Wiele osób zastanawia się, czy warto zakładać ogrzewanie podłogowe. Przez pryzmat kilku lat stało się ono dosyć popularne. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Według wielu opinii ogrzewanie podłogowe zmniejszyło zapotrzebowanie budynku na ciepło, a także można uzyskać komfort poruszania się po podłodze. Zapewnia ono równomierne ogrzanie ciepłego pomieszczenia, co więcej uniknięcie wrażenia stawania na zimnej podłodze. Dodatkowo uzyskuje się korzystny rozkład temperatury. Tyle, ile sposobów ogrzewania podłogowego, tyle opinii. Istnieją zwolennicy ogrzewania elektrycznego, jak i wodnego. Jednak znaczenie ma układ elementów grzejnych. Można zastosować wodne z rurkami, ogrzewanie wodne zamocowane do płyt systemowych, elektryczne w postaci przewodów, a także elektryczne w formie mat albo za pomocą cienkich przewodów układanych pod posadzka. Istnieje również ogrzewanie podłogowe elektryczne, w postaci folii grzejnych, które przeznaczone są pod panele układane na ogrzewanie podłogowe. Jeżeli pod uwagę weźmiemy wysokość kosztów energii, to ważny będzie także generator ciepła. Ogrzewanie podłogowe gazowe ma wiele opinii. Jedni cenią je ze względu na wysoki komfort cieplny oraz osiąganiem dużej powierzchni grzewczej, przy niskiej temperatury obiegu. Dodatkowo mamy możliwość zastosowania różnego rodzaju wykładzin jak drewno, dywan, korek. Oprócz tego zyskujemy więcej miejsca, ponieważ ogrzewanie podłogowe gazowe eliminuje korzystanie z grzejników ściennych. Jednak można spotkać się również z negatywnymi opiniami ogrzewania podłogowego gazowego, przede wszystkim koszty zakupu i montażu instalacji gazowej. Będą one większe w przypadku starszych budynków, czasami konieczne będzie przyłączenie się do sieci. Ogrzewanie podłogowe tego typu sprawdzi się w mieszkaniu. Zazwyczaj małe powierzchnie wymagać będą mniejszej produkcji ciepła, co przekłada się na koszty. Ogrzewania podłogowego w mieszkaniu będą one mniejsze, niż w przypadku domu jednorodzinnego.
Ogrzewanie podłogowe panele czy płytki
Najlepszym rozwiązaniem, który jest najczęściej wybierany do ogrzewania podłogowego są płytki ceramiczne. Przede wszystkim z tego względu, że bardzo dobrze przenika przez nie ciepło. Istotą jest odpowiednie ustawienie temperatury. Ogrzewanie podłogowe w przypadku płytek nie daje wrażenia, że są one ciepłe. Po prostu poruszając się po nich nie odczuwamy zimna, które zazwyczaj ma miejsce bez zainstalowanego ogrzewania. To samo jest poza sezonem grzewczym, płytki wydawać się będą lekko chłodne, ale komfort będzie nadal zachowany. Co więcej, temperatura ogrzewania zazwyczaj wynosi 20-24 stopnie Celsjusza, więc jest ona stosunkowo duża. A więc co jest lepsze do ogrzewania podłogowego panele, czy płytki? Materiał, który będzie stanowił element wykończeniowy warstwy podłogi powinien dobrze przewodzić ciepło. Co w przypadku paneli? Czy można stosować panele podłogowe do ogrzewania podłogowego? Jakie kryteria muszą spełnić panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe? Można zastosować panele na ogrzewanie podłogowe. Nie ma żadnych przeciwwskazań, jednak trend, że nie należy tego robić, nadal się utrzymuje.
Ogrzewanie podłogowe a panele
Nawet najzwyklejsze panele podłogowe można zastosować na ogrzewaniu wodnym. Należy to wziąć pod uwagę, ponieważ w przypadku elektrycznego ogrzewania inaczej się ono nagrzewa i może rodzić problemy. Świetnym rozwiązaniem w tym przypadku będą winylowe panele podłogowe, przy których nie ma znaczenia rodzaj ogrzewania podłogowego. Dlatego rodzaj paneli na ogrzewanie podłogowe będzie zależał od zastosowanego typu ogrzewania podłogowego. Istnieje wiele opinii sprzecznych o użyciu paneli na ogrzewanie podłogowe, jako że to jest bardzo niebezpieczny pomysł. Wiele opinii łączy fakt wystąpienia pożaru z korzystaniem paneli na ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo, panele na ogrzewanie podłogowe znajdą zastosowanie w sypialni, czy salonie, gdzie trudno sobie wyobrazić posadzkę wykonaną z płytek ceramicznych. Przewodzenie ciepła przez materiały drewniane czy drewnopodobne jest mniejsze, niż w przypadku podłóg z ceramicznych płytek, a także gorzej znoszą zmiany temperatury, jednak na rynku dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych technologii, które umożliwiają układanie paneli na ogrzewanie podłogowe, bez martwienia się, czy osiągniemy taki sam efekt. Takie panele nie mogą być grubsze niż, 1,5 cm, a także wykonane z litego drewna. Istnieje zależność między wybranym sposobem ogrzewania podłogowego a panelami, ponieważ częstszym rodzajem jest ogrzewanie wodne.