Piła spalinowa to bardzo popularne narzędzie, które sprawdzi się w różnych miejscach, jak las, ogród, czy budowa. Jeżeli jest często eksploatowana, może to prowadzić do powstawania różnego rodzaju usterek. Na występowanie problemów z piłą wpływa również jej przechowywanie i konserwacja. Jakie problemy z piłą można spotkać?
Zużyta prowadnica piły
Do najczęstszych problemów należy zużyta prowadnica. Zazwyczaj problem ten pojawia się w po długotrwałym jej użytkowaniu. Dodatkowo wpływać na zużycie prowadnicy może jej nieprawidłowe dbanie o łańcuch. Jak wygląda zużyta prowadnica? Na czole prowadnicy zauważalne jest rozdwojenie lub wybranie miejsc zejścia łańcucha zębatki. Oznacza to, że ten element nie nadaje się już do dalszej pracy i należy go wymienić. Kiedy wymienić prowadnicę w pile? Wymiany prowadnicy w pile najlepiej dokonać, kiedy widoczne są już oznaki jej zużycia. Unikniemy wtedy przykrej niespodzianki, kiedy piła w ogóle nie będzie pracować. Wymiany można również dokonać po zauważeniu rozdwojenia na czole prowadnicy. Co zrobić, jeżeli luzuje się łańcuch w pile? Powodem luzowania się łańcucha w pile jest zużyta prowadnica. Może powodować ona, że łańcuch będzie spadać, co jest bardzo niebezpieczne dla użytkownika, a także dla piły, ponieważ może prowadzić to do jej uszkodzenia. Najlepiej jak najszybciej zaobserwować, że luzuje się łańcuch w pile i wymienić zużytą prowadnicę.
Zakładanie łańcucha do piły elektrycznej
Jak odpowiednio przeprowadzić zakładanie łańcucha do piły elektrycznej, by działał prawidłowo? Przede wszystkim zakładanie łańcucha do piły elektrycznej należy rozpocząć od ustabilizowania jej pozycji. Następnie należy zwolnić hamulec i odkręcić śruby pokrywy napędu. Kolejnym krokiem jej poluzowanie łańcucha i zdjęcie łańcucha z prowadnicy. Trzeba pamiętać, że prowadnicę należy zdemontować. Po tych czynnościach można już zdjąć łańcuch z piły.
Brak smarowania łańcucha w pile spalinowej
Powodem braku smarowania łańcucha w pile spalinowej z reguły jest zatkany przewód, który dostarcza oleju do prowadnicy lub gdy w zbiorniku znajduje się nieodpowiedni rodzaj oleju. Smarowanie łańcucha w pile spalinowej zapewnia płynną i stałą pracę ogniw, co zapewnia dobrze dobrany olej. Tworzy on cienką i odporną warstwę na całej powierzchni łańcuch. Brak smarowania łańcucha w pile spalinowej wymaga natychmiastowej naprawy.
Piła spalinowa sama wchodzi na wysokie obroty
Wchodzenie piły spalinowej na wysokie obroty lub gaśnięcie piły na wysokich obrotach bardzo często spotykane jest podczas cięcia. Oznacza to, że należy wyregulować gaźnik. W tym celu przydatne okażą się śrubki L, które regulują ilość paliwa podczas średnich i wysokich obrotów, H, które odpowiadają za pracę piły w czasie wysokich obrotów, T, która prowadzi zmianę położenia przepustnicy. Odpowiednie ustawienie tych śrubek powinno zapobiec temu, że piła spalinowa sama wchodzi na wysokie obroty albo gaśnie na wysokich obrotach.
Piła spalinowa gaśnie po rozgrzaniu i podczas cięcia.
Jeśli piła spalinowa gaśnie po rozgrzaniu, powodem takiej sytuacji może być złe uszczelnienie wału. W tym wypadku należy zamontować nowy uszczelniacz, ale warto też sprawdzić gaźnik urządzenia. Być może to stanowi przyczynę, że piła spalinowa gaśnie po rozgrzaniu. Za gaśnięcie piły po rozgrzaniu odpowiadać również może zatkany wężyk do paliwa, który należy odetkać, aby mieszanka paliwowa mogła docierać do gaźnika bezproblemowo. Przyczyną, dlaczego piła spalinowa gaśnie podczas cięcia może być źle dobrana mieszanka paliwowa. Może powodować to, że piła będzie się dławić podczas cięcia, a nawet gasnąć. Jeżeli problem nie stanowi mieszanka, to przyczyna gaśnięcia piły spalinowej podczas cięcia może być związana z gaźnikiem.
Wymiana zębatki w pile spalinowej
Zepsuta zębatka w sprzęgle może wywołać szereg awarii całego układu tnącego piły spalinowej. Wymiany zębatki w pile spalinowej należy dokonać, aby zapobiec blokowaniu się układu tnącemu. To może doprowadzić również do awarii prowadnicy. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wymiana zębatki w pile spalinowej. Należy to do prostych czynności i wystarczy do tego mieć klucz do świecy lub nasadkowy. Trzeba pamiętać, że wymiana zębatki w pile spalinowej to najprostszy sposób na uniknięcie całego szeregu awarii, które mogłyby wynikać z użytkowania zepsutej zębatki.