Strona głównaPoradyPodział pomp ciepła – czyli jakie mamy rodzaje?

Podział pomp ciepła – czyli jakie mamy rodzaje?

Wyposażenie budynku w nowoczesną pompę ciepła nie tylko wpływa na komfort mieszkańców. To również idealny sposób na zyskanie ekologicznego ogrzewania, i jednocześnie podniesienie wartości budynku. Pompami ciepła można zainteresować w się w dowolnej chwili – a  lista ich zalet jest naprawdę długa.

Jakie są rodzaje pomp ciepła i czym się charakteryzują?

Na rynku możemy spotkać się z trzema rodzajami pomp ciepła. Ich rozróżnienia dokonujemy ze względu na źródło „zasilania”. Z tego względu wyróżniamy pompy powietrzne, wodne oraz gruntowe. Pompa ciepła gruntowa będzie pobierała ciepło właśnie z gleby. Podział pomp ciepła uwzględnia również takie ich rodzaje, jak pompa woda-woda oraz pompa powietrze-woda. Pompa powietrzna będzie pobierać energię cieplną z otoczenia, czyli z powietrza. Pompa wodna potrzebuje do tego celu, zgodnie ze swoją nazwą, płynącej wody.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Ze względu na koszt inwestycji, warto przy wyborze pompy ciepła zwrócić szczególną uwagę na samego producenta. Jego doświadczenie oraz opinie o jego produktach powinny nam zdradzić, czy jest to oferta godna zainteresowania. Nie bez znaczenia są też same parametry techniczne, odpowiednio dopasowane do konkretnego budynku. Na przykład niezależnie od rodzaju pompy ciepła opolska firma EXPERT Mirosław Kukurowski daje swoim klientom gwarancję na wykonane przez siebie usługi, w tym na montaż. Ważne jest też, aby – jak w przypadku EXPERTA – firma zapewniała wsparcie techniczne oraz serwisowe. To szczególnie cenne na początku korzystania z pompy.

Jakie wady i zalety posiadają pompy ciepła?

W przypadku pomp ciepła zalety zdecydowanie przeważają nad wadami. Zainstalowanie ich w budynku oznacza niskie koszty eksploatacyjne. Docenia się ten fakt szczególnie przy dużych powierzchniach do ogrzania. Zaletą jest też brak kosztów związanych ze wznoszeniem kominów oraz ich regularnym czyszczeniem i przeglądami; niepotrzebne są również dodatkowe, kosztowne przyłącza, np. gazowe. Co więcej, pompa ciepła może współgrać z panelami fotowoltaicznymi. Wadą dla niektórych inwestorów może być sam dość wysoki koszt inwestycji. W przypadku pomp gruntowych wyposażonych w poziomy wymiennik, konieczne jest posiadanie dość dużej powierzchniowo działki.

Jakie warunki musi spełniać budynek, aby można było zamontować pompę ciepła?

To chyba najlepsza wiadomość z możliwych – jeśli tylko na terenie posesji znajdzie się miejsce na zainstalowanie zewnętrznej jednostki, budynek mieszkalny może zostać w taką pompę wyposażony. Nie istnieją żadne konkretne wymogi, aby skorzystać z tej nowoczesnej i ekonomicznej technologii.

Jaki jest koszt instalacji? Jakie są średnie roczne koszty eksploatacyjne?

Koszt takiej inwestycji jest uzależniony nie tylko od wybranych, konkretnych parametrów urządzenia – jak moc, marka czy oczywiście sam rodzaj pompy ciepła. Na całość kosztów inwestycji składa się również wielkość powierzchni, jaka będzie do ogrzania. Pompa do średniej wielkości domu o powierzchni do 140 metrów kwadratowych, to inwestycja między 28 000 a 39 000 złotych netto. Także koszty eksploatacji będą uzależnione od rodzaju pompy ciepła  i wielkości budynku. Szacuje się jednak, że średnio wynoszą od 1 500 do 3 500 zł na rok.

W jakim czasie średnio inwestycja się zwraca?

Chociaż kwota instalacji pompy wydaje się bardzo wysoka, jej zwrot następuje w krótkim czasie. Statystycznie dzieje się tak już po pięciu latach od instalacji.

Czy pompa oprócz ogrzewania ma możliwość chłodzenia? Czy pompa może zastąpić klimatyzację latem i czy każda z nich ma taką funkcję?

Każda pompa ciepła może zapewnić optymalne warunki użytkownikom, niezależnie od pory roku. Pompy nie tylko grzeją, ale również chłodzą. W takiej roli najlepiej sprawdzają się klimakonwektory.

Jakub Borowiec
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze