Dla wielu ludzi strych to nieużywana część domu. Jest to jednak przestrzeń, którą warto wykorzystać. Można tam przechowywać rzeczy, które nie są nam potrzebne na co dzień, lub w danej porze roku. Na przykład sprzęty do sportów zimowych czy sezonowe ubrania.
Zalety schodów strychowych
W przypadku dostępu do strychu, rzadko decydujemy się na tradycyjne schody. Zdecydowanie częściej wybieramy montaż schodów strychowych. Cennik montażu schodów strychowych firm remontowych w tym przypadku nie musi mieć dla nas dużego znaczenia, ponieważ montaż schodów strychowych w suficie podwieszanym oraz montaż schodów strychowych w stropie betonowym możemy wykonać samodzielnie.
Tradycyjne schody zajmują bardzo dużo miejsca. W przypadku schodów strychowych, nie ma tego problemu, co jest korzystne, ponieważ zapewniają one dojście do pomieszczenia, którego, z założenia, nie używamy zbyt często. Ma to swoje zalety związane z estetyką pomieszczenia oraz dostępem do naturalnego światła – jeżeli decydujemy się na montaż schodów strychowych w suficie podwieszanym, nie ryzykujemy zacienieniem pomieszczenia.
Montaż schodów strychowych – wykonanie
Na początku należy zaplanować, w którym miejscu w suficie wykonamy otwór montażowy. Koniecznie trzeba zapewnić wystarczającą ilość miejsca, aby można było na schody wygodnie wejść, co zapewni odpowiednia odległość otworu od ściany.
Otwór montażowy powinien być o 2 cm większy od wymiarów skrzyni. Krawędzie otworu stanowią krótkie belki umiejscowione prostopadle do belek stropowych. Jeżeli otwór jest zbyt duży, przykręcamy dodatkowe belki na jego obrzeżach. Montaż schodów strychowych w stropie betonowym charakteryzuje się tym, że otworu nie można powiększyć, a jedynie zmniejszyć, w przeciwieństwie do stropów wykonanych z drewna.
Na narożnikach skrzyni przykręcić należy kątowniki montażowe – służą one usztywnieniu konstrukcji i zachowaniu równych przekątnych. Wkręcamy w nie szpilki oraz umieszczamy ceowniki. Dzięki temu zabiegowi łatwo wypoziomujemy skrzynię poprzez dokręcanie lub odkręcanie nakrętek kątowników. Następnie przykręcamy schody do stropu. Kolejnym krokiem jest dopasowanie długości drabiny do wysokości pomieszczenia – jeżeli jest za długa, przycinamy ją. Na dociętych końcach umieszczamy stopki. Zostaje już tylko ostatnia czynność, aby zakończyć montaż. Montaż listew maskujących do schodów strychowych łączymy ze sobą i mocujemy w szczelinie wokół otworu.
Montaż schodów strychowych – cena
Jeżeli montaż schodów strychowych okaże się zbyt trudny do wykonania samodzielnie, można skorzystać s pomocy fachowców. W zależności od tego, czy chodzi o montaż schodów strychowych w stropie betonowym, czy o montaż schodów strychowych w suficie podwieszanym, cena za wykonanie otworu może się znacząco wahać od 100 do 350 złotych. Za sam montaż schodów strychowych, cennik wskazuje około 150 złotych.
Ceny schodów również są bardzo zróżnicowane. Drewniane schody są zwykle tańsze od metalowych. Są często wybierane ze względu na estetyczny, naturalny wygląd, który można łatwo dopasować do wielu wnętrz. Wybór schodów drewnianych wiąże się również z mniejszym wpływem na środowisko naturalne. Schody drewniane można kupić za około 250 złotych, natomiast metalowe za około 300 złotych. W związku z tym, za wykonany przez fachowca montaż schodów strychowych w suficie podwieszanym, cena w przypadku wyboru schodów drewnianych wyniesie minimum 500 zł. Są to jednak najniższe dostępne na rynku ceny. Warto wybrać produkt, którego zaletą, oprócz ceny, będzie wytrzymałość, bezpieczeństwo użytkowania oraz łatwy montaż. Listwy maskujące do schodów strychowych jak i stopki to materiały, które należy dokupić oddzielnie, kiedy wykańczamy montaż schodów strychowych. Cena całego przedsięwzięcia w związku z tym zwiększa się.