Strona głównaOZEPompa ciepła — lista dofinansowań na 2022/2023

Pompa ciepła — lista dofinansowań na 2022/2023

Pompa ciepła jest z pewnością pomysłem na ekologiczne, a przy tym oszczędne ogrzewanie swojego domu. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Zazwyczaj problemem jest sam zakup pompy ciepła — jej instalacja jest jednorazowo kosztowna, ale poniesione wydatki dość szybko się zwracają. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie są dopłaty do pomp ciepła 2022. Być może skorzystasz z dofinansowania i ostatecznie koszt będzie o wiele niższy?

Program Moje Ciepło

Jednym z rodzaju dopłat do pomp ciepła jest program Moje Ciepło. Ma być on zachętą do wyboru ekologicznych źródeł ogrzewania. Kładzie nacisk przede wszystkim na korzystanie z pomp ciepła, jako jednego z podstawowych alternatywnych źródeł energii w Polsce. Będzie on skierowany do właścicieli nowo wybudowanych domów jednorodzinnych. Dopłaty do pomp ciepła będą dotyczyły zarówno ich zakupu, jak i instalacji. Do tej pory nie było tak rozwiniętego programu dla nowo wybudowanych nieruchomości. Większość dotyczyła bowiem wymiany starych pieców, powodujących duże zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Przez to, że ta dotacja na pompę ciepła dotyczyć ma domów o podwyższonym standardzie energetycznym, cały program będzie dopełniał program Czyste Powietrze.

Jakiego wsparcia można oczekiwać? W ramach programu należna będzie dotacja w wysokości do 30% kosztów projektu. Wszystko zależeć będzie od rodzaju wybranej pompy ciepła. W przypadku pomp gruntowych będzie to kwota maksymalnie 21 000 złotych, a w przypadku pomp powietrznych — 7 000 złotych. Pieniądze pochodzić będą z Funduszu Modernizacyjnego.

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze odnosi się do wymiany starych, niesprawnych pieców. Dotyczy on różnych rodzajów ogrzewania, nie tylko dotacji na pompę ciepła. W zeszłym roku 14 procent wniosków dotyczyło właśnie dotacji na pompę ciepła. 2022 rok może być pod tym względem przełomowy, ponieważ w ramach programu nie będzie już dofinansowań na zakup kotłów na węgiel.

Na jakie dopłaty do pomp ciepła 2022 można liczyć? W programie Czyste Powietrze jest to kwota od 3 tysięcy złotych w przypadku pompy powietrze-powietrze. Na pompę powietrze-woda jest to kwota 9 tysięcy złotych. Jednak w przypadku tej dopłaty do pompy ciepła obowiązuje kryterium dochodowe. Dochody w gospodarstwie domowym nie mogą przekraczać 100 tysięcy złotych rocznie. Osoby z niskimi dochodami liczyć mogą na większe dofinansowanie obejmujące nawet 60 procent ceny zakupu i montażu pompy gruntowej.

Dotacje na pompę ciepła 2022 w Warszawie

Stolica Polski jest bezkonkurencyjna, jeżeli chodzi o wysokość dopłat. W Warszawie dopłatę do pomp ciepła uzyskać można zarówno do instalacji nowego, jak i modernizacji starego domu. Kwoty są naprawdę wysokie — do 30 tysięcy złotych w przypadku pomp powietrze-woda oraz do 40 tysięcy przy pompach gruntowych. W stolicy ustalone są limity dofinansowanie w zależności od kW mocy. Limit zwiększa się, jeżeli pompa ciepła ma się pojawić w miejscu starego pieca typu kopciuch.

Dotacje na pompę ciepła 2022 będą wyższe niż w 2021 roku. Fundusze będą w większym wymiarze przeznaczone dla osób, które dopiero budują dom. To cenny krok, ponieważ dzięki temu można mieć nadzieję na powstanie solidnej tkanki nieruchomości w Polsce. Dzięki temu z pewnością popularność pomp ciepła jeszcze wzrośnie. I tak ich sprzedaż z roku na rok jest coraz wyższa. Jednak przy tym cena całej instalacji jest zbyt wysoka dla wielu gospodarstw domowych. Dopłaty do pomp ciepła takie jak program Moje Ciepło, który zwraca nawet 30% poniesionych nakładów z pewnością sprawią, że więcej osób będzie mogło sobie pozwolić na taką termomodernizację swojego domu. Oznacza to budowę coraz większej bazy nieruchomości przyjaznych dla środowiska. W przyszłości być może uda się dzięki temu ograniczyć zjawisko smogu. Dotacje na pompy ciepła warto sprawdzać na bieżąco i szukać programów, z których można skorzystać. Często informacje o nich pojawiają się już wcześniej, co pozwala na wcześniejsze sprawdzenie warunków i przygotowanie całej niezbędnej dokumentacji.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze