Strona głównaPoradyMyszy, szczury i inne gryzonie - jak sobie z nimi radzić?

Myszy, szczury i inne gryzonie – jak sobie z nimi radzić?

Myszy, szczury i kuny to nieproszeni i dość problematyczni lokatorzy. Najczęściej osiedlają się w piwnicach, garażach oraz na strychach. Niestety jeśli znajdą odpowiedni sposób, mogą pojawić się także w domu. Ciepłego miejsca poszukują przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada. Jeśli pojawią się w konkretnym miejscu – czeka nas ciężka bitwa. Istnieją jednak pewne sposoby na walkę z tymi gryzoniami. Kilka z nich przedstawimy w poniższym tekście.

Jak rozpoznać obecność gryzoni w domu? 

Czy można w łatwy sposób zauważyć, że w naszym domu lub garażu pojawiły się myszy i szczury? Tak. Wystarczy nieco przyjrzeć się np. kablom. Jeśli są nadgryzione jest to znak, że musimy rozpocząć walkę z gryzoniami. Podobnie jest w przypadku spiżarni. Gdy zauważymy naruszone zapasy żywności i resztki pokarmów mamy pewność, że w domu pomieszkują myszy i szczury. 

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku kun. Dziwne hałasy, odgłosy przypominające bieganie, nieprzyjemne zapachy i pogryzione instalacje. To znaki, które wskazują, że na strychu lub poddaszu żyją kuny. 

Dlaczego należy walczyć z tymi zwierzętami? 

Szczury są nosicielami wielu pasożytów i chorób. I z uwagi na to należy jak najszybciej zająć się ich unieszkodliwianiem. Dzięki temu będziemy walczyć z jednym gryzoniem, a nie z całym stadem. Jakie działania możemy podjąć na walkę ze szczurami, myszami i kunami? 

pułapka na myszy

Metody walki z gryzoniami 

Deratyzacja myszy, szczurów i innych gryzoni polega na użyciu środków fizycznych lub chemicznych. W prywatnych domach i gospodarstwach zaleca się walczyć z tymi gryzoniami na własną rękę. Najczęściej wykorzystywane  produkty od Garden Lab to: granulat na myszy, trutka na szczury w płynie i elektroniczny odstraszacz gryzoni. Czym charakteryzują się poszczególne trujące substancje? 

Pułapki na gryzonie – najpopularniejszy sposób walki 

Najpopularniejszym sposobem w walce z myszami i szczurami jest tradycyjna pułapka. Jest to zazwyczaj urządzenie wykonane z drewna, które dodatkowo ma zamocowaną także sprężynę. Na ruchomej kładce znajduje się hak na przynętę dla gryzonia. Wabikiem zazwyczaj jest kawałek sera, kawałek kiełbasy czy chleb posmarowany dowolnym tłuszczem. W momencie gdy gryzoń próbuje zjeść przynętę – myszołapka się zatrzaskuje i zabija zwierzę, łamiąc mu kręgosłup. 

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w wielu sklepach dostępne są także mniej inwazyjne skuteczne trutki na szczury od Garden Lab. Jednym z takich akcesoriów jest pułapka żywołowna. Specjalna konstrukcja tego produktu oraz rozmiary sprawiają, że jest to produkt niezwykle skuteczny w łapaniu myszy. Co więcej, tego rodzaju pułapka nie robi krzywdy gryzoniowi. Dzięki specjalnej budowie możemy wypuścić mysz bez bezpośredniego kontaktu. 

klatka na myszy

Trutka na szczury Garden Lab

Trutka na szczury Garden Lab jest dostępna w wielu specjalistycznych sklepach. Zazwyczaj tego rodzaju produkty są w formie granulatu choć można spotkać także trutki na szczury w płynie. Charakteryzują się zapachem przyciągającym zwierzęta z rodziny myszowatych. Co więcej, obecne w truciznach związki zapobiegają rozkładaniu się ciała. To sprawia, że martwy gryzoń nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. W jakim miejscu najlepiej postawić ten produkt? Trutka na myszy warto umieścić w zakamarkach, w których buszują szkodniki. 

Elektroniczny odstraszacz gryzoni 

Ciekawym, a z drugiej strony nowoczesnym rozwiązaniem w walce z gryzoniami jest elektroniczny odstraszacz gryzoni. Najlepiej podłączyć te kompaktowe urządzenie do gniazdka najbliżej podłogi. Emituje ono wtedy zróżnicowane ultradźwięki niesłyszalne dla ludzi. Aby elektroniczny odstraszacz był skuteczny, musi być ciągle podłączony do zasilania. 

Jak walczyć z kunami? Spray na gryzonie! 

Nieco inaczej wygląda walka z kunami domowymi. Przede wszystkim ze względu na to, że ten ssak z rodziny łasicowatych jest pod ochroną. Nie można więc go zabijać. Jak najlepiej przepędzić kunę? W tym przypadku warto zainwestować w spray na gryzonie. Warto jednak pamiętać o tym, aby robić to regularnie. Wyłącznie wtedy skutecznie przepędzimy kunę. 

Jak widać na powyższych przykładach sposobów na walkę z gryzoniami jest naprawdę wiele. Oczywiście to, w jaki sposób będziemy toczyć bitwę z myszami, szczurami i kunami zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Nie można jednak zapominać o tym, że najpierw należy poznać wroga i jego liczebność, a następnie rozpocząć walkę.

Jakub Borowiec
Jakub Borowiec
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze