Strona głównaWnętrzaPłytka rektyfikowana - układanie, cena, co to znaczy?

Płytka rektyfikowana – układanie, cena, co to znaczy?

Płytki rektyfikowane różnią się od zwykłych płytek tym, że są poddawane dodatkowej skomplikowanej obróbce mechanicznej. W tym przypadku zachodzące różnice w porównaniu z pojedynczymi elementami są prawie niezauważalne, dlatego że fugi są bardzo wąskie. Płytki rektyfikowane zyskują coraz większą popularność i są chętnie wybierane przez inwestorów. W dalszej części wpisu opiszemy dokładnie, co to znaczy definicja rektyfikacji, jak wygląda układanie takich płytek, czym charakteryzują się płytki drewnopodobne, i jaka jest ich cena za metr kwadratowy.

Płytka rektyfikowane – co to znaczy?

W takim razie, co to znaczy, że płytka jest rektyfikowana? Zdecydowana większość inwestorów decydując się na prace wykończeniowe, decyduje się na montaż płytek w pomieszczeniach. Taka glazura jest umieszczana na ścianach i podłogach, najlepiej w tym przypadku sprawdzają się w tych pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność i tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko zabrudzenia ściany, czyli w kuchniach, i w łazienkach. Będąc na zakupach w sklepie budowlanym  np.: w Castoramie, czy Leroy Merlin, natknąć się można na wiele rodzajów płytek m.in. na płytki kalibrowane, czy rektyfikowane. Te drugie w ostatnich latach zyskują coraz to większą popularność, pomimo jej wysokiej ceny. Najczęściej do takich zalet zalicza się jego wygląd. Co to znaczy dokładnie dla całego wystroju wnętrz?

Przede wszystkim płytki rektyfikowane różnią się od zwykłych płytek wielkością, grubością i procesem produkcji. Każda taka wykonana płytka ma prosto ścięty brzeg, w rezultacie podczas układania takich płytek, fuga pomiędzy nimi jest praktycznie niewidoczna. Efektem takich płytek rektyfikowanych jest to, że uzyskuje się w ten sposób niezwykły efekt wizualny, sprawiający wrażenie całkowicie płaskiej powierzchni. Najczęściej rektyfikacja jest polecana w trakcie układania dużych rozmiarów płytek.

Drewnopodobne

W ofercie wielu sklepów budowlanych np. w Castoramie, czy Leroy Merlin, znajduje się oferta płytek rektyfikowanych drewnopodobnych, które wizualnie przypominają drewno. Przede wszystkim ten rodzaj glazury zyskuje w ostatnich czasach dużą popularność, która jest spowodowana tym, że takie płytki wyglądają bardzo efektownie, i mogą być umieszczane w dowolnym miejscu. Ze względu na kształt takich płytek drewnopodobnych mogą imitować dowolny gatunek drewna.

Płytki rektyfikowane – jak wygląda układanie?

W takim razie, jak wygląda układanie płytek rektyfikowanych? Przede wszystkim główna zasada układania tych płytek jest zbliżona do zasad, jakie panują podczas układania zwykłych płytek kalibrowanych. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że ze względu na wielkość i grubość płytek rektyfikowanych powinny one być układane na niezwykle gładkiej powierzchni. W związku z tym warto przed układaniem, dokładnie wyszlifować powierzchnię i wykonać wylewkę samopoziomującą. Dodatkowo do płytek, w których fuga jest bardzo wąska, powinno stosować się dobrej jakości klej do płytek, wysokoelastyczny, który przyczyni się do tego, że zniweluje wszelkie pojawiające się naprężenia. Podczas układania płytek rektyfikowanych klej powinno się nanosić podwójnie, zarówno na podłoże i na spód płytek.

Płytki rektyfikowane – jaka fuga?

Na wielu forach internetowych można natknąć się na wpisy, które odnoszą się do tego, że płytki rektyfikowane są zwane inaczej płytkami bezfugowymi, co jest błędnym stwierdzeniem, dlatego że okładziny, które są wykonane z elementów przyklejanych, stale pracują. Chodzi tutaj dokładnie o to, że płytki wykonują mikro ruchy, które zachodzą najczęściej w trakcie odkształcania się, albo przy zmianach temperatury, wtedy zachodzi proces rozszerzalności termicznej, w związku z tym, brak jakiejkolwiek fugi w płytkach, pozbawiłby ich całkowitej ochrony. W ten sposób fuga chroni przed napieraniem jednej płytki, na drugą, unika się w ten sposób pęknięć, dlatego fugi muszą być zachowane, ale w przypadku płytek rektyfikowanych mogą one być znacznie węższe. Szerokość takich fug osiąga nawet w niektórych przypadkach do 6 milimetrów. Kolejną zaletą fugi jest to, że w momencie uszkodzenia się płytki można ją wymienić, nie uszkadzając pozostałych, sąsiednich płytek.

Płytka rektyfikowana – jaka cena?

W takim razie, jaka jest cena płytek rektyfikowanych? Cena najczęściej jest zależna od wielkości, grubości, jakości i od punktu sprzedaży. Cena za metr kwadratowy waha się najczęściej w okolicach 1000-1500 złotych, jednak i tutaj nie ma żadnej granicy, ponieważ występują granitowe płytki rektyfikowane, których cena waha się nawet do 2000-3000 złotych za metr kwadratowy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze