Oszczędne, ekologiczne oraz nowoczesne pompy ciepła są dzisiaj bardzo chętnie wykorzystywane – coraz częściej nie tylko jako alternatywne czy dodatkowe źródło ogrzewania czy sposób na ciepłą wodę użytkową, ale jako główne źródło ciepła. Poza oczywistymi kwestiami, jakie należy poruszyć w przypadku zainteresowania takim rozwiązaniem – jak rodzaj pompy – trzeba przemyśleć jeszcze jedną sprawę, a mianowicie: pompa ciepła monoblok czy split?
Monoblok czy split – co w ogóle znaczy to określenie i czego dotyczy? Jeśli nie słyszałeś wcześniej tych dwóch pojęć, najwyższy czas, aby uzupełnić swoją wiedzę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zainstalowaniu pompy do swojego domu.
Dwie odsłony tego samego: split czy monoblok?
Faktycznie, jeśli wziąć pod uwagę pompy ciepła monoblok czy split, fora internetowe dokładnie wyjaśniają najważniejsze różnice, jakie dzielą te dwa urządzenia. Określenie monoblok czy split tyczą się dokładnie tych samych pomp ciepła – w nazewnictwie tym chodzi bardziej o wychwycenie niuansów, różnic, sposobu budowy czy, dla części użytkowników, kwestii nieco drugoplanowych.
Pompa ciepła monoblok czy split – forum podpowiada
Namacalna różnica między splitem czy monoblokiem polega na ich budowie. Jak łatwo można się domyślić, monobloki będą urządzeniami traktowanymi całościowo – to jeden „organizm”, składający się z jednostki centralnej, uzbrojonej w niezbędny system chłodzenia. To właśnie z tej monolitycznej struktury wyprowadzane są na zewnątrz rurki, niezbędne do prawidłowego działania urządzenia.
Nieco inaczej przedstawia się kwestia pomp typu split. To bardziej zaawansowane technicznie maszyny, składające się z dwóch osobnych członów. Jeden moduł pompy umieszcza się wewnątrz budynku, drugi – na zewnątrz. Wewnętrzne elementy wyposażone są w skraplacz, zewnętrzne – w sprężarkę do powietrza, niezbędny parownik oraz zawór do rozprężania. Spoza murów powietrze transportowane jest na jeszcze jeden element – skraplacz, stanowiący kolejny, dodatkowy element systemu. To właśnie w tym miejscu ciepło jest oddawane przez pompę do instalacji.
Pompa ciepła monoblok czy split – zdania są podzielone?
Jeśli chcieć dogłębniej wgryźć się w temat pomp ciepła – monobloków czy splitów, forum internetowe zawsze jest pełne interesujących sugestii w tym zakresie. Monoblok czy split – co wybrać do swojego domu? Z punktu widzenia rozmachu inwestycji oraz możliwości, jakie daje – również w przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek czy braków w dostawie energii elektrycznej – split wypada lepiej. Jako bardziej zaawansowany system, posiada lepsze zabezpieczenia i oferuje więcej, niż znacznie mniejsze pod względem mocy urządzenia monolityczne. Splity wymagają jednak od użytkowników zakładania tak zwanych kart produktu, które część potencjalnych kupujących skutecznie zniechęcają.
Rozpatrując w tym kontekście kwestię: split czy monoblok, druga opcja wybierana jest znacznie częściej. To również o monolitycznych wersjach pomp ciepła można znaleźć w sieci najwięcej interesujących wpisów.
Kupujesz pompę ciepła – monoblok czy split?
Ostatecznie najczęściej wybór pada jednak na wersje monolityczne. Im bardziej skomplikowane urządzenia, tym większe koszty eksploatacji takich maszyn, a w tym i zwiększone koszty niezbędnych przeglądów serwisowych. Pod tym względem monolityczne pompy ciepła są tańsze. Nie wymagają też takiego zaangażowania inwestora, co przez wielu z nich jest wysoko cenioną cechą. Co ciekawe, monobloki mają jeszcze jedną zaletę, obok której ciężko przejść obojętnie. Chodzi tu o akustykę – ze względu na swoją okazałą formę i wielkość oraz miejsce instalacji, pompy ciepła monobloki są znacznie lepiej zaizolowane pod względem właśnie akustycznym. A cisza we własnych czterech ścianach to coś, co każdy z nas ceni sobie chyba najbardziej.