Strona głównaArchitekturaNadbudowa domu - wszystko co warto o niej wiedzieć

Nadbudowa domu – wszystko co warto o niej wiedzieć

Na nadbudowę domu jednorodzinnego najczęściej decydują się osoby niedysponujące innymi możliwościami na powiększenie swojej nieruchomości. Dla niektórych to też szansa na zwiększenie powierzchni mieszkalnej bez ingerowania w tak cenną dzisiaj przestrzeń ogrodu. W takim razie dlaczego tyle buduje się nowych domów, zamiast rozbudowywać stare? Czy taka inwestycja jest opłacalna? Jak wygląda rozbudowa domu krok po kroku i ile może kosztować nadbudowa domu? Fora budowlane pełne są pytań i odpowiedzi w tym zakresie.

Każda inwestycja budowlana jest droga i z tym trzeba się liczyć. Jeśli jednak nasza nieruchomość już jest postawiona, ba!, od dawna użytkowana, co będzie potrzebne w kwestii nadbudowy domu:pozwolenie czy zgłoszenie? I jakie faktycznie generuje nadbudowa domu koszty?

Nadbudowa domu: pozwolenie czy zgłoszenie?

W przypadku każdej inwestycji najważniejszą kwestią jest spełnienie wymagań formalnych i urzędowych. Jeśli ktoś myśli, że nadbudowa domu, który już raz uzyskał pozwolenie na budowę, jest możliwa z pominięciem urzędu, może się srogo rozczarować. Z punktu widzenia prawa budowlanego nadbudowa domu jest całościową ingerencją w strukturę i konstrukcję budynku. Poza oczywistym, a więc powiększeniem kubatury, cały budynek zostaje podniesiony, co wpływa również na nacisk, który będą musiały znieść stropy niższych kondygnacji.

Pytając więc o nadbudowę domu – pozwolenie czy zgłoszenie? Trzeba liczyć się z ponowną koniecznością zdobycia pozwolenia na budowę. Zanim zaczniesz się starać o pozwolenie oraz przygotowywać projekt nadbudowy domu jednorodzinnego, musisz sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub poprosić w urzędzie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. To właśnie w tych dokumentach będzie powiedziane, czy w ogóle nadbudowa domu jednorodzinnego jest możliwa. Mimo iż posiadamy prawo użytkowania domu, np.,. parterowego, nie oznacza to, że zostanie wydana zgoda na nadbudowę domu parterowego.

Nadbudowa domu jednorodzinnego – kiedy nie jest wymagane pozwolenie?

Niewiele jest sytuacji, w których nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. W praktyce możliwe jest to jedynie w chwili, kiedy nadbudowa domu jednorodzinnego ogranicza się do wykonania wewnętrznych instalacji czy zagospodarowania poddasza. Pod warunkiem, że nieruchomość nie została wcześniej wpisana do rejestru lub ewidencji zabytków.

Nadbudowa domu krok po kroku

Zanim przystąpimy do nadbudowy domu parterowego, musimy upewnić się co do nadbudowy domu w granicy działki, jeśli zachodzi taka sytuacja. Obecnie, jeśli na nadbudowę domu w granicy działki zostało wydane pozwolenie, nie musimy obawiać się żadnych sankcji z tego tytułu. Nasza nadbudowa krok po kroku powinna rozpocząć się od chłodnej oceny stanu budynku – jeśli jest bardzo wiekowy, być może dodatkowe obciążenie może być zbyt duże, a w efekcie katastrofalne w skutkach. Już na tym etapie warto skorzystać z rady eksperta, który oceni stan techniczny i wyda opinię. Jeśli opinia jest pozytywna, kolejnym etapem jest wykonanie profesjonalnego projektu architektonicznego nadbudowy domu.

Prowadzone prace budowlane muszą opierać się na dokładnie wyliczonych wytycznych, konkretnych materiałach, muszą zostać zastosowane konkretne materiały oraz rozwiązania technologiczne. To jeden z ważniejszych etapów – od niego będzie zależeć również funkcjonalność dobudowanej części domu. Zwykle konieczne jest wzmocnienie istniejącego stropu, czyli podniesienie jego nośności. Kolejnym etapem nadbudowy domu parterowego jest wymurowanie ścian kolankowych zewnętrznych oraz szczytowych  – docelowo  po połączeniu ich z wieńcem dachowym to na nich będzie się opierać więźba dachu. Dalej pozostają kwestie techniczne, jak wybór ogrzewania oraz instalacji – niekoniecznie trzeba wykorzystywać te same źródła zasilania, co na niższych kondygnacjach. Chociaż oczywiście to najprostsze rozwiązanie, które nieco zmniejsza koszty nadbudowy domu.

Ile może kosztować nadbudowa domu – forumowicze najtrafniej oszacują?

Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, że koszt nadbudowy domu nigdy nie będzie niski. Ostatecznie w kwestii nadbudowy domu koszty będą uzależnione od tego, w jakim stanie znajduje się konstrukcja, którą chcesz nadbudować i ilu dodatkowych prac wymaga, aby spełnić warunki formalne do pionowej rozbudowy. Mimo wszystko koszt nadbudowy domu będzie znacznie niższy niż koszt rozbudowy domu wszerz. Wszystko ze względu na konieczność zrobienia wykopu pod fundamenty, samych fundamentów wraz z izolacją i zbrojeniem.

Często na pytanie, ile może kosztować nadbudowa domu, forumowicze odpowiadają, że to zależy od wielkości już posiadanego domu oraz tego, czy do zrobienia jest samo poddasze z wymianą pokrycia dachowego, czy konieczne jest kompleksowe wykonanie nowej kondygnacji. Ostatnia opcja nadbudowy domu kosztować będzie najwięcej. Nadbudowa domu jednorodzinnego wymaga również inwestycji w schody prowadzące na kolejną kondygnację. Jednak w chwili, kiedy nie ma innej możliwości powiększenia przestrzeni, to najlepszy dostępny sposób.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze