Strona głównaWnętrzaNajlepsza zabudowa pieca gazowego — pomysły i wykonanie

Najlepsza zabudowa pieca gazowego — pomysły i wykonanie

Piec gazowy to stały element wyposażenia wielu polskich domów. Zabudowa piecyka gazowego może sprawić, że nie będzie on tak bardzo widoczny, dzięki czemu łatwiej można go schować. Obudowa piecyka gazowego to najlepsze inwestycja, która sprawi, że będzie dobrze się prezentował w kuchni i w łazience.

Czy można zabudować piec gazowy?

Czy można zabudować piec gazowy? Można, ale wyłącznie taki, który posiada zamkniętą komorę spalania, to znaczy nie potrzebuje powietrza z pomieszczenia do przeprowadzenia tego procesu. W przypadku zamkniętej komory spalania, niezbędne powietrze jest dostarczane poprzez specjalny przewód kominowy. W sytuacji, kiedy nie wiesz, czy twój piecyk ma zamkniętą komorę spalania, zabudowa piecyka gazowego nie jest możliwa! To bardzo ważne, ponieważ błędy w tym zakresie doprowadzić mogą do prawdziwego nieszczęścia.

Podstawową zasadą jest to, że piecyka gazowego nie można w żaden sposób przebudowywać na własną rękę. Wszelkie przenoszenie instalacji wymaga stosownych zezwoleń i może być przeprowadzane tylko przez fachowca z uprawnieniami. Przed podjęciem decyzji o zabudowie pieca gazowego w łazience albo innym pomieszczeniu, warto również skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy w ogóle jest to możliwe.

Bez względu na rodzaj, zabudowa pieca gazowego wymaga jednak pozostawienia wolnej przestrzeni ponad i pod urządzeniem. Tylko to daje możliwości odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zabudowa pieca gazowego w łazience, kuchni lub innym pomieszczeniu musi być przeprowadzona także tak, by dawała swobodny dostęp do wnętrza i umożliwiała obsługę pieca. Szafka do zabudowy pieca gazowego musi być również łatwa do ściągnięcia na wypadek konieczności przeprowadzenia naprawy.

Innym sposobem na obudowę pieca gazowego nie jest szafka, a stworzenie wnęki. Takie miejsce może powstać na przykład za sprawą wykorzystania płyt kartonowo-gipsowych. Pod piecykiem znajdzie się wówczas miejsce na przykład na pralkę. Całą wnękę nietrudno jest ukryć wykorzystując niedrogie materiały, takie jak składane drzwi z cienkich listewek drewnianych, które można wykonać samodzielnie albo kotarę z dowolnego materiału. W ten sposób zabudowa pieca gazowego w łazience będzie z jednej strony bezpieczna, a z drugiej także estetyczna.

Zabudowa pieca dwufunkcyjnego

Zabudowa pieca dwufunkcyjnego jest nieco bardziej skomplikowana, ze względu na to, że ten rodzaj jest nieco większy, a więc sama zabudowa musi być także duża. Nawet jeżeli piecyk znajduje się w osobnej kotłowni, to jeżeli tylko producent na to zezwala i tak warto zrobić zabudowę pieca gazowego. Przede wszystkim dlatego, że nie będzie się on tak kurzył, a pozostałe miejsce można wykorzystać do przechowywania różnych szpargałów, na przykład rzeczy do sprzątania. 

Piec dwufunkcyjny poza funkcją ogrzewania całego domu dba także o właściwą temperaturę wody. W tym celu wykorzystuje duży zbiornik. Od jego wielkości zależy, jak często woda będzie musiała być dogrzewana, a więc także, ile czasu trzeba będzie czekać na wodę w odpowiedniej temperaturze. Zabudowa pieca dwufunkcyjnego z uwagi na wielkość właśnie tego pojemnika jest bardziej skomplikowana. Często bowiem zdarza się, że mieści się on bliżej podłogi. Wówczas zagospodarować można raczej przestrzeń ponad nim, umieszczając tam na przykład zamykaną szafkę. Można wykorzystać również dużą zabudowę, w której znajdować się będzie także sam piec.

Jak zabudować piec gazowy dwufunkcyjny w kuchni? Z pewnością taki duży piec gazowy nie jest ozdobą wnętrza. Co prawda współczesne piece gazowe wyglądają nieco lepiej niż tradycyjne, ale mimo wszystko nie pasują idealnie do nowoczesnej kuchni. Z tego powodu warto jest zorganizować na przykład szafkę do zabudowy pieca gazowego. W celu zapewnienia jego bezpieczeństwa dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ażurowych drzwiczek albo nawiercenie otworów wentylacyjnych. Zabudowa pieca gazowego w kuchni i nie tylko, wymaga pozostawienia luźnej przestrzeni, w której bez problemu może dochodzić do cyrkulacji powietrza. Taka szafka do zabudowy pieca gazowego zazwyczaj jest wykonywana z płyty meblowej. Nadmiernie nagrzewająca się obudowa pieca może ją szybko zniszczyć. Kilka centymetrów odstępu sprawi, że nie będą się one stykać. O tych wszystkich kwestiach należy pamiętać szukając informacji, jak zabudować piec gazowy dwufunkcyjny. Ma być nie tylko estetycznie, ale przede wszystkim bezpiecznie dla domowników. Dla pewności zawsze warto mieć zainstalowany także czujnik gazu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze