HomePoradyPomnik Reksia - gdzie jest i jak wygląda?

Pomnik Reksia – gdzie jest i jak wygląda?

Reksio to jedna z najbardziej znanych i lubianych postaci w bajkach animowanych. Ten psi bohater kreskówek pojawiał się na ekranach telewizorów od 1967 roku aż do 1988 roku. W tym czasie zostało wyemitowanych wiele odcinków z tym bohaterem, który obecnie bawi kolejne pokolenia.

Zobacz: Pomnik Morsa w Mielnie – gdzie się znajduje?

Kto wymyślił Reksia?

Twórcą Reksia jest Lechsław Marszałek. Jest on odpowiedzialny za całą pierwotną kreację tego bohatera. Obecnie można spotkać się z ponownymi interpretacjami tego kultowego psa, jednak wszystkie one bazują na pierwszej wersji, która jest wręcz nieśmiertelna.

Pomnik Reksia również jest oparty na bohaterze, który powstał w zeszłym stuleciu. Jest on rozpoznawalny już przez kolejne pokolenie dzieci, które w dalszym ciągu zachwycają się jego wspaniałymi przygodami.

O czym była bajka Reksio?

Bajka Reksio opowiadała o przygodach psa o tytułowym imieniu. Bohater miał liczne przygody, w których udział brali jego przyjaciele z podwórka. Każdy odcinek to była nowa okazja do obserwowania z zapartym tchem, jak psi bohater radzi sobie z kolejnymi zagadkami. Jednak były one w dalszym ciągu dopasowane do wieku widza, którego miały bawić oraz uczyć. Dzięki temu animacja cieszyła się niezwykle dużą popularnością.

Bajka Reksio była niema. Oznacza to, że w animacji nie padały najczęściej żadne wypowiadane kwestie. Całość była odgrywana z wykorzystaniem animacji, ruchu postaci oraz ich mimiki. Co tylko świadczy o tym, jak doskonałymi umiejętnościami graficznymi wykazali się producenci bajki. Nawet bez dodatkowych kwestii mówionych można bez większego problemu odgadnąć, co jest problemem w danym odcinku.

Dlatego pomnik Reksia jest tak charakterystyczny. Powstał on w oparciu o niezwykłą mimikę głównego bohatera, dlatego doskonale potrafi oddać wszystkie jego emocje.

Zobacz: Pomnik serka homogenizowanego – gdzie jest?

Gdzie jest pomnik Reksia?

Pomnik Reksia został odsłonięty 3 sierpnia 2009 roku w Bielsku Białej. Jest on wykonany z brązu i znajduje się w centrum miasta. Dokładnie można go podziwiać na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada oraz S. Stołajowskiego. Na placu w tym miejscu znajduje się fontanna, na którą wskazuje ulubieniec widzów.

Źródło: bielsko24.eu

Jeżeli ktokolwiek pojawia się w okolicy, z pewnością zwróci uwagę na ten niecodzienny widok. Na pewno osoby, które w dzieciństwie oglądały bajkę Reksio, pomnik będą wspominać z rozczuleniem oraz niewielkim wzruszeniem. Tym bardziej warto zwrócić na niego uwagę, jeżeli chce się podążać śladami licznych bohaterów filmów animowanych, jakie powstawały w Polsce w tamtym okresie. 

Jak wygląda pomnik Reksia?

Pomnik Reksia jest stosunkowo duży jak na podobiznę psa. Ma 90 cm wysokości i waży aż 130 kilogramów. Przez to może stabilnie stać w miejscu, bez ryzyka, że podmuch wiatru przewróci go.

Reksio pomnik przedstawia psa stojącego na dwóch, tylnych łapach. Wskazuje on jedną z przednich łap na fontannę, przy której się znajduje. Drugą natomiast opiera o pysk. Całość zastyga w wyrazie zdumienia, zaskoczenia i zachwytu. Dzięki doskonałe mimice bohatera można bez problemu odgadnąć, co autor pomnika chciał przez to osiągnąć.

Czy Reksio nadal jest emitowany w telewizji?

WIdząc pomnik Reksia, z pewnością wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość obejrzenia jeszcze animacji z jego udziałem. Obecnie nie powstają nowe odcinki tego kultowego serialu. Jednak w dalszym ciągu na platformach streamingowych oraz na niektórych kanałach telewizyjnych można obejrzeć przygody białego psa. Co ważne, w dalszym ciągu bawią one zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Chcąc obejrzeć Reksia, warto sprawdzić rozkład programów poszczególnych stacji, szczególnie Telewizji Puls. Tam można znaleźć liczne stare bajki, które były produkowane oraz emitowane w XX wieku. W ten sposób można cofnąć się do swoich lat dzieciństwa i na nowo przeżywać ekscytujące przygody razem z Reksiem. Jako dopełnienie powrotu do przeszłości można spędzić czas spacerując po Bielsku Białej i przyglądając się pomnikowi Reksia, który znajduje się w centrum miasta.

Zobacz: Pomniki chrząszcza w Szczebrzeszynie – warto zobaczyć?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze