Strona głównaZakupProjekty domów z kosztorysem, czyli jak jak powinna wyglądać dobrze zaplanowana budowa

Projekty domów z kosztorysem, czyli jak jak powinna wyglądać dobrze zaplanowana budowa

Ostatnie dwa lata upłynęły pod znakiem pandemii, która wpłynęła na wzrost cen usług i materiałów budowlanych. W chwili obecnej nie ma chyba inwestora, który nie analizowałby wnikliwie kosztów budowy, chcąc uniknąć sytuacji, w której zabrakłoby pieniędzy na jej ukończenie. Nad kosztami budowy należy zastanowić się już na etapie wyboru projektu. Jak więc podjąć odpowiedzialną decyzję dotycząca zakupu projektu? Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: Jakiego domu tak naprawdę potrzebujemy? Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie jego szczegółowej analizy kosztów budowy.

Jak wybrać projekt, aby koszty budowy były jak najniższe

Wybierając projekt domu, musimy dokładnie określić potrzeby naszej rodziny: ile pokoi potrzebujemy, ile łazienek powinno być w domu, czy niezbędną będzie pralnia, spiżarnia albo zadaszony taras. Jeśli racjonalnie podchodzimy do wydatków, zrezygnujmy z piwnicy, dodatkowych pokoi dla gości czy wymyślnej bryły z wielospadowym dachem. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając projekt, aby jego koszty budowy były jak najniższe? Oto kilka ważnych zasad:

  1. Dom o prostej konstrukcji to klucz do sukcesu. Budowa domu o prostej bryle z dwuspadowym dachem będzie najtańsza. Rozłożysta bryła, skomplikowany dach oraz wyszukane detale architektoniczne mogą okazać się bardzo kosztowne.
  2. Zdecydowanie tańsze w budowie będą domy z użytkowym poddaszem. W porównaniu z rozłożystymi domami parterowymi bryła domu z użytkowym poddaszem jest bardziej zwarta, posiada mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, a dodatkowo jest cieplejsza.
  3. Podpiwniczenie domu z całą pewnością podnosi koszty budowy. Zamiast piwnicy zastanówmy się nad dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym, które będzie uwzględnione w układzie funkcjonalnym parteru.
  4. Zdecydowanie taniej wychodzi budowa garażu w bryle budynku niż garażu wolnostojącego. Garaż wpisany w bryłę domu posiada również dodatkowe zalety. Możemy wykorzystać dodatkową powierzchnię użytkową nad garażem, a komunikacja pomiędzy garażem a domem jest zdecydowanie łatwiejsza.
  5. Nie budujmy na raty. Rozbudowa domu zazwyczaj wiąże się ze zniszczeniem poprzedniej pracy i pochłania spore środki. To na co możemy sobie pozwolić w późniejszym terminie to adaptacja poddasza.
domy w stylu

Projekty domów z kosztorysem

Wśród projektów domów dostępnych na rynku odnaleźć można projekty domów z kosztorysem. To projekty skierowane do osób, które chcą poznać koszty budowy przed zakupem projektu oraz mieć pełną kontrolę nad wydatkami. Decydując się na zakup projektu domu z kosztorysem, już na starcie jesteśmy w stanie zaplanować wydatki i w miarę postępu prac je monitorować. Kosztorys opracowany do konkretnego projektu z całą pewnością ułatwi wycenę materiałów budowlanych oraz pomoże w oszacowaniu kosztów budowy u wykonawcy. Kosztorys to również obowiązkowy dokument w momencie, kiedy inwestorzy decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

 Jak czytać koszty budowy?

Przy projektach domów z kosztorysem prezentowane są tabele kosztorysowe z poszczególnymi kosztami budowy: koszty budowy systemem zleconym oraz koszty budowy systemem gospodarczym. Czym różnią się oba koszty? Budowa domu systemem zleconym jest realizowana przez wynajętą firmę budowlaną. W tej kwocie uwzględnione zostały zarówno narzuty związane z zakupem materiałów budowlanych, jak i koszty pośrednie robocizny i sprzętu oraz sam zysk firmy budowlanej.

Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym? W tym przypadku inwestor sam musi znaleźć ekipę budowlaną do poszczególnych prac budowlanych. W miarę możliwości wykonuje prace samodzielnie lub z pomocą rodziny i znajomych. Osobiście wybiera kierownika budowy. To do niego należy zakup materiałów budowlanych. Jeśli decydujemy się na budowę domu system gospodarczym jesteśmy w stanie zaoszczędzić w porównaniu z systemem zleconym nawet 25-30%.

Jakub Borowiec
Jakub Borowiec
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze