Strona głównaZakupNajtańszy prąd dla firm — czyli prąd dla MŚP

Najtańszy prąd dla firm — czyli prąd dla MŚP

Właściciele małych oraz średnich przedsiębiorstw chcą jak najmniej płacić za zużywany przez siebie prąd. W dobie wszechobecnych podwyżek opłat jest to szczególnie istotne. Czy istnieje tani prąd dla firm? W jaki sposób zawrzeć umowę z zakładem energetycznym, by była jak najkorzystniejsza?

Sposoby na mniejsze rachunki za prąd dla małych firm

Małe firmy niewątpliwie nie mają specjalnych funduszy na rozbudowane inwestycje, a co za tym idzie, nie mogą sobie pozwolić w wielu przypadkach na takie projekty, jak duże przedsiębiorstwa. W zakresie taniego prądu dla firm dotyczy to na przykład braku możliwości wybudowania turbiny wiatrowej, która będzie źródłem taniej energii. Dlatego poszukiwać muszą innych rozwiązań. Prąd dla małych firm może być jednak może nie tani, ale z pewnością tańszy. Wymaga to jednak myślenia strategicznego.

Podstawową strategią w celu uzyskania jak najtańszego prądu dla firmy powinien być wybór odpowiedniego operatora i najlepszej taryfy. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw najczęściej korzysta z taryfy C11 lub C21. Ta pierwsza jest rozwiązaniem jednostrefowym dla małych oraz średnich przedsiębiorstw. Druga — to także taryfa jednostrefowa, ale dla średniej wielkości firm, których moc przyłączeniowa przekracza 40 kW. W przypadku małych firm skupić się należy na tym, jakie jest faktyczne zużycie prądu. Biuro, które korzysta tylko z podstawowego sprzętu biurowego, będzie wykorzystywało go zdecydowanie mniej niż zakład wytwórczy, w którym znajduje się wiele maszyn. Jeżeli przewidywana jest praca zmianowa, być może korzystniejsza okaże się oferta dwustrefowa, taka jak taryfa C12a oraz C12b. Warto sprawdzić i przeanalizować, czy są jakieś godziny, o których prądu zużywanego jest więcej albo czy można do tego dostosować także sposób pracy przedsiębiorstwa.

Pomóc może także sama zmiana sprzedawcy prądu. Różnice pomiędzy poszczególnymi firmami są naprawdę spore, a w budżecie niewielkiego przedsiębiorstwa — wręcz kluczowe na początku. Pamiętać także trzeba, że klienci biznesowi, czyli mający większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, liczyć mogą na korzyści. Zawsze warto spróbować negocjować cenę. Jedną z bardzo dużych korzyści, chociaż niedostępną u wszystkich operatorów, jest gwarancja stałej ceny za kilowatogodzinę. W obecnym czasie ciągłych podwyżek, może się okazać, że jest to najlepszy sposób na najtańszy prąd dla firm.

Warto rozważyć także jeszcze inny sposób na tani prąd dla firm. Chodzi o tak zwane oferty łączone, czyli dual fuel. W ten sposób można kupować prąd i gaz od jednego dostawcy, co często jest opcją nie tylko wygodną, ale także atrakcyjną pod względem cenowym.

W przypadku prądu dla małych firm należy także przeprowadzić, nawet samodzielnie, pewnego rodzaju audyt energetyczny. Oznacza on sprawdzenie, czy w firmie nie ma niepotrzebnych urządzeń zużywających nadmiarową energię elektryczną. Być może warto zainwestować w oświetlenie ledowe albo ograniczyć palenie się światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa? Takie podstawowe działania to także jeden z elementów strategii na tańszy prąd dla małych firm i spore oszczędności.

Prąd dla firm — cena

Poza sposobami na tańszy prąd dla małych firm warto wiedzieć, ile on w ogóle kosztuje. To jeden z elementów, które powinno się wliczyć do ogólnej kwoty uwzględnionej w biznesplanie. W tym celu dobrze jest sprawdzić ofertę porównywarek cen. W ten sposób dowiesz się, ile kosztować może prąd dla firm. Cena przy dużym zużyciu naprawdę wiele zmienia.

Zawsze warto także przemyśleć kwestię paneli fotowoltaicznych. Tego rodzaju rozwiązania, chociaż na początku są dużą inwestycją, zwrócą się w przeciągu kilku lat. To dobry pomysł, zwłaszcza jeżeli przedsiębiorstwo ma się rozwijać. Taka opcja jest zawsze bardzo korzystna i warto ją sprawdzić. Zielona energia to zawsze najtańszy prąd dla firm, niezależnie od ich wielkości. Tym bardziej że skorzystać można z jednego z licznych dofinansowań. W przypadku takiego ekologicznego prądu dla firm, cena będzie zdecydowanie niższa. Zawsze warto skonsultować się z ekspertem w tym zakresie i sprawdzić opłacalność takiej inwestycji.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze