ociepleniu to obecnie standardowe rozwiązanie stosowane przy budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym. Dzięki temu dom faktycznie będzie tańszy w utrzymaniu i bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Taki sposób montażu okien, które są niemal zlicowane z elewacją, bardzo pasuje do nowoczesnych, prostych brył budynków. Innym sposobem na ciepły montaż okien, jest także zastosowanie węgarka, czyli nasunięcia warstwy izolacji na ramę okna. Między węgarkiem a ramą okną pozostaje wąska przestrzeń wypełniona materiałem elastycznym.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze