Pompa ciepła od jakiegoś czasu zyskuje na coraz to większej popularności. Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że to urządzenie działa na zasadzie pobierania energii cieplnej z różnych naturalnych źródeł m.in. z wody, z gleby czy nawet powietrza. Następnie skumulowana energia jest przekazywana do centralnego ogrzewania, z kolei stamtąd trafia do instalacji grzewczej całego budynku. W ten sposób pompa ciepła pozyskuje naturalną energię, przy stosunkowo niskich kosztach.
Na rynku jest dostępnych wiele pomp ciepła, które dzielą się na kilka kategorii. Do pierwszej z nich zalicza się pompa ciepła, która pozyskuje naturalną energię w postaci powietrza, następnie przekazuje ją do czynnika, w którym następuje sprężenie, po tym procesie pozyskana energia jest wykorzystywana do podgrzewania wody i C.W.U. Kolejną, najpopularniejszą pompą ciepła jest ta, która pozyskuje naturalną energię z gruntu. Ta pompa ciepła jest najczęściej wybierana ze względu na koszty i to, że jest niezwykle wydajna.
Od dawien dawna pompa ciepła budzi wiele kontrowersji na wielu forach Internetowych. Najczęściej dyskusja opiera się na tym, na jakie wydatki, należy być przygotowanym i po jakim czasie następuje zwrot z takiej inwestycji. W dalszej części wpisu odpowiemy na najczęściej zadawane pytania odnośnie pompy ciepła. Sprawdzimy dokładnie jakie można znaleźć opinie na jego temat, czy to się opłaca, jakie są koszty ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła i czy w ogóle warto podejmować się takiej inwestycji.
Pompa ciepła – opinie
Najczęściej wybór pompy ciepła, jako główne źródło ogrzewania budynku, wiąże się często z niełatwą decyzją. Jest to spowodowane kosztami, na jakie trzeba być przygotowanym, i najczęściej ze względu na mieszane opinie użytkowników takich urządzeń. Instalacja w budynku pompy to koszt, który sięga niekiedy pięćdziesiąt tysięcy złotych, mimo to cena jest zależna od wielu czynników i jego ostateczna cena może być znacznie wyższa. Na wielu forach budowlanych znaleźć można opinie od osób, które mają zainstalowane pompy ciepła. Opisują oni sytuacje, w których najczęściej wyjaśniają, że taka inwestycja może zwrócić się do nawet ośmiu lat. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na obecne ceny paliw płynnych i gazu, które cały czas rosną. Inwestując obecnie w pompę ciepła, za kilka lat taka inwestycja może się zwrócić. Z kolei pojawiają się również negatywne opinie na temat pomp ciepła, najczęściej są opisywane sytuacje, w których urządzenie ulega awarii, a koszty takiej naprawy sięgają nawet do kilku tysięcy złotych.
Czy się opłaca?
W takim razie czy się opłaca inwestować w pompę ciepła? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście biorąc pod uwagę to, że jeżeli posiadasz centralne ogrzewanie opalane olejem to z pewnością pompa ciepła okaże się korzystniejsza dla środowiska. Obecnie taka technologia umożliwia w prosty sposób pozyskanie ciepła pochodzącego z powietrza, czyli źródła odnawialnej energii. Oczywiście pojawiają się opinie o tym, że w przyszłości rachunki są znacznie niższe, jednak nie mówi się o tym, że instalacja takich pomp ciepła wiąże się z wielkimi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Na pompę ciepła najczęściej decydują się osoby, które nie mają bezpośredniego dostępu do instalacji gazowej, dlatego że muszą wtedy budować przyłącza, które mogą nawet osiągać kilkaset metrów. To wiążę się z kosztami i pozyskiwaniem pozwoleń, w skrajnych przypadkach to może trwać nawet kilka miesięcy.
Pompa ciepła czy pellet?
Najczęściej porównując pompę ciepła do pelletu uwzględnia się czas, jaki należy poświęcić tym urządzeniom. Na wstępie warto zwrócić uwagę na to, że piec do pelletu zajmuje zaledwie 2 godziny tygodniowo, aby uzupełnić pellet i ustawić odpowiednie parametry. Z kolei pompa ciepła tak naprawdę nie wymaga tego, abyśmy cokolwiek przy niej ustawiali. Urządzenie działa automatycznie i nie wymaga obsługi. Kolejną zaletą pompy jest to, że nie wytwarza ono żadnych odpadów i zanieczyszczeń. Piec do pelletu charakteryzuje się tym, że należy systematycznie opróżniać zbiorniki, w których znajduje się popiół. Pompa ciepła oferuje również wielofunkcyjne działanie przy stosunkowo mały zużyciu energii. Dodatkowo wszystkie koszty związane z pompą ciepła są zdecydowanie niższe, niż w przypadku ogrzewania pelletem.

Pompa ciepła czy gaz?
W tym przypadku wszystko zależy od tego, czy budynek, w którym planujemy instalację ogrzewania ma bezpośredni dostęp do przyłącza gazowego. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, problem pojawia się wtedy, kiedy przyłącze gazowe jest oddalone o kilkaset metrów od budynku. Doprowadzenie takiej instalacji wymaga dużych nakładów finansowych i odpowiednich pozwoleń. Z kolei wtedy pompa ciepła jest bardziej opłacalna. Dodatkowo warto wymienić to, że obie instalacje wyróżnia to, że nie wymagają systematycznej obsługi i nie wytwarzają odpadów, do tego są ciche.
Koszty ogrzewania domu pompą ciepła
W takim razie, jakie są koszty ogrzewania domu pompą ciepła? Urządzenia te nie wytwarzają zanieczyszczeń. Całość bazuje na pozyskiwaniu naturalnej energii z odnawialnych źródeł, w ten sposób pompa ciepła otrzymało miano proekologicznego ogrzewania. W rezultacie odpowiednie zaprojektowanie takiej instalacji wyróżnia się tym, że zużycie energii jest niskie. Pompa ciepła działa na takiej samej zasadzie, jak domowa chłodziarka. Zarówno jedno jak i drugie urządzenie wymaga zasilania energią elektryczną, to nie jest ona wykorzystywana do ogrzewania budynku, a do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, czyli z wody, z powietrza czy z gruntu. Całość polega na tym, aby przekształcić energię w źródło o wyższej temperaturze po to, aby ogrzać cały budynek i osiągnąć pożądaną temperaturę. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad instalacją ogrzewania domu pompą ciepła. W takim razie, jakie są dokładne koszty takiej inwestycji? Na wielu forach internetowych znaleźć można informacje o tym, że koszty ogrzewania domu o powierzchni 190m2 pompą ciepła, wynoszą około 1700 złotych rocznie. Oczywiście podana cena jest zależna od wielu czynników, i tego, w jaki sposób została wykonana instalacja.

Koszt pompy ciepła do domu 100m2
W takim razie, jaki jest koszt założenia pompy ciepła do domu o powierzchni około 100m2? Przede wszystkim ceny zależą od firmy, która wykona taką instalację i od rodzaju pompy. Dodatkowo wszystkie koszty, związane z zamontowanie takiej pompy w domu o powierzchni 100m2 są zależne od indywidualnych czynników, od systemu i jakości urządzenia. Najczęściej koszt pompy ciepła w domu jednorodzinnym do 100m2 to koszt około 10-20 tysięcy złotych.
Mam dom o powierzchni ok 100 m.,obecnie ogrzewam piecem na ekogroszek, myślę o innym ogrzewaniu, czy można zamontowac i mnie pompę ciepła wykorzystując istniejącą instalację i grzejniki? Jaki byłby koszt urządzeń? Oraz koszt użytkowania, słyszałam opinie że bez fotowaltaiki rachunki za prąd będą bardzo duże