Strona głównaRemontPatynowanie - postarzanie mebli

Patynowanie – postarzanie mebli

Dowiedz się: jak wykonać postarzanie krok po kroku metoda przecierania lub farbami kredowymi.

Jeżeli nie mamy pomysłu na nowy wystrój wnętrza, to możemy posłużyć się wieloma aranżacjami. Jednym z ostatnio bardzo modnych pomysłów jest postarzanie mebli. Z pewnością sprawdzi się dla osób, które nie chcą przepłacić, a oczekują nowego wyglądu dla swojego lokum. Patynowanie mebli, bo o tym mowa, to nie tylko tani sposób na odświeżenie naszego mieszkania, ale także dobry dla środowiska, ponieważ bazujemy na meblach, które mamy w mieszkaniu. Jest to również bardzo nowoczesne rozwiązanie, które przy użyciu kilku narzędzi pozwoli stworzyć niespotykane i unikatowe meble. Czym możemy posłużyć się przy postarzaniu mebli. Pomysłów i sposobów jest wiele. Patynowanie drewna, z którego wykonane są w większości meble, ale także podłoga czy w starszych budynkach również ściany, polega na nadaniu tym powierzchniom starego wyglądu. W tym celu możemy użyć papieru ściernego, farb, szczególnie farb kredowych, ale także wody pod ciśnieniem. Jak wygląda patynowanie drewna?

Patynowanie mebli

Jednym ze sposobów na postarzenie mebli jest przecieranie mebli. Pomocny w tym zabiegu okaże się papier ścierny, za pomocą którego przecieramy warstwę wierzchnią drewna do uzyskania efektu przecierki. Bardzo wiele osób decyduje się na wyeksponowanie naturalnych słojów drewna, które dodatkowo pomalowane farbą kredową nabiera starodawnego efektu. Jest to nie tylko sposób na stworzenie nowego mebla, ale także jego odświeżenie i oczyszczenie. Przed przystąpieniem do postarzania mebli metodą przecierania, należy uprzednio je specjalnie przygotować. Mowa tu głównie o ztarciu starej warstwy farby lub lakieru. Tak przygotowana powierzchnia lepiej chłonie patynę, a także pozwala na lepsze jej eksponowanie. Postarzanie mebli krok po kroku pozwala na stworzenie unikatowego, wyglądem przypominającego stary, mebla. W tym celu potrzebne nam będą odpowiednie środki i preparaty do odświeżania i patynowania mebli. Po nałożeniu preparatu pozostawiamy mebel do wyschnięcia. Następnie, za pomocą na przykład szpachelki, podważamy warstwę, która powstała, można również przetrzeć tą warstwę papierem ściernym. Tak powstałą warstwę zabezpieczamy za pomocą lakieru.

Postarzanie mebli farbami kredowymi

Metoda ta należy do najszybszych sposobów na postarzanie mebli. Postarzanie mebli farbami kredowymi jest nie tylko wygodne, ale również bardzo tanie. Za pomocą farb do postarzania mebli, nakłada się matową powłokę. Dużą rolę odgrywa tutaj rodzaj pędzla, którego użyjemy do nakładania farby. Dzięki nim możemy dodatkowo uzyskać efekt, w którym ślady pędzli będą stanowić warstwę ozdobną naszego pędzla. W przypadku postarzania mebli farbami kredowymi nie ma znaczenia powierzchnia naszego mebla, ponieważ dodatkowe niedociągnięcia nadadzą jeszcze lepszego, naturalnego efektu starości. Jakie farby do postarzania mebli? Najczęściej korzysta się z transparentnych farb. Popularnością cieszą się także pasty do drewna. Przed przystąpieniem do nakładania farby na drewno, należy przede wszystkim oczyścić nasz mebel ze starych warstw farby czy lakieru oraz odkurzyć z powstałego kurzu, ponieważ utrudni to nakładanie nowej warstwy. Jeżeli chcemy uzyskać matową powierzchnię, w tym celu polecane są farby kredowe. Jeśli chcemy otrzymać mebel o dużym połysku, to rozwiązaniem jest lakierobejca. Gdy efekt jest niezadowalający, należy nałożyć kolejną warstwę farby. Bardzo często jednak wiele osób decyduje się na pozostawienie widoku naturalnych słoi drewna. Dzięki temu otrzymujemy elegancki, jednocześnie nowoczesny, a także efekt starości na meblu. Dodatkowo, pokrywa się go cienką warstwą białej, najlepiej kredowej farby. Postarzanie mebli na biało, to coraz bardziej popularniejsza metoda na zyskanie nowego mebla. Postarzanie mebli na biało nie różni się prawie niczym, niż postarzanie mebli farbami. Również należy przygotować wcześniej mebel przez oczyszczenie go ze starych, zniszczonych warstw i za pomocą wałka lub pędzla nakładać warstwę białej farby. Ciekawy efekt można uzyskać w połączeniu postarzeniu mebli na biało z postarzaniem mebli metodą przecierania. Wystarczą do tego papier ścierny, farba, pędzle i środek, który pomoże zaimpregnować powstałą „starą” warstwę na naszych meblach, podłodze czy ścianie z drewna.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze