Strona głównaPoradyO co zapytać sprzedawcę przed zakupem okien?

O co zapytać sprzedawcę przed zakupem okien?

Wybór stolarki okiennej to nie lada wyzwanie! Po pierwsze – to niemały wydatek. Po drugie – to inwestycja na lata, która będzie miała znaczący wypływ na nasz komfort termiczny i akustyczny oraz… wysokość rachunków za ogrzewanie. Po trzecie – nietrudno pogubić się w gąszczu parametrów, funkcjonalności i specjalistycznych określeń, a różnice między poszczególnymi ofertami mogą być naprawdę subtelne. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, a producenci prześcigają się w tworzeniu interesujących propozycji. Jeśli niepokoisz się koniecznością samodzielnego podjęcia tak ważnej decyzji, skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy. Zanim jednak udasz się do salonu sprzedaży okien, przygotuj listę rzeczy, o które warto zapytać. Poniżej znajdziesz najważniejsze kwestie, które zdecydowanie należy poruszyć w rozmowie z konsultantem.

Okna plastikowe czy aluminiowe – czy to naprawdę takie istotne? A może liczy się klasa profilu?

To dylemat, przed którym staje wielu klientów: w naszej świadomości nadal bowiem funkcjonuje podział na „standardowe” okna PVC oraz „awangardowe” okna aluminiowe. Warto jednak podkreślić, że dziś ta granica została zupełnie zatarta. ALU kojarzone z budownictwem przemysłowym „weszło na salony”, zaś nowoczesne, wysokiej jakości okna plastikowe nie mają nic wspólnego ze swoimi pierwowzorami. Technologia poszła do przodu, a możliwości obu materiałów są niemal nieograniczone. – Liczne pytania o to, które rozwiązanie będzie lepszą opcją, wynikają z „etykietek”, które lata temu zostały przypięte do poszczególnych typów stolarki – wyjaśnia Mariusz Szmyt z firmy OKNA4EVER. – Teraz podziały te odchodzą do lamusa. Dzięki specjalnym wzmocnieniom profili okna o większych przeszkleniach mogą być wykonane nie tylko z aluminium, ale również plastiku. Zarówno okna PCV, jak i ALU charakteryzuje niski współczynnik przenikania ciepła, dlatego mogą zasługiwać na miano energooszczędnych. Wybór zdaje się opierać głównie na walorach estetycznych, gdyż w kontekście parametrów z powodzeniem zajmują równorzędne miejsce na podium – dodaje ekspert.

Dodatkowo, oprócz materiału, warto skupić się klasach profilu. Na rynku znaleźć można okna o klasie A, B i C. Co to oznacza? Litery wskazują na grubość zewnętrznych ścianek konstrukcyjnych. Im wyższa będzie ta wartość, tym większa sztywność i wytrzymałość stolarki oraz jej odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zapytaj sprzedawcę o klasę profilu okna: najgrubsze ścianki posiada profil A, ale w polskich warunkach zupełnie wystarczający będzie profil oznaczony klasą B.

Okna PCV

Zwróć szczególną uwagę na parametry!

Choć może to brzmieć jak truizm, przed zakupem dowiedz się, ile wynosi przenikalność termiczna poszczególnych modeli okien. Brzmi prosto? Z pozoru tak, gdyż każdy producent posiada obowiązek jasnego zadeklarowania, jaki współczynnik Uw posiada proponowane rozwiązanie. Gdzie zatem tkwi haczyk? Zdarza się, że sprzedawcy skupiają się na przenikaniu cieplnym szyby, wyrażonym oznaczeniem Ug, a to po prostu za mało.

Powinien nas interesować przede wszystkim Uw, czyli parametr dedykowany całej konstrukcji okna – tłumaczy Mariusz Szmyt z firmy OKNA4EVER. – Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym przegroda będzie lepszym izolatorem, a to oznacza, że zatrzyma we wnętrzu więcej ciepła. Zgodnie z nowymi Warunkami Technicznymi parametry stolarki elewacyjnej nie mogą przekroczyć 0,9 W/m2K. OknoPlus oferuje klientom okna o współczynniku przenikania ciepła 0,7 W/m2K, znacznie wyprzedzając wymagania ustawodawcy – podkreśla ekspert.

W porządku, w domu będzie ciepło, ale… czy to wystarczy? Ależ skąd! Niezwykle ważna jest również izolacyjność akustyczna. To zdolność okna do tłumienia dźwięków określana za pomocą parametru Rw i decybeli. Im wyższa wartość Rw, tym lepiej okna chronią przed hałasem z zewnątrz. W zależności od usytuowania domu możesz potrzebować okien o wyższym Rw.

Profesjonalny doradca powinien wspomnieć również o wodoszczelności oraz wiatroszczelności, współczynniku przenikania światła oraz przepuszczalności energii słonecznej. Pierwsze chronią przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, drugie zaproszą do pomieszczeń drogocenne promienie słoneczne.

Okna PVC Morlite OknoPlus

A co z szybami?

Obecnie standardem są pakiety trzyszybowe, w których niskoemisyjne, energooszczędne szkło przepuszcza maksymalną ilość promieni słonecznych do wnętrz i pozwala na zachowanie komfortu termicznego nawet zimą.

To jednak nie wszystko: nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie pakietów szybowych wyposażonych w docieplające pomieszczenie szkło grzewcze lub specjalne szyby pozwalające na zmianę przezierności; wystarczy jedno kliknięcie, by szyby stały się idealnie matowe i chroniły prywatność w łazience czy gabinecie.

Jeśli chcemy, by pakiet szybowy stanął na straży naszego bezpieczeństwa, zapytajmy sprzedawcę o szkło hartowane oraz laminowane. Pierwsze podczas bardzo silnego uderzenia rozpada się na małe kawałki o zakroplonych brzegach, minimalizując tym samym ryzyko skaleczenia. Drugie zaś, w przypadku uszkodzenia, trzymane jest w ramie dzięki specjalnej folii.

A skoro o bezpieczeństwie mowa…

Okno przesuwne aluminiowe z szybą hartowaną

Strażnicy spokojnego snu i dobytku

Nowoczesne okna chronią nie tylko przed chłodem oraz hałasem, ale również nieproszonymi gośćmi.

Zapytaj doradcę o zabezpieczenia antywyważeniowe oraz punkty ryglowania. Te powinny być rozmieszczone na całym obwodzie minimum co 80 cm. Istotnym parametrem jest także RC, czyli resistance class. Parametr ten określa, jak długo (w teorii) okno będzie stawiało opór narzędziom włamywaczy. RC może przyjmować wartości od 1 do 6, gdzie 1 oznacza standardowe okna o minimum czterech „punktach bezpiecznych” (w klasie RC2 musi być ich już co najmniej 7).

Bezpieczne okno antywłamaniowe

Montaż także ma duże znaczenie

O samym produkcie wiesz już sporo, ale równie istotny jest jego montaż. – Szczególną uwagę warto zwrócić na tak zwany „ciepły montaż”. Wykorzystanie pianki, folii i specjalistycznych taśm zwiększa szczelność w miejscu łączenia o średnio 75%. Ciepły montaż można przeprowadzić przy każdym rodzaju okien, jednak w połączeniu z oknami energooszczędnymi stanowi gwarancję komfortu cieplnego, a co za tym idzie – zmniejszenie rachunków za energię. To kwestia, której zdecydowanie nie należy zaniedbywać – rekomenduje ekspert marki OknoPlus.

***

Wielogodzinne poszukiwanie idealnych okien i przeglądanie ofert w Internecie to nie dla Ciebie? Spotkaj się zatem z doświadczonym doradcą, który rozwieje wszelkie wątpliwości i odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Wszak zakup okien to inwestycja na długie lata, a w tym przypadku nie warto popełnić błędów.

Poprzedni artykułTEKA – opinie
Następny artykułJakie kwiaty na parapet zewnętrzny?
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze