Strona głównaOgródPerlit ogrodniczy - jakie posiada właściwości?

Perlit ogrodniczy – jakie posiada właściwości?

Perlit ogrodniczy to niezwykle popularny, powszechnie stosowany materiał, który służy jako podłoże do uprawy roślin, zwłaszcza uprawy szklarniowej. Może być też stosowany jako dodatek do ziemi, ponieważ idealnie wpasowuje się do korzeni rośliny. Perlit jest też w 100% neutralny chemicznie, oraz sterylny. Materiał jest minerałem kwarcowym, który możemy otrzymać poprzez mielenie i spiekanie glinokrzemianów wulkanicznych, w temperaturach wynoszących mniej-więcej 1000 st.C. Przez tak wysoką temperaturę, z perlitu ucieka cała woda i wilgoć, jak i również wszelkiego rodzaju gazy, dzięki czemu materiał otrzymuje charakterystyczną, porowatą strukturę. Wielkość grudek perlitu zazwyczaj nie przekracza 7 mm. Materiał ma wiele zastosowań, używany jest głównie w ogrodnictwie i budownictwie, może też być jednak użyteczny w hutnictwie, ciepłownictwie, przemyśle spożywczym, a także w oczyszczalniach ścieków. Przez to, że jest to materiał neutralny, czasem tworzy się z niego różnego rodzaju opakowania.

Właściwości perlitu

Główne właściwości perlitu, to przede wszystkim niezwykłe możliwości magazynowania wody. Materiał jest też doskonały w oddawaniu jej do otoczenia, dzięki czemu podłoże, które zmiksowano z perlitem, zachowuje wilgoć o wiele dłużej niż zwykłe, a rośliny, które w nich sadzimy, mają swobodny dostęp do wody. Właściwości i budowa perlitu, pozwalają też na napowietrzanie i spulchnianie gleby, co prowadzi do tego, że tlen jest swobodnie dostarczany korzeniom, dzięki czemu rośliny są zdrowsze i rosną lepiej. W niektórych uprawach, materiały z perlitu naturalnego wykorzystuje się jako zamiennik gleby, zwłaszcza w uprawach szklarniowych. Perlit stosuje się też w innych rodzajach przemysłu, ponieważ ma on bardzo wiele ciekawych właściwości. Materiał ten jest skałą o pochodzeniu wulkanicznym, która ma niezwykłą zdolność do expandacji, czyli zwiększenia swojej objętości o nawet kilkanaście razy. Perlit jest lekki, oraz bardzo dobrze magazynuje wodę, dlatego stosuje się go zarówno w ogrodnictwie jak i w budownictwie. W budownictwie wykorzystuje się go jako izolator, ponieważ odporny jest na wysokie temperatury, ma też niską przewodność cieplną, przez to często stosuje się go w termoizolacjach. Kolejną ciekawą właściwością perlitu, jest to, że potrafi tłumić dźwięk, przez co używany jest również w izolacjach akustycznych.

Perlit do kwiatów

Perlit jest szeroko stosowany w ogrodnictwie, ponieważ jest idealnym dodatkiem do podłoża. Jego właściwości, które pozwalają mu na magazynowanie i oddawanie wody, czynią go produktem bardzo przydatnym w uprawie różnego rodzaju roślin, w tym kwiatów. Kwiaty, które posadzone są na podłożu z domieszką perlitu, szczególnie latem, rosną o wiele lepiej, ponieważ nie odczuwają upałów tak bardzo, jak inne rośliny. Gleba z dodatkiem tego materiału, zachowuje swoją wilgoć znacznie dłużej, co przyczynia się do tego, że rośliny na niej posadzone, często są zdrowsze, rosną znacznie lepiej, oraz są nieco bardziej samowystarczalne, w okresie bez deszczu. Oczywiście, wciąż należy je podlewać wykorzystując nawadnianie kropelkowe, jednak ryzyko, że uschną, znacznie maleje.

Perlit czy keramzyt

Wiele osób związanych z branżą budowniczą, często musi dokonać wyboru, czy lepiej jest wybrać perlit, czy keramzyt. Są to materiały o podobnych właściwościach, które wykorzystuje się często do tych samych celów, ciężko jest więc wybrać, który materiał jest lepszą opcją. Keramzyt to kruszywo budowlane, charakteryzujące się niewielką masą, które otrzymuje się poprzez wypalanie glin i iłów w bardzo wysokiej temperaturze, która wynosi około 1200 st.C. Jest to tworzywo bardzo odporne na czynniki pogodowe, a także na grzyby czy owady, a nawet niektóre gryzonie. Perlit i keramzyt różnią się głównie wagę, oraz rozmiarem ziaren. Perlit jest materiałem, którego elementy są bardzo małe, natomiast ziarna keramzytu są większe, oraz ważą więcej. Perlit nadaje się do termoizolacji, ponieważ nie pali się, a także ma bardzo dobre parametry. Keramzyt wykorzystuje się zazwyczaj jako wypełniacz, ponieważ jego masa jest o wiele mniejsza, niż masa tradycyjnych, szeroko wykorzystywanych kruszyw. To, czy wybrać perlit, czy keramzyt, zależy w dużej mierze od tego, do czego tych materiałów potrzebujemy. Perlit nadaje się do izolacji miejsc, które wymagają materiału o drobnej frakcji, keramzyt z kolei może okazać się bardziej wytrzymały, dlatego można go wykorzystywać w konstrukcjach, które są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne.

Cena perlitu ogrodniczego

Cena perlitu ogrodniczego nie jest spektakularnie duża, co czyni ten materiał tym bardziej popularnym. Cena za mały 3 litrowy worek, wynosi nie więcej niż 4 zł, z kolei cena dużego, 20 litrowego worka perlitu ogrodniczego, wynosi od około 20 zł do 35 zł. Internetowo możemy też zamówić wielkie, ponad 100 litrowe worki, które mogą kosztować około 50 zł. Perlit ogrodniczy możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, w bardzo różnych wariantach pojemności. Sprzedażą tego materiału, zajmują się głównie sklepy ogrodnicze i budowlane, w tym największe giganty tych kategorii.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze