HomeOZEPompy ciepła - jak wybrać najlepsze modele?

Pompy ciepła – jak wybrać najlepsze modele?

Pompy ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenia grzewcze stosowane na szeroką skalę zwłaszcza w energooszczędnych domach. Poszczególne modele różnią się między innymi metodą odzyskiwania energii cieplnej, wydajnością oraz ceną. Jak wybrać najlepszy model, który spełni nasze wszystkie oczekiwania? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Rodzaj pompy ciepła

Pompy ciepła można podzielić na rodzaj źródła z którego czerpana jest energia cieplna. Najpopularniejszym rodzajem są te, które czerpią ją z powietrza. Za wyborem takiego rodzaju pompy ciepła przemawia zwłaszcza cena oraz łatwość montażu. Nie wymagane są także specjalne warunki jakie są niezbędne w przypadku innych rodzajów tych urządzeń. Na przykład pompa ciepła gruntowa wymaga dużej powierzchni działki, kosztownych wierceń ziemnych, a urządzenie jest jedno z najdroższych.

Jeśli na naszej działce znajduje się rzeka lub warto płynący strumień to można rozważyć jeszcze jeden typ. Pompy ciepła wodne są najmniej popularne, ale tylko ze względu na to, że niewiele osób ma odpowiednie warunki do ich montażu. Najlepszą wydajność uzyskuje w temperaturach wody między 5 i 10 stopni Celsjusza. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów produkcji ciepła.

Marka urządzenia i jego wydajność

Przy zakupie pompy ciepła należy zwrócić obecnie uwagę na markę urządzenia oraz na wydajność, a także na zużycie energii elektrycznej do jej działania. Te informacje łatwo sprawdzić zarówno na stronie producenta, jak i w trakcie konsultacji z firmą zajmującą się montażem tych urządzeń. Bardzo popularnym wyborem są pompy ciepła marki Hymon-Bosch o których można przeczytać więcej na stronie https://hymon.pl/oferta/pompy-ciepla/.

Wydajność urządzenia, inaczej nazywana także sprawnością, to parametr, który powinien być jak najwyższy. Charakteryzuje on potrzebną moc pompy ciepła jaka jest potrzebna, aby uzyskać określoną ilość ciepła. Warto także mieć świadomość, że wybór odpowiedniego miejsca oraz przygotowanie montażu przez przeszkolonych i doświadczonych instalatorów ma wpływ na to czy urządzenie będzie działać w pełni parametrów zdeklarowanych przez producenta.

Jeśli zależy nam nie tylko na ogrzewaniu domu, ale również na przygotowaniu ciepłej wody użytkowej to należy wybrać model, który będzie charakteryzował się wystarczającą mocą cieplną na te potrzeby. Najtańsze modele pomp ciepła pozwalają uzyskiwać temperatury idealne tylko na potrzeby ogrzewania podłogowego. Te droższe i bardziej wydajne to spory wydatek. Pozwalają szybko przygotować ciepłą wodę użytkową na potrzeby wszystkich domowników.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze