HomePoradyMyjka: ciśnieniowa, parowa, do okien. Co wybrać? Porównanie

Myjka: ciśnieniowa, parowa, do okien. Co wybrać? Porównanie

Urządzenia do sprzątania i czyszczenia to szeroka kategoria sprzętów. Większość z nich potocznie nazywa się myjkami. W efekcie pojawiają się niejasności i mylenie urządzeń ze sobą. Do czego służy myjka ciśnieniowa, jak działa myjka parowa i czy myjka do okien służy tylko do mycia okien? Przedstawiamy kompleksowy poradnik po rodzajach urządzeń myjących.

Rodzaje myjek – ciśnieniowa, parowa, do okien. Czym się różnią?

Marka Kärcher, lider na rynku czyszczenia, posiada w ofercie szereg urządzeń do skutecznego i szybkiego usuwania zabrudzeń przy minimalnym wysiłku. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza sprzęty popularnie zwane myjkami. Do wyboru mamy myjkę ciśnieniową, czyli urządzenie wysokociśnieniowe, które przeznaczone jest do użytku zewnętrznego. Często wybierane są także myjki parowe służące do higienicznego czyszczenia różnych powierzchni w domu. Kärcher oferuje także innowacyjne myjki do okien, które wbrew nazwie mają o wiele szersze zastosowanie.

Myjka ciśnieniowa – do czego służy?

Myjka ciśnieniowa to, można powiedzieć, jeden z flagowych produktów Kärcher. Sprzęt ten cieszy się dużą popularnością z uwagi na wysoką skuteczność czyszczenia bez wysiłku, w krótkim czasie oraz wielofunkcyjność. Myjka ciśnieniowa pomaga dbać o porządek wokół domu i nie tylko.

Zasada działania myjki ciśnieniowej polega na generowaniu strumienia wody pod wysokim ciśnieniem nawet 180 barów. Duża moc ułatwia odspajanie różnych zabrudzeń. Pozwala to w wielu sytuacjach zrezygnować ze stosowania środków czyszczących. Większość modeli posiada jednak opcję dozowania detergentów dla najlepszych efektów czyszczenia. Skuteczność mycia podnosi także bogata gama akcesoriów dodatkowych, które sprawiają, że praca jest wydajniejsza i szybsza.

Urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher są bardzo łatwe w użyciu, a liczba możliwych zastosowań jest praktycznie nieograniczona. Domowe myjki skutecznie czyszczą:

 • rowery
 • maszyny i narzędzia ogrodowe
 • meble ogrodowe
 • ogrodzenia, ścieżki i podjazdy, np. z kostki brukowej czy kamienia
 • motocykle i skutery
 • samochody
 • kampery i samochody terenowe
 • baseny
 • fasady domów
 • dzięki dodatkowym akcesoriom także: rynny, szklarnie, ogrody zimowe i wiele innych powierzchni i obiektów.

Myjki ciśnieniowe to szeroka gama produktów, które różnią się między sobą wydajnością czy zakresem wyposażenia standardowego. Dzięki temu każdy może wybrać urządzenie maksymalnie dopasowane do swoich potrzeb. Dostępne są nawet myjki bezprzewodowe z akumulatorem pozwalające na czyszczenie niezależnie od dostępu do źródła prądu, a nawet sieci wodociągowej. W ofercie znajdą się także modele dostosowane do potrzeb rowerzystów, opiekunów zwierząt czy miłośników aktywnego spędzania czasu w terenie. Kärcher dba o potrzeby wszystkich użytkowników.

Myjka parowa – zasada działania, zastosowania

Myjka parowa, inaczej nazywana parownicą, to kolejny sprzęt cieszący się dużą popularnością. Decydują o tym liczne korzyści, jakie oferują te urządzenia. To z kolei wynika z zasady ich działania.

Zasada działania parownicy polega na generowaniu pary wodnej o minimalnym ciśnieniu 3 barów i temperaturze 100℃. Mikroskopijne cząsteczki uderzające z dużą prędkością ok. 170 km/h w powierzchnie docierają w każdą szczelinę i skutecznie usuwają zabrudzenia. Co więcej, wysoka temperatura potęguje efekt czyszczenia oraz pozwala eliminować chorobotwórcze drobnoustroje. Niezależne testy pokazują, że parownice Kärcher są w stanie usunąć do 99,999%* wirusów otoczkowych, takich jak koronawirusy lub wirusy grypy, a także 99,99%** bakterii powszechnie występujących w domu.1 Myjki parowe gwarantują higieniczną czystość w całym domu.

Wyeliminowanie środków chemicznych podczas sprzątania przynosi wiele korzyści. Para wodna nie pozostawia na czyszczonej powierzchni potencjalnie alergizujących resztek, a poza tym wiąże cząsteczki kurzu, dzięki czemu nie rozprzestrzenia się on w powietrzu. Jest to korzystne zwłaszcza dla małych dzieci i alergików. Czyszczenie parowe jest też przyjazne dla środowiska. Parownice z jednego litra wody wytwarzają ponad 1700 litrów pary, co jest wystarczające do wyczyszczenia powierzchni 60 m². Ponadto do ścieków nie trafiają chemikalia.

Parownice skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenia, w tym tłuste i uporczywe osady, eliminują wirusy, bakterie i inne patogeny, a także neutralizują nieprzyjemne zapachy. Mają imponująco szeroki zakres zastosowania. Dzięki temu, że wytwarzają parę wodną o niskim stopniu wilgotności, mogą być używane do czyszczenia:

 • podłóg – płytki ceramiczne, kamień, panele, zabezpieczone drewno
 • łazienki – armatura, umywalki, wanny, toalety, kabiny prysznicowe
 • kuchni – wszelkie powierzchnie ze stali nierdzewnej, w tym piekarniki, płyty grzewcze, okapy, blaty
 • płytek i fug
 • okien, luster, szklanych blatów
 • samochodu – kokpit, tapicerka oraz felgi
 • dzięki dodatkowym akcesoriom umożliwiają także: prasowanie, odświeżanie tekstyliów (materace, meble tapicerowane, dywany) czy usuwanie starych tapet.

Co to jest myjka do okien?

Innowacyjnym urządzeniem w ofercie Kärcher jest elektryczna myjka do okien. To niewielkie urządzenie zasilane akumulatorem wyposażone jest w listwę zbierającą, która dokładnie zasysa wodę wraz z brudem z powierzchni, a następnie odprowadza do zbiornika. Myjka pozostawia szybę suchą, bez żadnych smug i zacieków. Eliminuje także problem z wodą kapiąca na parapet i podłogę.

myjka do okna

Co więcej, myjka do okien Kärcher sprawia, że czyszczenie jest 3x szybsze niż tradycyjnymi metodami. Przy tym nie wymaga wysiłku i jest higieniczne, ponieważ nie mamy kontaktu z brudem. Ponadto myjka nie służy wyłącznie do mycia okien. Może być stosowana także do czyszczenia:

 • luster
 • płytek
 • kabiny prysznicowej
 • szklanych blatów
 • płyty kuchennej
 • szyb samochodowych
 • i wielu innych gładkich powierzchni, które szybko się brudzą. 

Jaką myjkę wybrać?

Podsumowując, wszystkie rodzaje myjek znacząco ułatwiają czyszczenie i utrzymanie porządku, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Wyróżniają się wysoką skutecznością usuwania zabrudzeń, przez co możemy poświęcić mniej czasu na sprzątanie i jednocześnie cieszyć się czystością wokół.

Myjka ciśnieniowa przyda się w każdym domu do błyskawicznego pozbywania się zabrudzeń w jego otoczeniu. Najmniejszy model K Mini sprawdzi się także dla mieszkańców bloków do szybkiego czyszczenia tarasu czy roweru. Z kolei parownica to najskuteczniejsza metoda walki z wszelkimi zabrudzeniami bez stosowania detergentów. Natomiast myjka do okien przyda się w każdym domu, nawet jeżeli nie ma w nim wielu okien.

Warto posiadać wszystkie 3 rodzaje myjek Kärcher, ponieważ każdej możemy używać do innych zadań. Czyszczenia zaś staje się szybkie, łatwe i wydajne, a nawet przyjemne.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze