Kominek domowy jest marzeniem bardzo dużej ilości osób. Z pewnością to fantastyczna opcja dla ludzi uwielbiających spędzać długie, zimowe wieczory przy klimatycznym ogniu i emanującym z niego cieple. W takim warunkach odpoczynek i oglądanie seriali czy czytanie książki jest o wiele przyjemniejsze. Oczywiście stanowi on dodatkowe źródło ogrzewania, które może być wsparciem dla ogrzewania centralnego.
Po drodze, w trakcie budowania swojego kominka występuje sporo ważnych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Jednym z głównych etapów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas montowania swojego kominka jest połączenie rury dymowej z kominem. Jednak wszystko po kolei…
Przygotowanie miejsca pod kominek
Zanim zajmiemy się podłączeniem kominka do komina musi przebiegać etapami. Na początku trzeba wybrać odpowiednie miejsca na lokalizację kominka. Wbrew pozorom nie powinien on znajdować się w byle jakim miejscu – wtedy można narazić się na spore koszty odprowadzenia zanieczyszczeń. Dlatego kominek powinien leżeć jak najbliżej głównego ciągu kominowego.
Dodatkowo powierzchnia wokół kominka potrafi się mocno brudzić. Sadza, drewno czy popiół nie są sprzymierzeńcem paneli czy pięknych dywanów. Dlatego powierzchnia obok kominka powinna być funkcjonalna. Jednym z najbardziej polecanych materiałów jest ognioodporna płyta podłogowa. Nawet jeśli się zabrudzi to jej wyczyszczenie zajmie dosłownie kilka sekund. Bez obaw i bez ryzyka!
Połączenie rury dymowej z kominem
Połączenie rury dymowej z kominem jest jednym z najważniejszych etapów podczas budowania swojego kominka. Zapewnia ono przede wszystkim bezpieczeństwo i niezawodność swojego przyszłego kominka.
Połączenie rury dymowej z kominem najlepiej zamontować za kominem, aby nie było ono widoczne. Można zrobić to zarówno blisko ziemi jak i na wysokości człowieka – nie ma tutaj sztywnych reguł więc można wybrać jak kto woli. Z pewnością praca bez schylania się na wysokość powierzchni ziemi jest wygodniejsza, stąd spora część osób decyduje się na montaż połączenia rury dymowej z kominem na stojąco.
Wymiary rury dymowej powinny być precyzyjnie zmierzone. Dlatego wykreślenie szkicu na ścianie wokół obramowania rury jest bardzo ważne. Można to wykonać za pośrednictwem najnormalniejszego ołówka. Dzięki temu będzie się precyzyjnie wiedziało, w którym miejscu wiercić w późniejszych etapach.
Średnica rury dymowej będzie miała tutaj największe znaczenie – zrobienie zbyt dużego otworu, w którym rura dymowa nie będzie stabilnie leżeć może okazać się sporym problemem.
Teraz przyda się dobra wiertarka – za jej pomocą należy wyżłobić otwory (jeden obok drugiego) podążając po obwodzie wykreślonym za pomocą ołówka. Następnie wykonuje się w ten sam sposób wyżłobienie wnętrza koła tworząc z otworów literę X.
Połączenie rury dymowej z kominem – ostatni krok
Ostatnim krokiem jest wyrobienie zaprawy. Bardzo ważny jest zakup zaprawy, która będzie zawierała w swoich właściwościach komponentę ognioodpoorną. Następnie łączy się ją w odpowiednich proporcjach z wodą i przyłącza rurę dymową w przygotowane wcześniej miejsce.
Podłączenie rury spalinowej do kominka
Rura spalinowa jest bardzo ważna. Powinna być niezwykle szczelna i zapewniać wysoki poziom ochrony. Podłączenie rury spalinowej do kominka polega na połączeniu stalowej rury i kolanek. Po złożeniu odpowiedniej wielkości konstrukcji podłącza się ją do komina głównego. Szczelność tego połączenia jest bardzo ważna – zapewnia ona bezpieczeństwo i chroni przed przedostawaniem się spalin do pomieszczenia, w którym znajdują się ludzie. To wszystko! Tylko tyle wystarczy, aby podłączyć rurę spalinową do kominka.
Podłączenie kominka do komina
Jeżeli połączenie rury dymowej z kominem jest gotowe to można już podłączać kominek do komina. Podłączenie kominka do komina polega na ustawieniu kominka w odpowiedniej odległości od ściany i przyłączenie do niego rury dymowej.
Aby mieć pewność co do stworzenia dobrego połączenia kominka z kominem warto wezwać eksperta, który dobrze sprawdzi kominek.