Polerowanie nierdzewnki nie jest najprostsze do wykonania. Wymaga czasu, doświadczenia i użycia dobrej jakości akcesoriów/specjalistycznego sprzętu. To rodzaj stali, który musi być naprawdę dobrze przygotowany do pełnienia swojej funkcji. Jeśli zdarza się, że zwykła stal po spawaniu i ekspozycji na wilgoć rdzewieje – nikt się temu nie dziwi. Tak profesjonalna nierdzewka musi wytrzymać te trudne warunki.
Często nierdzewka montowana jest w urządzeniach bądź konstrukcjach, które po prostu nie mają prawa pogorszyć swoich właściwości w czasie(choćby ze względów bezpieczeństwa). Jednak, mimo że polerowanie nierdzewki po spawaniu nie jest najprostsze to nie znaczy, że nie można się go nauczyć…
Polerowanie nierdzewki po spawaniu
Po wykonaniu spawania i łączenia materiałów w całość przychodzi czas na polerowanie nierdzewki. Jest to proces, który polega na dodaniu do połączenia stali oraz węgla odrobiny chromu. Chrom nie ma stanowić głównego składnika, lecz dodatek oscylujący w okolicy kilku do kilkunastu procent. To stal jest odpowiedzialna za rdzewienie i osłabienie swojej struktury pod wpływem niekorzystnych warunków jak choćby wilgoć. Dodatek chromu ma zapewnić protekcję przed korozją zwiększając odporność materiału o kilka stopni. Tak przygotowany materiał może z powodzeniem być składnikiem do tworzenia różnorodnych, specjalistycznych urządzeń.
Polerowanie nierdzewki po spawaniu jest problematyczne ze względu na jakość otrzymanego materiału. Niestety z reguły połączenia po spawaniu to materiały bardzo twarde. W trakcie polerowania może dochodzić do powstania nierówności, które mogą spowodować odrzucenie przygotowanej nierdzewki. Dlatego tak ważna jest tutaj precyzja i dokładność, ale również użycie specjalistycznych narzędzi.
Polerowanie nierdzewki na lustro – krok po kroku
Polerowanie nierdzewki na lustro zapewnia z reguły walory estetyczne produktu zaraz po spawaniu. Proces polerowania nierdzewki na lustro można przestawić w postaci kroków:
Krok 1: Przygotowanie miejsca pracy i materiału
Jak każda czynność mechaniczna – wymaga przygotowania. Z polerowaniem nierdzewki na lustro jest podobnie. Materiał po spawaniu bywa porysowany, nierówny czy zanieczyszczony. Aby polerowanie nierdzewki na lustro zaszło bez ,,przygód” i efekt był zadowalający należy usunąć rysy i pozostałości spawalnicze. Można użyć specjalnej lamelki. Aby usunąć zanieczyszczenia czy zadrapania znajdujące się na powierzchni materiału można użyć tak zwanej granulacji.
Krok 2: Przygotowanie zespawanej nierdzewki do polerowania
Dzięki temu powierzchnia jest nabłyszczana i idealnie gładka. Używa się do tego siatek na rzep lub sprasowanej włókniny. Jest to proces dość żmudny, jednak konieczny, aby przygotować powierzchnię do polerowania za pomocą pasty. Nikt chyba nie wyobraża sobie polerowania chropowatego materiału za pomocą specjalistycznej pasty.
Krok 3: Użycie pasty polerskiej
Pasta polerska używana do polerowania nierdzewki na lustro powinna być ,,pastą zieloną” właśnie taki typ przeznaczony jest to nierdzewnych materiałów. Pastę polerską należy z dokładnością nanosić na filc i polerować z użyciem choćby specjalnej, bawełnianej szmatki.
Obróbka stali nierdzewnej po spawaniu
Polerowanie nierdzewki po spawaniu powinno wykonywać się z pomocą odpowiednich materiałów – tylko wtedy będzie wystarczająco dokładne. Do obróbki stali nierdzewnej po spawaniu najczęściej używa się specjalnych ściernic charakteryzujących się konkretną gradacją. W zależności od powstałych rys można wybrać ściernice o większej bądź mniejszej gradacji.
Innym przykładem może być zastosowanie tak zwanych lamelek, które zbudowane są z papieru ściernego. Część specjalistów lubi używać krążków włóknikowych bądź siatek na rzep – wiele zależy od indywidualnych preferencji pracownika.